Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 – штафета 4х100м мешано во машка конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Квалифиакциите и финалето за 4х100 мажи мешано се одржаа на 2 август 2009.

Рекорди[уреди | уреди извор]

3'29"34  САД Арон Пирсол (53.16)
Брендан Хансен (59.27)
Мајкл Фелпс (50.15)
Џејсон Лежак (46.76)
17 август 2008
Пекинг, Кина
3'31"54  САД Арон Пирсол (53.71)
Брендан Хансен (59.61)
Јан Крокер (50.39)
Џејсон Лежак (47.83)
27 јули 2003
Барселона, Шпанија

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
 САД
Мајкл Фелпс
Арон Пирсол
Ерик Шанту
Дејвид Волтерс
Метју Греверс*
Марк Ганглоф*
Тајлер МекГил*
Натан Адријан*
 Германија
Хелге Меу
Хендрик Фелдвер
Бенџамин Старк
Паул Бидерман
Австралија Австралија
Ешли Дилани
Брентон Рикард
Ендрју Лотерштајн
Метју Таргет
Кристијан Спрингер*

* Пливачи кои учествувале само во квалификациите.

Квалификации[уреди | уреди извор]

Место Нација Имиња Време Група Линија Забелешки
1  Германија Хелге Меу (52.46)
Хендрик Фелдвер (1:50.68)
Бенџамин Старк (2:41.79)
ПАул Бидерман (3:29.48)
3:29.48 3 7 РП
2 Австралија Австралија Ешли Дилани (53.29)
Кристијан Спрингер (1:52.17)
Ендрју Лотерштајн (2:42.33)
Метју Таргет (3:29.84)
3:29.84 4 4
3  САД Метју Греверс (53.20)
Марк Ганглоф (1:51.88)
Тајлер МекГил (2:42.70)
Натан Адријан (3:29.94)
3:29.94 5 4
4  Франција Џереми Стравиус (53.90)
Хјуз Дубоск (1:52.65)
Клемент Леферт (2:43.23)
Алан Бернард (3:30.09)
3:30.09 3 6
5  Бразил Гуљелмо Гуидо (53.61)
Хенрике Барбоса (1:52.45)
Габриел Мањабеира (2:42.61)
Никлас Оливеира (3:30.25)
3:30.25 4 3
6  Русија Аркади Вјатчанин (53.27)
Григори Фалко (1:52.91)
Евгениј Коротишкин (2:43.36)
Евгениј Лагунов (3:30.55)
3:30.55 5 5
7  Обединето Кралство Лиам Тенкук (53.49)
Џејмс Гибсон (1:52.60)
Мајкл Рок (2:43.31)
Симо Барнт (3:30.68)
3:30.68 3 5 НР
8 Јапонија Рјосуке Ирие (52.50)
Рјо Татеши (1:51.76)
Такуро Фуџии (2:42.28)
Рамару Харада (3:30.74)
3:30.74 3 4 НР
9  Канада Паскал Волак (53.90)
Метју Боис (1:52.76)
Џое Бартох (2:44.15)
Брент Хејден (3:31.02)
3:31.02 5 2 НР
10 Јужна Африка ЈАР Џорџ Ди Ранд (53.90)
Камерон ван ден Бург (1:52.22)
Лендом Фернс (2:44.28)
Грем Мур (3:31.53)
3:31.53 5 3 НР
11 Нов Зеланд Нов Зеланд Даниел Бел (53.85)
Глен Снајдерс (1:53.60)
Корни Свејнпул (2:44.05)
Камерон Гибсон (3:31.58)
3:31.58 4 5 НР
12  Шпанија Ешвин Вилдбор (52.70)
Мелакуедес Алварез (1:51.85)
Рафаел Муњос (2:42.37)
Хозе Антонио Алонсо (3:32.11)
3:32.11 3 3
13  Италија Енрико Каталано (54.76)
Лука Пицини (1:54.88)
Матиа Налесо (2:46.68)
Кристијан Галенда (3:33.42)
3:33.42 5 6 НР
14  Грција Аристеидис Григоргатис (54.08)
Романос Јаносна Анифатис (1:54.95)
Стефанос Димитриаидис (2:46.82)
Јонис Каларгарис (3:35.33)
3:35.33 4 6
15  Литванија Вјатаутас Јанусатис (54.77)
Гјердус Титенис (1:54.03)
Римвјадас Салциус (2:46.83)
Паулиус Викторавикјус (3:35.40)
3:35.40 4 0
16 Народна Република Кина НР Кина Џианбин Хе (55.05)
Гоујинг Занг (1:56.23)
Џиавеи Зоу (2:47.26)
Зуо Чен (3:35.86)
3:35.86 4 7 НР
17 Израел Израел Гај Маркус Барнеа (54.29)
Том Бери (1:56.04)
Алон Мендел (2:47.64)
Нимрод Шапира Барод (3:36.23)
3:36.23 5 8
18  Словенија Роби Збогар (56.41)
Дамир Дугоњич (1:56.58)
Петер Манкоч (2:47.44)
Јернеј Годец (3:36.79)
3:36.79 1 8
19  Украина Андриј Ковбаса (56.21)
Игор Борисик (1:55.73)
Денис Дубров (2:47.60)
Андрии Говоров (3:36.99)
3:36.99 1 7
20  Чешка Томас Фуцик (55.88)
Петр Бартунек (1:57.16)
Михел Рубачек(2:48.42)
Мартин Вернер (3:37.10)
3:37.10 1 4
21  Романија Разван Јонут Флореа (54.45)
Драгос Агаче (1:55.96)
Александру Феликс Маестру (2:49.14)
Норберт Трандафир (3:37.57)
3:37.57 4 2
21  Белорусија Павел Санкович (54.57)
Виктор Вабишчевич (1:55.89)
Евгениј Лазука (2:47.63)
Андреи Разиона (3:37у.57)
3:37.57 5 7
23  Казахстан Станислав Осински (56.73)
Владислав Пољаков (1:56.32)
Рустам Кудиев (2:49.83)
Станислав Кузмин (3:38.65)
3:38.65 4 1
24  Ирска Карл Бурдис (54.44)
Бери Марфи (1:55.36)
Конор Лини (2:50.29)
Рајан Харисон (3:39.87)
3:39.87 2 4
25  Швајцарија Флори Ланг (55.41)
Бенџамин Ла Магует (1:58.53)
Дамиен Кортус (2:52.45)
Грегори Видмер (3:41.10)
3:41.10 1 6
26  Естонија Андрес Олвик (56.80)
Марти Алјанд (1:57.69)
Стен Индриксон (2:52.50)
Владимир Сидоркин (3:43.12)
3:43.12 5 0
27  Узбекистан Данил Бугаков (56.93)
Иван Демјаненко (1:59.66)
Сергеј Панков (2:55.04)
Данил Тулупов (3:45.23)
3:45.23 5 9
28  Колумбија Омар А. Пинзон Гарсија (55.29)
Хорхе Марио Муриљо Валдес (1:59.11)
Карлос Виверо Мадариага (2:55.00)
Хулио Галфоре Гомес (3:46.45)
3:46.45 3 1
29 Сингапур Сингапур Каи Ви Рајнер Нг (57.33)
Јинвен Марк Тан (2:02.17)
Сјуе Веј Николас Тан (2:57.24)
Клемент Лим (3:48.74)
3:48.74 4 8
30 Индија Индија Ешвин Менон (1:00.83)
Сандип Сејвал (2:03.11)
Рехан Понча (2:58.63)
Вирдхавал Каде (3:48.85)
3:48.85 2 6
31 Филипини Филипини Чарлс Вилијам Вокер (58.92)
Мигел Молина (2:02.79)
Џејмс Валш (2:58.42)
Даниел Кукли (3:49.65)
3:49.65 3 8
32  Перу Себастијан Јансен Мадико (1:00.98)
педро Луна Љамосас (2:07.86)
Емануел Кресцимбени (3:03.15)
Себастијан Ариспе Силва (3:55.35)
3:55.35 4 9
33  Макао Антонио Тонг (1:01.00)
Чан Ваи Ма (2:08.84)
Винг Чуен Виктор Вонг (3:04.40)
Куан Фонг Лао (3:57.44)
3:57.44 3 9
34 Сенегал Сенегал Матар Самб (1:04.43)
Малик Фал (2:04.91)
Папа Мадиуп Ндонг (3:06.10)
Абдул Кадре Мбаи Нмбени (3:58.70)
3:58.70 2 2
35  ОАР Мохамед Ал Џафери (1:02.12)
Мубарак Ал Бешар (2:09.30)
Обади Алџесми (3:06.21)
Саед Ал Џесми (4:00.37)
4:00.37 2 3
36  Ерменија Качик Плавчјан (1:01.08)
Андраник Харутјунјан (2:11.54)
Микаел Колојан (3:09.36)
Харутјан Харутјунјан (4:04.89)
4:04.89 2 5
37 Папуа Нова Гвинеја Папуа Нова Гвинеја Рајан Џон Пини (55.80)
Јан Бонд Волонгкаптор Нокмаи (2:06.79)
Питер Попахун Похавин (3:10.32)
Даниел Кевин Прајк(4:05.62)
4:05.62 2 7
38  Малта Марк Самут (1:04.59)
Андреа Агуис (2:13.10)
Неил Агуис (3:12.52)
Едвард Каруана Дингли (4:08.49)
4:08.49 1 5
39  Франција Винсент Пери (1:06.05)
Раинуи Терипаја (2:12.84)
Хејману Сичан (3:13.77)
Ентони Кларк (4:08.78)
4:08.78 1 2
40  Албанија Сидни Хокса (1:05.41)
Јурген Фици (2:21.60)
Енди Баби (3:19.80)
Јон Пепај (4:16.13)
4:16.13 2 8
41 Мозамбик Мозамбик Леонел Матонсе (1:06.20)
Иво Чилауле (2:19.65)
Герусио Матонсе (3:25.03)
Патрисио Вера (4:21.81)
4:21.81 1 3
42 Маријански Острови Каилан Стал (1:09.11)
Ели Ебензер Вонг (2:17.39)
Купер Граф (3:27.59)
Шин Кимура (4:29.77)
4:29.77 2 0

Финале[уреди | уреди извор]

Место Нација Имиња Линија Време Забелешки
 Златен  САД Арон Пирсол (52.19)
Ерик Шанту (1:50.76)
Мајкл Фелпс (2:40.48)
Дејвид Волтерс (3:27.28)
3 3:27.28 СР
 Сребрен  Германија Хелге Меу (52.27)
Хендрик Фелдвер (1:50.78)
Бенџамин старк (2:41.69)
Паул Бидерман (3:28.58)
4 3:28.58 ЕР
 Бронзен Австралија Австралија Ешли Дилани (53.10)
Брентон Рикард (1:50.90)
Ендрју Лотерштајн (2:41.48)
Метју Таргет (3:28.64)
5 3:28.64 ОР
4  Бразил Гуљелмо Гуидо (53.78)
Хенрике Барбоса (1:52.46)
Габриел Мањабеира (2:42.94)
Цезар Сиело (3:29.16)
2 3:29.16
5  Франција Џереми Стравиус (53.96)
Хјуз Дубоск (1:52.50)
Клемент Леферт (2:43.47)
Алан Бернард (3:29.73)
6 3:29.73 НР
6  Русија Аркади Вјатчанин (52.57)
Григори Фалко (1:52.57)
Евгениј Коротишкин (2:43.14)
Андреј Гречин (3:30.60)
7 3:30.60 НР
7 Јапонија Јунја Кога (52.90)
Рио Татеши (1:51.80)
Такуро Фуџии (2:42.48)
Рамару Харида (3:30.91)
8 3:30.91
-  Обединето Кралство Лиам Тенкук (53.71)
Џејмс Гибсон (1:53.17)
Мајкл Рок (-)
Сајмон Барнет (-)
1 - ДСК

Надворешни врски[уреди | уреди извор]