Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 - 100м градно во машка конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Квалификациите за трката на 100м мажи градно на 2009 Светско Акватичко Првенство во утринската и вечерната сеија на 26 јули, а финалето во вечерната сесија на 27 јули на стадионот Тор Вергата во Рим.

Рекорди[уреди | уреди извор]

Светски Рекорд
58.91 Јапонија Косуке Китаџима Пекинг Кина 11 август 2008
Competition Record
59.37 САД Брендан Хансен Монтреал Канада 25 јули 2005

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Брентон Рикардс
Австралија Австралија
Хјус Дубоск
 Франција
Камерон ван дер Бург
Јужна Африка ЈАР

Квалификации[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Време Група Линија Забелешки
1 Брентон Рикард Австралија Австралија 58.98 14 6 ШР
2 Хјус Дубоск  Франција 59.01 14 5
3 Ерик Шанту  САД 59.05 15 3
4 Гидрус Титенис  Литванија 59.24 14 2
5 Игор Борисик  Украина 59.34 15 4
6 Енрике Барбоса  Бразил 59.49 13 4
7 Хенрик Фелдвер  Германија 59.52 13 5
7 Кристијан Спрингер Австралија Австралија 59.52 13 7
9 Камерон Ван дер Бург Јужна Африка ЈАР 59.54 15 2
10 Марк Ганглоф  САД 59.67 14 4
11 Џејмс Гибсон  Обединето Кралство 59.68 15 7
12 Рајо Татеши Flag of Japan.svg Јапонија 59.69 14 3
13 Дамир Дугоњич  Словенија 59.89 15 1
14 Јута Суенага Flag of Japan.svg Јапонија 59.95 13 6
15 Александер Дале Оен  Норвешка 1:00.05 15 5
15 Јоханес Нојман  Германија 1:00.05 15 6
17 Валери Димо  Украина 1:00.13 13 9
18 Каба Силаџи  Србија 1:00.20 13 8
19 Метју Боис  Канада 1:00.23 15 3
20 Даниел Гјурта  Унгарија 1:00.26 12 7 НР
21 Скот Диксен  Канада 1:00.31 14 7
22 Ленарт Стекленбург  Холандија 1:00.36 13 3
23 Григори Фалко  Русија 1:00.47 12 3
24 Лука Пицини  Италија 1:00.54 14 0
25 Марти Алјанд  Естонија 1:00.56 10 3
26 Глен Снидерс Нов Зеланд Нов Зеланд 1:00.77 13 2
27 Иштван Мате  Австрија 1:00.78 12 4
28 Кристогер Гилкрист  Обединето Кралство 1:00.81 14 8
29 Владислав Полјаков  Казахстан 1:00.83 14 9
30 Жоао Гомез Јр  Бразил 1:00.88 14 1
31 Станислав Лактуков  Русија 1:00.95 15 9
32 Евгениј Ризков  Казахстан 1:01.02 12 0
33 Мелкуадес Алварез  Шпанија 1:01.07 13 1
34 Матија Песке  Италија 1:01.18 15 0
35 Сандип Сејвал Индија Индија 1:01.20 11 2
36 Романос Алифантис  Грција 1:01.27 12 6
37 Јаков Јохан Свајнсон  Исланд 1:01.32 11 8
37 Матјаж Маркич  Словенија 1:01.32 12 1
39 Славомир Волњак  Полска 1:01.39 13 0
40 Табанг Мокатсан Јужна Африка ЈАР 1:01.40 10 1
41 Димитриос Ксанидас  Грција 1:01.44 11 6
42 Занг Гуојинг Народна Република Кина НР Кина 1:01.53 12 2
43 Петр Бартунек  Чешка 1:01.59 10 0
43 Максим Подопригора  Австрија 1:01.59 12 9
45 Алехадро Џакобо  Мексико 1:01.60 11 0
46 Динко Гешеб  Бугарија 1:01.72 9 8
47 Софиан Даид  Алжир 1:01.74 11 7
48 Бери Марфи  Ирска 1:01.76 9 3
49 Ендрју Бри  Ирска 1:01.78 9 6
50 Хорхе Мaрио Муриљо Валдез  Колумбија 1:01.79 10 4
51 Малик Фал Сенегал Сенегал 1:01.80 11 3
52 Ванг Шуаи Народна Република Кина НР Кина 1:01.84 11 5
53 Нгујен Ну Виет Виетнам Виетнам 1:02.17 9 7
54 Лорен Карнол  Луксембург 1:02.27 10 2
55 Крист Кристијансен  Данска 1:02.41 10 7
56 Карлос Алмеида  Португалија 1:02.46 7 9
57 Џошуа Арегуин  Мексико 1:02.58 11 9
58 Гонзало Акуња  Аргентина 1:02.60 9 4
59 Томас Клобучник  Словачка 1:02.61 9 1
60 Виктор Вабишчевич  Белорусија 1:02.73 11 1
61 Ваидотас Блејзис  Литванија 1:02.76 7 7
62 Ету Карвонен  Финска 1:02.83 8 7
63 Џенаро Матиас Проно Бритез  Парагвај 1:02.84 11 4
64 Едгар Креспо Панама Панама 1:02.92 9 2
65 Хосин Хајсан  Андора 1:02.94 9 0
66 Славомир Кушко  Полска 1:03.00 12 5
67 Драгос Агаче  Романија 1:03.02 10 9
68 Даниел Велез Flag of Puerto Rico.svg Порторико 1:03.19 12 8
69 Иван Демјаненко  Узбекистан 1:03.24 8 6
70 Диего Сантандер Кабаљеро  Чиле 1:03.49 7 2
71 Чан Винг Ли Ерик  Хонгконг 1:03.68 8 2
72 Метју Чарлс Смит  Естонија 1:03.71 8 1
73 Мартин Андерс Мелкониан Алвез  Уругвај 1:03.77 7 4
74 Том Бири Израел Израел 1:03.94 10 5
75 Бенџами Ле Магет  Швајцарија 1:04.02 10 8
76 Ренато Давид Проно Фернандес  Парагвај 1:04.06 10 6
77 Мохамед Алирезаеи Иран Иран 1:04.16 9 5
78 Абдулррахман Албадер  Кувајт 1:04.31 8 0
79 Сергуј Постица  Молдавија 1:04.76 8 3
80 Индра Гунаван Индонезија Индонезија 1:04.79 8 5
81 Ван Веи-Вен  Тајван 1:04.86 7 3
82 Тан Џинвен Марк Сингапур Сингапур 1:05.02 7 6
83 Агнишвар Јајапракаш Индија Индија 1:05.07 6 2
84 Воравути Аумприван  Тајланд 1:05.17 9 9
85 Омер Асланогу  Турција 1:05.55 8 9
86 Педро Пиночес  Англија 1:05.65 4 7
87 Ваел Коубросили Либан Либан 1:05.71 6 3
88 Вонг Чун Јанг  Хонгконг 1:05.87 5 5
89 Алексеј Дерлјугов  Узбекистан 1:05.95 6 7
90 Хуан Гуера Ел Салвадор Ел Салвадор 1:06.07 6 5
91 Нг Џиа Хао Сингапур Сингапур 1:06.21 8 8
92 Педро Луна Ламосас  Перу 1:06.39 6 1
93 Рејну Терипаја  Франција 1:06.72 8 4
94 Мубарак Ал Бешар  ОАР 1:06.81 4 5
95 Јосуф Еса Ал Јусуф Саудиска Арабија Саудиска Арабија 1:06.84 6 6
96 Дмитри Александров Киргистан Киргистан 1:07.03 7 1
97 Тимоти Ферис Зимбабве Зимбабве 1:07.12 5 6
98 Максимилиан Сајдентоф Намибија Намибија 1:07.39 4 6
99 Ма Чан Ваи  Макао 1:07.46 6 8
100 Хамуд Алхамуд  Кувајт 1:07.54 7 0
101 Џулијан Флечер Flag of Bermuda.svg Бермуда 1:07.70 5 4
102 Тудор Постолачи  Молдавија 1:07.73 6 4
103 Ерик Раџонсон Мадагаскар Мадагаскар 1:08.09 6 9
104 Филип Велкоски Македонија Македонија 1:08.34 1 2
105 Назих Мезајех Јордан Јордан 1:08.58 5 3
106 Ели Ебнезер Вонг Маршалски Острови Маршалски Острови 1:08.79 4 2
107 Андраник Нарутјунјан  Ерменија 1:08.93 5 1
108 Хемра Нармарадов Туркменистан Туркменистан 1:09.25 5 8
109 Ерик Вилијамс Нигерија Нигерија 1:09.34 5 2
110 Диган Пигот  Суринам 1:09.41 4 3
111 Јан Бонд Волонкаптор Накмаи Папуа Нова Гвинеја Папуа Нова Гвинеја 1:09.64 4 1
112 Андерс Кастиљо Панама Панама 1:09.70 3 5
113 Зејн Џордан Замбија Замбија 1:09.77 5 7
114 Андреа Ејџус  Малта 1:09.81 5 0
115 Питер Џејмс Ланч Замбија Замбија 1:09.94 3 4
116 Тимур Картабаев Киргистан Киргистан 1:10.14 6 0
117 Чонг Ху Јан Кевин Маврициус Маврициус 1:10.25 4 0
118 Рони Ешли Венкатачелиум Маврициус Маврициус 1:10.36 4 8
119 Винсент Пери  Франција 1:10.73 3 3
120 Аволово Соломон Шедрак Нигерија Нигерија 1:10.89 5 9
121 Мамаду Сисе  Гвајана 1:11.59 2 8
122 Нораир Газарјан  Ерменија 1:12.22 4 4
123 Пабло Наварате Никарагва Никарагва 1:12.32 3 6
124 Болдбатар Бутекулис Монголија Монголија 1:13.06 4 9
125 Мајкл Тејлор Маршалски Острови Маршалски Острови 1:13.61 3 1
126 Шајлес Шумшер Рана Непал Непал 1:13.65 3 7
127 Сердар Мопиев Туркменистан Туркменистан 1:13.76 3 0
128 Џонатан Бишоп Маршалски Острови Маршалски Острови 1:14.07 3 8
129 Еван ИСам Џамил Бајлос Ирак Ирак 1:14.77 2 0
130 Јурген Фици  Албанија 1:16.82 3 2
131 Ганзи Мигула Уганда Уганда 1:16.96 2 5
132 Рон Року Сејшели Сејшели 1:17.38 2 4
133 Надир Елмофти Flag of Libya.svg Либија 1:18.34 2 2
134 Абиб Сереме Мали Мали 1:19.36 1 6
135 Шариф Какуза Уганда Уганда 1:20.72 3 9
136 Омар Абдаља Танзанија Танзанија 1:23.27 1 4
137 Соненина Фамиксау Лаос Лаос 1:24.61 1 3
138 Роберт Скенлен Самоа Самоа 1:27.19 2 7
139 Сиидо Камило  Таџикистан 1:31.41 7 5
140 Саид Себа Танзанија Танзанија 1:32.85 2 9
141 Абдулакир Мохамед Хусеин Џибути Џибути 1:33.32 2 3
142 Мохамед Осман Бурнта Џибути Џибути 1:34.54 2 6
Ндувимана Етиен Бурунди Бурунди DNS 2 1

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Време Група Линија Забелешки
1 Ерик Шанту  САД 58.96 2 7 ШР
2 Камерон ван дер Бург Јужна Африка ЈАР 59.13 2 2
3 Хенрик Фелдвер  Германија 59.15 2 6
4 Брентон Рикард Австралија Австралија 59.27 2 4
5 Игор Борисик  Украина 59.39 2 3
6 Гидрус Титенис  Литванија 59.43 1 5
7 Хјус Дубоск  Франција 59.46 1 4
8 Енрике Барбоса  Бразил 59.60 1 3
9 Рајо Татеши Flag of Japan.svg Јапонија 59.61 1 7
10 Дамир Дугоњич  Словенија 59.66 2 1
11 Марк Ганглоф  САД 59.71 1 2
12 Јоханес Нојман  Германија 59.85 1 8
13 Александер Дале Оен  Норвешка 59.90 2 8
14 Џејмс Гибсон  Обединето Кралство 59.91 2 7
15 Јута Суенага Flag of Japan.svg Јапонија 59.98 1 1
15 Кристијан Спрингер Австралија Австралија 59.98 1 6

Финале[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Линиј Време Забелешки
 Златен Брентон Рикардс Австралија Австралија 6 58.58 СР
 Сребрен Хјус Дубоск  Франција 1 58.64 ЕР
 Бронзен КАмерон ван дер Бург Јужна Африка ЈАР 5 58.95 АФ
4 Ерик Шанту  САД 4 58.98
5 Игор Борисик  Украина 2 59.23
6 Гидрус Титенис  Литванија 7 59.27
7 Хенрик Фелдвер  Германија 3 59.33
8 Енрике Барбоса  Бразил 8 59.54

Надворешни врски[уреди | уреди извор]