Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 - 50м грбно во машка конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Квалификациите и полуфиналето за 50м мажи грбно се одржаа на 1 август 2009, а финалето на 2 август 2009.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Лиам Тенкук
 Обединето Кралство
Јунја Кога
Јапонија
Герардус Зандберг
Јужна Африка ЈАР

Рекорди[уреди | уреди извор]

24"33 Рандам Бел
 САД
5 декември 2008
Ајндховен, Холандија
24"80 Томас Рупрат
 Германија
27 јули 2003
Барселона, Шпанија

Квалификации[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Време Група Линија Забелешки
1 Гуљелмо Гуидо  Бразил 24.49 13 4 РП
2 Ашвин Вилдбор  Шпанија 24.50 14 5
3 Камиле Лакурт  Франција 24.52 13 5
4 Лиам Тенкук  Обединето Кралство 24.55 15 8
5 Јунја Кога Јапонија 24.57 15 4
6 Хелге Меу  Германија 24.60 14 4
7 Герард Занберг Јужна Африка ЈАР 24.68 13 8
8 Флори Ланг  Швајцарија 24.75 14 3
9 Хуан Мигел Рандо  Шпанија 24.77 13 3
10 Гај Маркус Барнеа Израел Израел 24.79 14 9
11 Аристеидис Григордатис  Грција 24.80 15 7
12 Рјосуке Ирие Јапонија 24.87 15 6
13 Томас Рупрат  Германија 24.92 15 5
14 Даниел Орзечовски  Бразил 24.97 14 8
14 Ешли Дилани Австралија Австралија 24.97 15 3
16 Мирко Ди Тора  Италија 25.01 14 6
17 Николас Дриберген  Холандија 25.08 14 7 НР
18 Енрико Каталањо  Италија 25.10 13 7
19 Метју Греверс  САД 25.13 15 1
20 Паскал Волак  Канада 25.23 13 1 НР
21 Вјатаутас Јанаскевичјус  Литванија 25.24 11 5
22 Арон Пирсол  САД 25.30 14 1
23 Даниел Бел Нов Зеланд Нов Зеланд 25.31 13 2
24 Бенџамин Стасулис  Франција 25.32 13 6
25 Разван Јанут Флореа  Романија 25.34 14 2
26 Аркади Вјатчанин  Русија 25.36 15 2
27 Чарл Ван Зул Јужна Африка ЈАР 25.39 13 0
28 Карл Бурдис  Ирска 25.40 9 6
29 Марко Лоран  Обединето Кралство 25.44 12 6
30 Павел Санкович  Белорусија 25.53 12 3
31 Станислав Донец  Русија 25.54 12 4
32 Мин Сунг  Јужна Кореја 25.57 15 0
33 Маркус Роган  Австрија 25.59 15 9
34 Џејк Тап  Канада 25.68 12 9
35 Духи Јонг  Јужна Кореја 25.77 10 6
36 Бруно Клајс  Белгија 25.84 13 9
37 Надав Кочави Израел Израел 25.94 11 6
38 Данил Бугаков  Узбекистан 25.97 12 7
39 Феији Ченг Народна Република Кина НР Кина 26.01 12 2
40 Дерја Бујукунци  Турција 26.07 11 0
41 Радослав Кавецки  Полска 26.08 14 0
42 Андрес Олвик  Естонија 26.11 10 7
43 Криштофер Јанкевич  Полска 26.19 12 5
44 Донал О’Нил  Ирска 26.29 12 0
45 Педро Медел  Куба 26.35 10 5
46 Томас Фуцик  Чешка 26.40 9 2
47 Роби Збогар  Словенија 26.41 10 4
48 Ју Занг Народна Република Кина НР Кина 26.42 11 7
49 Жан-Француз Шнајдер  Луксембург 26.54 12 8
50 Дејвид Данфорд Кенија Кенија 26.62 8 6
51 Каспар Еајгла  Естонија 26.63 9 8
52 Ервин Доктер  Австрија 26.68 11 3
53 Куам Амине Мароко Мароко 26.69 11 8
54 Каи Веи Рајнер Нг Сингапур Сингапур 26.70 10 8
55 Миндаугас Садаускас  Литванија 26.71 7 7
56 Константинс Бохинс  Латвија 26.72 8 2
57 Андрејс Дуда  Латвија 26.84 8 1
58 Оливер Елиос Банадос  Чиле 26.94 9 5
59 Николас Џејмс Зимбабве Зимбабве 27.01 7 9
60 Станислав Осински  Казахстан 27.06 11 1
61 Давид Родригес  Куба 27.07 9 4
62 Кристијан Хомер  Тринидад и Тобаго 27.10 9 9
62 Мигел Роблес  Мексико 27.10 10 1
64 Артиом Гландун  Молдавија 27.13 10 2
65 Николас Франција Вина  Уругвај 27.29 11 4
66 Глен Виктор Сутанто Индонезија Индонезија 27.32 11 9
67 Гуфри Робин Чи  Хонгконг 27.36 8 4
68 Лонг До Хуј Виетнам Виетнам 27.39 8 5
68 Грент Бихан Зимбабве Зимбабве 27.39 8 0
70 Дога Целик  Турција 27.51 10 9
71 Жан Луис Гомез Доминиканска Република Доминиканска Република 27.58 7 3
72 Кари Џ. Хоевдум А Предлошка:ФАО 27.65 8 9
73 ЕмилиРој Бакале Република Конго Република Конго 27.70 8 8
74 Радомјос Матуир Тајланд Тајланд 27.73 10 0
75 Хешам Б. Унабув  Шри Ланка 27.83 7 1
75 Фернандо Кастељанос Гватемала Гватемала 27.83 7 8
77 Јуриј Захаров Киргистан Киргистан 27.94 10 3
78 Зејн Џордан Замбија Замбија 27.95 6 2
79 Мохамед Ал Џафери  ОАР 28.05 6 3
80 Тонг Антонио  Макао 28.15 8 7
81 Борис Кирилов  Азербејџан 28.36 6 4
82 Бајрон Бранденхан Намибија Намибија 28.38 6 9
83 Брет Фрејзер Кајмански Острови 28.47 6 6
84 Жоао Матиас Ангола Ангола 28.48 7 0
85 Самсон Фокадос Опуапко Нигерија Нигерија 28.57 5 6
85 Качик Плавчјан  Ерменија 28.57 7 6
87 ЧаоЛин цуанг  Тајван 28.62 9 0
88 Абас Рад Либан Либан 28.70 6 0
89 Марио Монтоја Костарика Костарика 28.85 6 5
90 Ерик Раџонсен Мадагаскар Мадагаскар 28.90 9 3
91 Марселино Ричардс  Суринам 29.16 6 1
92 Рони Венкатачелум Маврициус Маврициус 29.18 5 5
93 Турал Абасов  Азербејџан 29.28 7 4
94 Фаиз Мухамед  Пакистан 29.33 5 8
95 Николас Корд Гренада Гренада 29.60 5 1
96 Матар Самб Сенегал Сенегал 29.61 5 4
97 ЖанЛук Агуер Света Луција Света Луција 29.66 4 1
98 Керсон Хадли СД Микронезија СД Микронезија 29.71 3 4
99 Каилан Стал Маријански Острови 29.75 4 6
100 Андреј Молчанов Туркменистан Туркменистан 29.76 3 2
101 Марк Самут  Малта 29.82 5 9
102 Хејману Сичан  Франција 29.99 5 7
102 Пок Ман Нгоу  Макао 29.99 12 1
104 Раинуи Терипаја  Франција 30.15 5 2
105 Милимо Мветва Замбија Замбија 30.18 4 5
106 Иво Чилаул Мозамбик Мозамбик 30.35 2 4
107 Батсукан Далгун Монголија Монголија 30.41 6 8
108 Питер Попахун Покавин Папуа Нова Гвинеја Папуа Нова Гвинеја 30.56 4 7
109 Карлос Алберто Ангола Ангола 30.64 4 4
110 Пепелате Гбаги Нигерија Нигерија 30.83 4 9
111 Даглас Милер Фиџи Фиџи 30.95 3 1
112 Метју Жил Маркет Маврициус Маврициус 31.18 4 3
113 Гери Пинеда Гватемала Гватемала 31.46 3 3
114 Хуан Карлос Сикафи Диаз [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 31.47 4 2
115 Хенк Алојсис Лове  Гвајана 31.53 1 2
116 Даниел Кевин Прајк Папуа Нова Гвинеја Папуа Нова Гвинеја 31.55 3 8
117 Тимур Атаханов Туркменистан Туркменистан 31.58 3 7
118 Патрисио Вера Мозамбик Мозамбик 31.66 7 2
119 Кент Чунг Сиу Брунеј Брунеј 31.74 3 5
120 Марио Сулкја  Албанија 31.88 5 0
121 Саиф Алслам Саед Ал-Саеми Ирак Ирак 32.22 2 0
122 Џејк Виљареал Маршалски Острови Маршалски Острови 32.26 2 6
123 Елајџи Ерасито Фиџи Фиџи 32.82 3 0
124 Квентон Дапонт Есватини 33.07 2 3
125 Мохамед Муџахид Малдиви Малдиви 34.06 2 7
126 Шамел Ибрахим Малдиви Малдиви 34.66 2 2
127 Омар Абдала Танзанија Танзанија 37.84 2 9
128 Нсумизи Алан Борис Бурунди Бурунди 39.17 3 6
129 Саид себа Танзанија Танзанија 43.64 1 4
130 Исидор Локосу Кпобли Бенин Бенин 46.10 1 1

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Група Линија Време Забелешки
1 Лиам Тенкук  Обединето Кралство 1 5 24.08 СР
2 Јунја Кога Јапонија 2 3 24.29
3 Камиле Лакурт  Франција 2 5 24.46 НР
4 Ашвин Вилдбор  Шпанија 1 4 24.48
5 Хелге Меу  Германија 1 3 24.59 НР
6 Герард Занберг Јужна Африка ЈАР 2 6 24.68
7 Марко Ди Тора  Италија 1 8 24.77 НР
7 Аристеидис Григоргатис  Грција 2 7 24.77
9 Флори Ланг  Швајцарија 1 6 24.78
10 Рјосуке Ирие Јапонија 1 7 24.79
11 Хуан Мигел Рандо  Шпанија 2 2 24.80
12 Гај Маркус Бареа Израел Израел 1 2 24.81
13 Топас Рупрат  Германија 2 1 24.87
14 Даниел Оржековски  Бразил 1 1 24.92
15 Гуљелмо Гуидо  Бразил 2 4 24.98
16 Ешли Дилани Австралија Австралија 2 8 25.02

Финале[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Линија Време Note
 Златен Лиам Тенкук  Обединето Кралство 4 24.04 СР
 Сребрен Јунја Кога Јапонија 5 24.24 НР
 Бронзен Герард Занберг Јужна Африка ЈАР 7 24.34 НР
4 Ашвин Вилдбор  Шпанија 6 24.57
5 Камиле Лакурт  Франција 3 24.61
6 Хелге Меу  Германија 2 24.63
7 Аристеидис Григоргатис  Грција 8 24.87
8 Мирко Ди Тора  Италија 1 25.15

Надворешни врски[уреди | уреди извор]