Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 - 50м делфин во машка конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Квалификациите за трката на 50м мажи делфин на 2009 Светско Акватичко Првенство се одржаа во Недела, 26 јули на стадионот Тор Вергата во Рим, Италија.

Рекорди[уреди | уреди извор]

Светски рекорд
22.43 Шпанија Рафаел Муњос Малага Шпанија 5 април 2009
Competition Record
22.96 ЈАР Роланд Шуман Монтреал Канада 25 јули 2005

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Милорад Чавич
 Србија
Метју Таргет
Австралија Австралија
Рафел Муњос
 Шпанија

Квалификации[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Време Група Линија Забелешки
1 Роланд Шуман Јужна Африка ЈАР 22.90 20 5 ШР
2 Рафаел Муњос  Шпанија 22.90 21 4 =ШР
3 Милорад Чавич  Србија 22.93 21 5
4 Јакоб Андкаер  Данска 23.04 21 3
5 Ендрју Лотерстајн Австралија Австралија 23.10 19 5
6 Дује Драгања  Хрватска 23.14 18 2
7 Јернеј Годец  Словенија 23.20 20 3
8 Алберт Субиратс  Венецуела 23.23 18 4
8 Николас Сантос  Бразил 23.23 20 6
8 Мат Таргет Австралија Австралија 23.23 20 4
11 Евгенија Коротипкив  Русија 23.24 21 6 НР
12 Сергиј Бреус  Украина 23.35 20 7
13 Џејсон Данфорд Кенија Кенија 23.40 19 4
13 Корни Свејнпул Нов Зеланд Нов Зеланд 23.40 21 0
15 Марио Тодорович  Хрватска 23.45 20 1
16 Грем Мур Јужна Африка ЈАР 23.48 20 8
17 Томас Рупрат  Германија 23.49 21 7
18 Иван Лендер  Србија 23.51 21 8
19 Јоханес Дитрих  Германија 23.55 19 3
20 Каио Де Алмеида  Бразил 23.60 21 2
21 Матија Налесо  Италија 23.65 19 8
21 Паоло Фачинели  Германија 23.65 21 1
23 Октавио Алеси  Венецуела 23.67 18 6
24 Мартин Шпитцер  Австрија 23.69 17 5
25 Ријо Такајасу Flag of Japan.svg Јапонија 23.73 19 2
26 Елвис Буровс  Бахами 23.74 16 7
27 Стефанос Димитриадис  Грција 23.75 18 3
27 Роман Сасот  Франција 23.75 20 2
29 Даниел Бел Нов Зеланд Нов Зеланд 23.76 21 9
30 Даглас Кларк Ленокс II Flag of Puerto Rico.svg Порторико 23.88 8 4
31 Алон Мендел Израел Израел 23.90 16 8
31 Масајуки Кишида Flag of Japan.svg Јапонија 23.90 20 0
33 Зои Џиавеј Народна Република Кина НР Кина 23.91 19 6
34 Фрацус Хирсбрант  Белгија 23.92 18 5
35 Тајлер МекГрил  САД 23.93 17 7
36 Михел Рубачек  Чешка 23.94 18 9
37 Рајан Џон Пини Папуа Нова Гвинеја Папуа Нова Гвинеја 23.95 16 9
38 Крисзтиан Такач  Унгарија 23.97 18 1
39 Мат Греверс  САД 23.98 18 0
40 Андрејс Дуда  Латвија 24.03 12 4
41 Џо Бартокс  Канада 24.04 18 7
42 Романс Милославкиск  Латвија 24.05 11 5
42 Ши Фенг Народна Република Кина НР Кина 24.05 19 9
42 Емил Дал-Нилсен  Данска 24.05 20 9
45 Јан Хулме  Обединето Кралство 24.08 16 0
46 Динко Јукич  Австрија 24.13 17 3
46 Диого КАрваљо  Португалија 24.13 17 6
48 Павел Корзениовски  Полска 24.14 18 8
49 Симао Моргадо  Португалија 24.15 19 0
50 Јонг Ду-Хи  Јужна Кореја 24.16 16 1
50 Андрии Говорев  Украина 24.16 19 1
52 Евгенија Лазука  Белорусија 24.18 16 4
53 Павел Санкович  Белорусија 24.22 17 0
54 Мехел Навара  Словачка 24.26 14 4
54 Норберт Трандафир  Романија 24.26 15 4
56 Мартин Вернер  Чешка 24.28 17 9
57 Вирдхавал Каде Индија Индија 24.32 17 8
58 Дамјан Кутус  Швајцарија 24.33 17 2
59 Шане Фрејзер Кајмански Острови 24.35 14 9
60 Даниел Вилијам Анри Бего Малезија Малезија 24.38 13 2
60 Јакинто де Хесус Алаја Доминиканска Република Доминиканска Република 24.38 16 3
62 Густаво Даниел Пачета  Аргентина 24.39 17 1
63 Марцин Бабучовски  Полска 24.40 16 6
64 Апостолос Цагкаракис  Грција 24.41 15 8
65 Дејвид Данфорд Кенија Кенија 24.48 12 5
66 Александру Феликс АМестру  Романија 24.53 15 5
67 Гоксу Бицер  Турција 24.57 15 3
68 Глед Виктор Сутанто Индонезија Индонезија 24.58 14 8
69 Паулис Викторавикјус  Литванија 24.62 15 6
70 Роби Збогар  Словенија 24.67 15 7
71 Даниел Кокли Филипини Филипини 24.71 6 3
72 Пабло Мармолехо  Мексико 24.73 13 1
73 Надав Кочави Израел Израел 24.74 14 0
74 Александре Бахтиаров  Кипар 24.77 16 2
75 Грант Бихан Зимбабве Зимбабве 24.89 12 9
75 Даниел Раст  Швајцарија 24.89 16 5
77 Мартин ливамаги  Естонија 24.90 15 9
78 Станислав Кузмин  Казахстан 24.91 14 5
79 Римвадис Салциус  Литванија 24.92 12 6
80 Норберт Трудман  Словачка 24.96 17 4
81 Јелоу Јијах Нигерија Нигерија 25.06 8 6
81 Џошуа Мек Леод  Тринидад и Тобаго 25.06 14 7
83 Фернандо Кастељанос Гватемала Гватемала 25.13 9 3
84 Тан Сјуе Веј Николас Сингапур Сингапур 25.15 14 3
85 Рустам Кидаев  Казахстан 25.19 15 2
86 Даниел Букагов  Узбекистан 25.24 15 1
87 Хсу Чи-Чие  Тајван 25.25 14 2
88 Вонг Винг Чонг Виктор  Макао 25.26 13 5
89 Конор Лини  Ирска 25.27 13 3
90 Џоао Матиас Ангола Ангола 25.28 12 8
91 Хуан Карбинадо Романос  Колумбија 25.30 13 9
92 Бадер Алмухана Саудиска Арабија Саудиска Арабија 25.31 13 8
93 Карлос Виверо Мадиахара  Колумбија 25.33 15 0
94 Сергеј Фалкас  Молдавија 25.40 12 2
95 Каспар Рајгла  Естонија 25.53 13 7
96 Бранден Вајтхурст  САД 25.58 6 7
96 Карим Енаб Јордан Јордан 25.58 12 7
98 Фабио Персано  Парагвај 25.59 13 4
98 Јури Захаров Киргистан Киргистан 25.59 13 6
100 Андерс МекИнтур  Канада 25.62 9 5
101 Џејмс Велш Филипини Филипини 25.63 7 6
102 Марселињо Ричардс  Суринам 25.68 11 3
102 Брад Хамилтон Јамајка Јамајка 25.68 11 0
102 Бруно Мигел Ескуен Блас  Перу 25.68 12 3
105 Рој-Ален Бурч Flag of Bermuda.svg Бермуда 25.74 5 6
105 Рој Барахона Фуентес [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 25.74 9 6
107 Сим Ри Јин Николас Сингапур Сингапур 25.81 11 8
108 Микаел Колојан  Ерменија 25.83 8 3
109 Ачиели Билал Мароко Мароко 25.84 9 4
110 Рафаел Стачиоти  Луксембург 25.87 14 1
111 Емин Ношади Иран Иран 25.88 8 2
111 Мајлард Родригес  Чиле 25.88 11 2
113 Фу Џин Бенг Малезија Малезија 25.92 11 6
114 Јан Хо Чун  Хонгконг 25.94 12 0
115 Пјетро Камилиони  Сан Марино 25.97 10 4
116 Обаид Алјесми  ОАР 25.99 11 7
117 Мигел Наваро  Боливија 26.00 7 2
117 Тимоти Ферис Зимбабве Зимбабве 26.00 11 4
119 Тејму Гулиев  Азербејџан 26.02 14 6
120 Кари Јонесарсон Хоевданум Flag of the Faroe Islands.svg Фарски Острови 26.03 2 0
121 Александар Реј Намибија Намибија 26.16 7 9
122 Натер Ахмед Ал-Хамуд Саудиска Арабија Саудиска Арабија 26.17 10 3
123 Нил Кристофер Робертс  Гвајана 26.20 10 5
124 Нисит Цитње  Холандија 26.21 8 5
125 Сергеј Панков  Узбекистан 26.23 11 9
126 Нгујен Во Тај Виетнам Виетнам 26.26 11 1
127 Ерик Раџонсон Мадагаскар Мадагаскар 26.35 8 7
127 Радхамес Калаф Доминиканска Република Доминиканска Република 26.35 10 7
129 Рами Анис Сирија Сирија 26.42 9 8
130 Бајрон Бранденхан Намибија Намибија 26.44 7 4
131 Ориол Кунат  Андора 26.52 7 7
131 Шон Кларк Барбадос Барбадос 26.52 9 1
133 Арџун Јајапракаш Индија Индија 26.61 10 0
134 Леонел Матонсе Мозамбик Мозамбик 26.66 9 7
135 Папа Мадиоп Ндонг Сенегал Сенегал 26.72 9 9
135 Џоел Ромеу Лемарчанд  Уругвај 26.72 10 1
137 Фернандо Мердано Никарагва Никарагва 26.76 8 9
138 Лук Хал Flag of Eswatini.svg Есватини 26.80 9 2
139 Чон Чук Куан  Макао 26.82 10 8
140 Рони Бакал Република Конго Република Конго 26.98 7 0
141 Алексеј Клименко Киргистан Киргистан 27.02 10 9
142 Алехандро Маде Маде  Боливија 27.07 6 8
142 Хајману Сичан  Франција 27.07 8 0
144 Мох’Д Ахуела Јордан Јордан 27.10 9 0
145 Абас Рад Либан Либан 27.14 10 6
146 Герусио Матонсе Мозамбик Мозамбик 27.16 8 8
147 Ерик Артуро Медина Панама Панама 27.21 6 2
147 Турал Абасов  Азербејџан 27.21 7 5
149 Петер Попахун Покавин Папуа Нова Гвинеја Папуа Нова Гвинеја 27.28 5 5
149 Жан Кул-Агувиер Света Луција Света Луција 27.28 6 5
151 Јон Пепај  Албанија 27.30 10 2
152 Жилен Брис Света Луција Света Луција 27.34 7 1
153 Адае Оуедраого Буркина Фасо Буркина Фасо 27.47 1 5
154 Насир Али  Пакистан 27.49 7 3
155 Керсон Хедли СД Микронезија СД Микронезија 27.50 3 5
156 Гезим Хука  Албанија 27.52 8 1
157 Андреј Молчанов Туркменистан Туркменистан 27.53 5 2
158 Хуан КАрлос Сикафи Диаз [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 27.65 5 4
159 Николас Томсон Flag of Bermuda.svg Бермуда 27.71 7 8
160 Фабијан Грегори Бинс  Гвајана 27.77 2 1
161 Сергеј Певнев  Ерменија 27.78 5 1
162 Жан Мари Фрогет Маврициус Маврициус 27.83 5 9
163 Ваугн Фортсајт Барбадос Барбадос 27.84 6 6
164 Ентонио Кларк  Франција 27.91 6 1
165 Николас Корд Гренада Гренада 27.98 5 8
166 Едвард Попе Flag of Guam.svg Гуам 28.03 6 4
167 Кајлан Стал Flag of the Northern Mariana Islands.svg Мaријански Острови 28.04 4 6
168 Венџамин Габард Самоа Самоа 28.07 5 3
169 Есу Симпсонс Гренада Гренада 28.10 4 7
170 Питер Џејмс Ланч Замбија Замбија 28.21 6 9
171 Сергеј Кровјаков Туркменистан Туркменистан 28.25 4 3
171 Марк Самут  Малта 28.25 5 7
173 Шејн Мангруе Сејшели Сејшели 28.38 4 1
174 Гери Пинеда  Гвајана 28.45 4 0
175 Милио Мвитва Замбија Замбија 28.46 5 0
176 Жан Хјус Грегори Маврициус Маврициус 28.53 4 4
177 Аун Зав Фио Flag of Myanmar.svg Бурма 28.61 4 2
178 Пол Елиса Фиџи Фиџи 28.62 4 9
179 Квентон Дупонт Гренада Гренада 28.88 3 3
180 Си Кент Чунг Брунеј Брунеј 28.92 4 8
181 Наратсог Цогјаргал Монголија Монголија 29.13 6 0
182 Мајкл Тејрол Маршалски Острови Маршалски Острови 29.16 1 6
183 Елаџи Еросито Фиџи Фиџи 29.53 3 4
184 Мохамед Муџахид Малдиви Малдиви 29.56 3 1
185 Петеро Окотаи Flag of the Cook Islands.svg Кукови Острови 29.72 1 4
186 Али Мохамед Раид  Молдавија 29.86 3 8
187 Веи чинг Маои Самоа Самоа 30.06 3 9
188 Купер Граф Flag of the Northern Mariana Islands.svg Мaријански Острови 30.11 3 6
189 Есебеи Доран Палау Палау 31.26 2 3
189 Алишер Чингизов  Таџикистан 31.26 4 5
191 Самсон Мејкер Танзанија Танзанија 31.58 2 9
192 Џонатан Бишоп Маршалски Острови Маршалски Острови 32.26 2 4
193 Мхамед Кулибали Мали Мали 32.81 2 8
194 Саид Себа Танзанија Танзанија 33.18 2 5
195 Суласан Суласен Лаос Лаос 34.06 1 3
196 Бубкар Хајдера  Гвајана 37.06 3 0
197 Абдулакир Хосин Џибути Џибути 37.47 2 3
198 Кокоу Мешан Амегаси Того Того 40.57 2 7
Хомд Хасан Али Џибути Џибути ДСК 2 2
Ингабир-Ахишакил Гаеј Бурунди Бурунди ДСК 3 2
Рама Лери Крист-Алекс Бурунди Бурунди ДСК 3 7
Енсар Хајдер  Босна и Херцеговина ДСК 12 1
Павел Кондрахинс  Латвија ДСК 13 0
Никита Коновалов  Русија ДСК 19 7

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Време Група Линија Забелешки
1 Рафаел Муњос  Шпанија 22.68 1 4 ШР
2 Милорад Чавич  Србија 22.75 2 5
3 Николас Сантос  Бразил 23.00 2 2
4 Дује Драгања  Хрватска 23.03 1 3
5 Мат Таргет Австралија Австралија 23.04 1 2
6 Алберт Субиратс  Венецуела 23.05 1 6
7 Џејсон Данфорд Кенија Кенија 23.10 2 1
8 Јакоб Андкјаер  Данска 23.14 1 5
9 Роланд Шуман Јужна Африка ЈАР 23.18 2 4
10 Ендрју Лотерстајн Австралија Австралија 23.19 2 3
11 Грем Мур Јужна Африка ЈАР 23.25 1 8
12 Јернеј Годец  Словенија 23.26 2 6
13 Сергеј Бреус  Украина 23.37 1 7
13 Евгениј Коротишкив  Русија 23.37 2 7
15 Корни Свејнпул Нов Зеланд Нов Зеланд 23.50 1 1
16 МАрио Тодорович  Хрватска 23.51 2 8

Финале[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Време Линија Забелешки
 Златен Милорад Чавич  Србија 22.67 5 ШР
 Сребрен Метју Таргет Австралија Австралија 22.73 2
 Бронзен Рафаел Муњос  Шпанија 22.88 4
4 Јакоб Шот Андеркаер  Данска 22.93 8
5 Николас Сантос  Бразил 23.00 3
6 Џејсон Данфорд Кенија Кенија 23.04 1
7 Алберт Субиратц  Венецуела 23.07 7
8 Дује Драгања  Хрватска 23.10 6

Надворешни врски[уреди | уреди извор]