Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 - 1500м краул во машка конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Квалификаците за 1500м мажи краул се одржаа на 1 август 2009, а финалето на 2 август 2009.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Оусама Мелоули
Тунис Тунис
Рајан Кокхрејн
 Канада
Сун Јанг
Народна Република Кина НР Кина

Рекорди[уреди | уреди извор]

14'34"56 Грент Хакет
Австралија Австралија
29 јули 2001
Фукуока, Јапонија
14'34"56 Грент Хакет
Австралија Австралија
29 јули 2001
Фукуока, Јапонија

Квалификации[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Време Група Линија Забелешки
1 Сун Јанг Народна Република Кина НР Кина 14:54.54 5 3
2 Оусама Мелоули Тунис Тунис 14:54.56 5 4
3 Рајан Кокхрејн  Канада 14:56.56 4 4
4 Марко Ривера  Шпанија 14:57.47 4 7
5 Лин Занг Народна Република Кина НР Кина 14:58.46 4 5
6 Федерико Колберталдо  Италија 14:58.98 3 5
7 Дејвид Дејвис  Обединето Кралство 15:00.52 5 5
8 Самуел Пицети  Италија 15:00.70 4 6
9 Парк Тае Ван  Јужна Кореја 15:00.87 4 3
10 Мадс Гласнер  Данска 15:01.80 5 6
11 Рајан Наполеон Австралија Австралија 15:09.55 3 6
12 Џексон Вилкокс  САД 15:09.66 5 1
13 Том Венгенојден  Белгија 15:12.95 3 7
14 Роберт Харли Австралија Австралија 15:14.75 3 2
15 Бренан Морис  САД 15:16.37 3 1
16 Николас Ростучер  Франција 15:16.49 3 3
17 Пал Џонсен Фарски Острови 15:21.37 5 2
18 Рјори Сононака Јапонија 15:24.13 4 2
19 Игор Снитко  Украина 15:26.97 4 8
20 Естебан Паз  Аргентина 15:31.45 4 0
21 Дејвид Брендл  Австрија 15:31.46 5 8
22 Ричард Чарлсворт  Обединето Кралство 15:36.64 5 7
23 Рикардо Монастеиро  Венецуела 15:37.48 3 9
24 Александер Гомез  Венецуела 15:38.93 2 4
25 Олександр Лученко  Украина 15:39.57 3 8
26 Сонгјоп Пи  Јужна Кореја 15:47.94 5 9
27 Луис Ескбар  Мексико 15:52.60 5 0
28 Даниел Делгадиљо  Мексико 15:56.42 3 0
29 Флоријан Џанистин  Австрија 15:57.96 4 1
30 Матео Де Ангуло Веласко  Колумбија 16:03.31 2 6
31 Естебан Ендерика Еквадор Еквадор 16:07.59 2 7
32 Мандар Дивасе Индија Индија 16:12.28 1 0
33 КаиВен Пан  Тајван 16:18.38 4 9
34 ЈиуТинг Чен  Тајван 16:22.09 2 3
35 Хајдер Еснар  Босна и Херцеговина 16:32.01 1 1
36 Иван Александро Ендерика Еквадор Еквадор 16:32.83 2 0
37 Роберто Пеналиља Гарсија  Чиле 16:38.70 2 1
38 Луис Андрес Мотолел Нејм [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 16:50.12 1 6
39 Витали Кудијаков Киргистан Киргистан 16:50.18 1 4
40 Александр Слепченко Киргистан Киргистан 16:52.35 2 9
41 Алан Гутиерез Кастро [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 16:52.71 1 5
42 Хејману Сичан  Франција 17:08.44 1 2
43 Паул Еласита Фиџи Фиџи 17:58.23 1 7

Финале[уреди | уреди извор]

[1]

Место Име Националност Линија Време Забелешки
 Златен Оусама Мелоули Тунис Тунис 5 14:37.28 АфР
 Сребрен Рајан Кокхрејн  Канада 3 14:41.38
 Бронзен Сун Јанг Народна Република Кина НР Кина 4 14:46.84
4 Федерико Колберталдо  Италија 7 14:48.28 НР
5 Лин Занг Народна Република Кина НР Кина 2 14:54.23
6 Дејвид Дејвис  Обединето Кралство 1 14:57.03
7 Марко Ривера  Шпанија 6 15:01.92
8 Самуел Пицети  Италија 8 15:19.38

Наводи[уреди | уреди извор]