Прејди на содржината

Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 - 800м краул во машка конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Квалификациите за 800м мажи краул се одржаа на 28 јули 2009, а финалето на 29 јули 2009.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Џанг Лин
Народна Република Кина НР Кина
Осама Мелоули
Тунис Тунис
Рајан Кохрејн
 Канада

Рекорди[уреди | уреди извор]

7'38"65 Грант Хакет
Австралија Австралија
27 јули 2005
Монтреал, Канада
ШР 7'38"65 Грант Хакет
Австралија Австралија
27 јули 2005
Монтреал, Канада

Квалификации[уреди | уреди извор]

Место. Име Националност Време Група Линија Забелешки
1 Осама Мелоули Тунис Тунис 7:41.82 6 5
2 Рајан Кокхрејн  Канада 7:43.61 6 4
3 Федерико Колберталдо  Италија 7:44.29 4 3 ЕР
4 Дејвид Дејвис  Обединето Кралство 7:45.89 4 5
5 Јури Прилуков  Русија 7:46.05 5 4
6 Лин Зан Народна Република Кина НР Кина 7:48.75 6 3
7 МаркоРивера  Шпанија 7:49.09 6 6
8 Питер Вандеркај  САД 7:49.71 5 6
9 Јан Волфгарден  Германија 7:50.10 5 5
10 Робер Харли Австралија Австралија 7:50.65 4 6
11 Мадс Гласнер  Данска 7:52.18 6 7
12 Рајан Наполеон Австралија Австралија 7:53.92 5 2
13 Ахмед Матулути Тунис Тунис 7:55.43 4 0
14 Џексон Вилкокс  САД 7:57.09 5 8
15 Том Вангенојгден  Белгија 7:59.16 6 1
16 Самуел Пицети  Италија 7:59.67 4 4
17 Ричард Чарлсворт  Обединето Кралство 8:00.50 5 1
18 Пал Џонсон Фарски Острови 8:01.50 6 2
19 Дејвид Брендл  Австрија 8:02.35 5 7
20 Естебан Паз  Аргентина 8:03.27 4 1
21 Рјоји Сононака Јапонија 8:05.12 4 8
22 Јонван Канг  Јужна Кореја 8:05.68 3 3
23 Рикардо Монастеиро  Венецуела 8:08.64 3 5
24 Игор Снитко  Украина 8:09.16 6 8
25 Луис Ескобар  Мексико 8:10.26 1 1
26 Фабио Переира  Португалија 8:11.60 5 0
27 Флориан Јунистун  Австрија 8:11.79 4 2
28 Олександр Лученко  Украина 8:12.36 1 2
29 Александр Гомес  Венецуела 8:13.16 3 2
30 Мохамед Фаруд Египет Египет 8:14.67 6 9
31 Тонг Ксин Народна Република Кина НР Кина 8:16.93 1 7
32 Иракли Ревишвили  Грузија 8:20.55 3 7
33 Јан Карел Петич  Словенија 8:20.94 5 9
34 Матео де Ангуло Веласко  Колумбија 8:22.12 3 4
35 Даниел Делгадиљо  Мексико 8:25.81 6 0
36 КаиВен Пан  Тајван 8:29.57 4 9
37 Куан Тинг Лин  Тајван 8:33.44 3 8
38 Хајдер Еснар  Босна и Херцеговина 8:35.57 2 9
39 Иван Александро Ендерика Еквадор Еквадор 8:36.04 3 1
40 Шен Јун Панг Сингапур Сингапур 8:39.69 2 3
41 Роберто Пеналиљо Гарсија  Чиле 8:43.89 3 0
42 Клемент Лим Сингапур Сингапур 8:44.09 2 5
43 Алан Габриел Гутиерез Кастро [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 8:45.18 2 7
44 Виѕали Кудјаков Киргистан Киргистан 8:54.03 3 9
45 Нил Агуис  Малта 8:54.06 2 6
46 Хејману Сичан  Франција 8:55.64 2 1
47 Пок Ман Нгоу  Макао 8:56.92 2 2
48 Омар Нуњес Никарагва Никарагва 8:59.14 2 8
49 Луис Андерс Мартолел Нејм [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 8:59.58 2 0
50 Винсент Пери  Франција 9:11.37 1 4
51 Купер Граф Маријански Острови 9:38.96 1 3
52 Шин Кимура Маријански Острови 9:40.57 1 5

Финале[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Линија Време Збелешки
 Златен Лин Зинг Народна Република Кина НР Кина 7 7:32.12 СР
 Сребрен Оусама Мелоули Тунис Тунис 4 7:35.27
 Бронзен Рајан Кокхрејн  Канада 5 7:41.92
4 Федерико Колберталдо  Италија 3 7:43.84
5 Дејвид Дејвис  Обединето Кралство 6 7:44.32
6 Питер Вандеркај  САД 8 7:48.44
7 Марко Ривера  Шпанија 1 7:49.46
7 Јуриј Прљуков  Русија 2 7:49.46

Надворешни врски[уреди | уреди извор]