Прејди на содржината

Пливање на светското првенство во водени спортови 2009

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Пливачкото натпреварување на 2009 Светско Акватичко Првенство ќе се одржува во Форо Италико спортскиот комплекс во Рим, Италија од Недела, 26 јули - Недела, 2 август 2009

Распоред на настани[уреди | уреди извор]

Натпреварите ќе се бидат составени од квалификации, кои ќе се одржуват во утринската сесија (09.00 месно време) и полуфинале и финале во вечерната сесија (18.00 месно време) Натпреварите на 50, 100 и 200м ќе имаат квалификации и полуфинале во ист ден, а финалето наредниот ден во вечерната сесија. Натпреварите на 400м и штафетите ќе имаат квалификации во утринската и финале во вечерната сесија во истиот ден, додека натпреварите на 800м и 1500м ќе имаат квалификации и финале, кое ќе се одржи во вечерната сесија наредниот ден.[1]

Дата Утринска сесија Вечерна сесија
Полуфиналиња / Финалиња(задебелено)
26 јули Жени 100 м делфин
Мажи 400 м краул
Жени 200 м поединечно мешано
Мажи 50 m делфин
Жени 400 м краул
Мажи 100 м градно
Жени 4×100 м краул
Мажи 4×100 м краул
Жени 100 м делфин
Мажи 400 м краул
Жени 200 м поединечно мешано
Мажи 50 м делфин
Жени 400 м краул
Мажи 100 м градно
Жени 4×100 м краул
Мажи 4×100 м краул
27 јули Жени 100 м грбно
Мажи 200 м краул
Жени 100 м градно
Мажи 100 м грбно
Жени 1500 м краул
Мажи 100 м градно
Жени 100 м делфин
Мажи 100 м грбно
Жени 100 м градно
Мажи 50 м делфин
Жени 400 м краул
Мажи 100 м градно
Жени 4×100 м краул
Жени 4×100 м краул
28 јули Мажи 50 м градно
Мажи 200 м делфин
Жени 200 м краул
Мажи 800 м краул
Мажи 200 м краул
Жени 100 м грбно
Жени 50 м градно
Жени 1500 м краул
Жени 100 м грбно
Жени 200 м краул
Мажи 200 м делфин
Жени 100 м градно
29 јули Жени 50 м грбно
Мажи 100 м краул
Жени 200 м делфин
Мажи 200 м инивидуално мешано
Мажи 100 м краул
Жени 50 м грбно
Мажи 200 м делфин
Жени 200 м краул
Мажи 50 м градно
Жени 200 м делфин
Мажи 200 м поединечно мешано
Мажи 800 м краул
30 јули Жени 100 м краул
Мажи 200 м грбно
Жени 200 м градно
Мажи 200 м градно
Жени 4×200 м штафета краул
Жени 100 м краул
Мажи 200 м поединечно мешано
Жени 200 м градно
Мажи 100 м краул
Жени 200 м делфин
Мажи 200 м градно
Жени 50 м грбно
Мажи 200 м грбно
Жени 4×200 м штафета краул
31 јули Мажи 50 м краул
Жени 50 м делфин
Мажи 100 м делфин
Жени 200 м грбно
Мажи 4×200 м штафета краул
Жени 800 м краул
Жени 100 м краул
Мажи 200 м грбно
Жени 50 м делфин
Мажи 50 м краул
Жени 200 м градно
Мажи 100 м делфин
Жени 200 м грбно
Мажи 200 м градно
Мажи 4×200 м штафета краул
1 август Жени 50 м краул
Жени 50 м градно
Мажи 50 м грбно
Жени 4×100 м штафета мешано
Мажи 1500 м краул
Жени 50 м делфин
Мажи 50 м краул
Жени 200 м грбно
Жени 50 м градно
Мажи 100 м делфин
Жени 50 м краул
Мажи 50 м грбно
Жени 800 м краул
Жени 4×100 м штафета мешано
2 август Мажи 400 м поединечно мешано
Жени 400 м поединечно мешано
Мажи 4×100 м штафета мешано
Мажи 50 м грбно
Жени 50 м градно
Мажи 400 м идивидуално мешано
Жени 50 м краул
Мажи 1500 м краул
Жени 400 m поединечно мешано
Мажи 4×100 м штафета мешано

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Мажи[уреди | уреди извор]

Натпреварувањ Злато Сребро Бронза
50 m краул Цезар Сиело
 Бразил
21.08
РП
Фредерик Бускет
 Франција
21.21
Амаури Левукс
 Франција
21.25
100 m краул Цезар Сиело
 Бразил
46.91
СР
Алан Бернард
 Франција
47.12
Фредерик Бускет
 Франција
47.25
200 m краул Пол Бидерман
 Германија
1:42.00
СР
Мајкл Фелпс
 САД
1:43.22
Данил Изотов
 Русија
1:43.90
400 m краул Пол Бидерман
 Германија
3:40.07
СР
Усама Мелоули
Тунис Тунис
3:41.11 Лин Занг
Народна Република Кина НР Кина
3:41.35
800 m краул Занг Лин
Народна Република Кина НР Кина
7:32.12
СР
Усама Мелоули
Тунис Тунис
7:35.27
Рајан Кокхрејн
 Канада
7:41.92
1500 m краул Усама Мелоули
Тунис Тунис
14:37.28
Рајан Кокхрејн
 Канада
14:41.38
Сун Јанг
Народна Република Кина НР Кина
14:46.84
50 m грбно Лиам Танкок
 Обединето Кралство
24.04
СР
Јунја Кога
Јапонија
24.24
Герард Зандберг
Јужна Африка ЈАР
24.34
100 m грбно Јунја Кога
Јапонија
52.26
ШР
Хелге Меу
 Германија
52.54 Ашвин Вилбор
 Шпанија
52.64
200 m грбно Арон Пирсол
 САД
1:51.92
СР
Рјосуке Ирие
Јапонија
1:52.51
Рајан Лохте
 САД
1:53.82
50 m градно Камерон ван дер Бург
Јужна Африка ЈАР
26.67
СР
Фелипе Франка Силва
 Бразил
26.76 Марк Ганглоф
 САД
26.86
100 m градно Брентон Рикард
Австралија Австралија
58.58
СР
Хјуз Дубоск
 Франција
58.64
Камерон ван дер Бург
Јужна Африка ЈАР
58.95
200 m градно Даниел Ѓурта
 Унгарија
2:07.64 Ерик Шанту
 САД
2:07.65
Гједрус Титенис
 Литванија
Кристијан Спрингер
Австралија Австралија
2:07.80
50 m делфин Милорад Чавич
 Србија
22.67
ШР
Метју Таргет
Австралија Австралија
22.73 Рафаел Муњос Перес
 Шпанија
22.88
100 m делфин Мајкл Фелпс
 САД
49.82
СР
Милорад Чавич
 Србија
49.95
Рафаел Муњос
 Шпанија
50.41
200 m делфин Мајкл Фелпс
 САД
1:51.51
СР
Павел Корзениовски
 Полска
1:53.23 Такеши Мацуда
Јапонија
1:53.32
200 m поединечно мешано Рајан Лохте
 САД
1:54.10
СР
Ласло Чеш
 Унгарија
1:55.24
Ерик Шанту
 САД
1:55.36
400 m поединечно мешано Рајан Лохте
 САД
4:07.01
Тајлер Клери
 САД
4:07.31
Ласло Чеш
 Унгарија
4:07.37
4×100 m краул  САД
Мајкл Фелпс
Рајан Лохте
Мет Греверс
Натан Адријан
3:09.21
ШР
 Русија
Евгениј Лагунов
Андреј Гречин
Данил Изотов
[Александер Сукхоруков
3:09.52  Франција
Фабиен Жилот
Алан Бернард
Грегори Малет
Фредерик Бускет
3:09.89
4×200 m краул  САД
Мајкл Фелпс
Рики Барнс
Дејвид Волтерс
Рајан Лохте
6:58.55
СР
 Русија
Никита Лобинцев
Михаел Полишук
Данил Изотов
Александр Сукоруков
6:59.15
Австралија Австралија
Кенрик Монк
Роберт Харли
Томазо Д’Орсоња
Патрик Марфи
7:01.65
4×100 m штафета мешано  САД
Арон Пирсол РП
Ерик Шанту
Мајкл Фелпс
Дејвид Волтерс
3:27.28
СР
 Германија
Хелге Меу
Хендрик Фелвер
Бенџамин Старк
Пол Бидерман
3:28.58
Австралија Австралија
Ешли Дилани
Брентон Рикард
Ендрју Лотерштајн
Метју Таргет
3:28.64

Легенда: СР – Светски рекорд; ШР – Рекорд на Првенството

Жени[уреди | уреди извор]

Натпреварување Злато Сребро Бронза
50 m краул Брита Стефен
 Германија
23.73
СР
Терес Алшамар
 Шведска
23.88
Кејт Кембел
Австралија Австралија
Марлин Велдхус
 Холандија
23.99
100 m краул Брита Стефен
 Германија
52.07
СР
Франческа Халсал
 Обединето Кралство
52.87
Лизбет Трикет
Австралија Австралија
52.93
200 m краул Федерика Пелегрини
 Италија
1:52.98
СР
Алисон Шмит
 САД
1:54.96 Дана Волмер
 САД
1:55.64
400 m краул Федерика Пелегрини
 Италија
3:59.15
СР
Џоан Џексон
Обединето Кралство Обединето Кралство
4:00.60 Ребека Адлингтон
Обединето Кралство Обединето Кралство
4:00.79
800 m краул Лоте Фрис
 Данска
8:15.92
РП
Џоан Џексон
 Обединето Кралство
8:16.66
Алисија Филипи
 Италија
8:17.21
1500 m краул Алисија Филипи
 Италија
15:44.93
ШР
Лоте Фрис
 Данска
15:46.30
Камелија Потец
 Романија
15:55.63
50 m грбно Џао Јинг
Народна Република Кина НР Кина
27.06
СР
Даниела Замулски
 Германија
27.23
Гао Чанг
Народна Република Кина НР Кина
27.28
100 m грбно Гема Спофорт
 Обединето Кралство
58.12
СР
Анастасија Зуева
 Русија
58.18
Емили Сибом
Австралија Австралија
58.88
200 m грбно Кирсти Ковентри
Зимбабве Зимбабве
2:04.81
СР
Анастасија Зуева
 Русија
2:04.94
Елизабет Бизел
 САД
2:06.39
50 m градно Јулија Ефимова
 Русија
30.09
СР
Ребека Сони
 САД
30.11
Сара Кацулис
Австралија Австралија
30.16
100 m градно Ребека Сони
 САД
1:04.93
Јулија Ефимова
 Русија
1:05.41 Кејси Кларсон
 САД
1:05.75
200 m градно Наџја Хигл
 Србија
2:21.62
Анами Пирс
 Канада
2:21.84
Мирна Јукич
 Австрија
2:21.97
50 m делфин Марик Гуерер
Австралија Австралија
25.48
Зоу Јафеи
Народна Република Кина НР Кина
25.57
Ингвилд Снилдал
 Норвешка
25.58
100 m делфин Сара Сјорстом
 Шведска
56.06
СР
Џесика Шипер
Австралија Австралија
56.23 Љао Лиујанг
Народна Република Кина НР Кина
56.86
200 m делфин Џесика Шипер
Австралија Австралија
2:03.41
СР
Лиу зиге
Народна Република Кина НР Кина
2:03.90
Катинка Хосцу
 Унгарија
2:04.28
200 m поединечно мешано Ариана Кукорс
 САД
2:06.15
СР
Стефани Рајс
Австралија Австралија
2:07.03 Катинка Хосцу
 Унгарија
2:07.46
400 m поединечно мешано Катинка Хосцу
 Унгарија
4:30.31
РП
Кирсти Ковентри
Зимбабве Зимбабве
4:32.12
Стефани Рајс
Австралија Австралија
4:32.29
4×100 m краул  Холандија
Инге Декер
Раноми Кромовиџоџо
Фемке Химскерк
Магдалена Велдхус
3:31.72
СР
 Германија
Брита Стефен
Даниела Самулски
Петра Далман
Даниела Шрајбер
3:31.83 Австралија Австралија
Лизабет Трикер
Марик Гуерер
Шејн Риз
Фелисити Галвез
3:33.01
4×200 m краул Народна Република Кина НР Кина
Јанг Ју
Зу Кианвеи
Лиу Јанг
Панг Јиајанг
7:42.08
СР
 САД
Дана Волмер
Лејси Најмаер
Аријана Кукорс
Алисон Смит
7:42.56  Обединето Кралство
Џоан Џексон
Џасмин Карлин
Кетлин Меклечи
Ребека Адлингтон
7:45.51
4×100 m штафета мешано Народна Република Кина НР Кина
Зао Јинг
Чен Хуиџиа
Јиао Лиујанг
Ли Зеси
3:52.19
СР
Австралија Австралија
Емили Сибом
Сара Кацулис
Џесика Шипер
Лизбет Трикет
3:52.58  Германија
Даниела Замулски
Сара Пое
Аника Мелхорн
Брита Стефен
3:55.79

Легенда: СР – Светски рекорд; ШР – Рекорд на Првенството

Медалисти[уреди | уреди извор]

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1  САД 10 6 6 22
2  Германија 4 4 1 9
3 Народна Република Кина НР Кина 4 2 4 10
4 Австралија Австралија 3 4 9 16
5  Италија 3 0 1 4
6  Обединето Кралство 2 3 2 7
7  Унгарија 2 1 3 6
8  Србија 2 1 0 3
8  Бразил 2 1 0 3
10  Русија 1 5 1 7
11 Јапонија 1 2 1 4
12 Тунис Тунис 1 2 0 3
13  Данска 1 1 0 2
13  Шведска 1 1 0 2
13 Зимбабве Зимбабве 1 1 0 2
16 Јужна Африка ЈАР 1 0 2 3
17  Холандија 1 0 1 2
18  Франција 0 3 3 6
19  Канада 0 2 1 3
20  Полска 0 1 0 1
21  Шпанија 0 0 3 3
22  Австрија 0 0 1 1
22  Литванија 0 0 1 1
22  Норвешка 0 0 1 1
22  Романија 0 0 1 1
Вкупно 40 40 42 122

Рекорди[уреди | уреди извор]

Следниве светски и рекорди на натпреварувањето беа поставени:

Светски рекорди[уреди | уреди извор]

Дата Натпреварување Време Име Нација
26 јули Жени 100м делфин полуфинале 56.44 Сара Сјорстом  Шведска
26 јули Мажи 400м краул финале 3:40.07 Пол Бидерман  Германија
26 јули Жени 200м поединечно мешано полуфинале 2:07.03 Ариана Кукорс  САД
26 јули Жени 400м краул финале 3:59.15 Федерика Пелегрини  Италија
26 јули Жени 4x100m краул финале 3:31.72 Инге Декер, Раноми Кромовиџоџо, Фемке Химскер, Магдалена Велдхус  Холандија
26 јули Жени 4x100m краул (Финале посебно) 52.22 Брита Стефен  Германија
27 јули Мажи 100м градно Финале 58.58 Брентон Рикард Австралија Австралија
27 јули Жени 100м делфин Финале 56.06 Сара Сјорстом Шведска Sweden
27 јули Жени 200м Поединечно мешано Финале 2:06.15 Аријана Кукорс  САД
27 јули Жени 100м грбно Полуфинале 58.48 Анастасија Зулева  Русија
27 јули Жени 100м градно Полуфинале 1.04.84 Ребека Сони  САД
28 јули Мажи 200 m краул Финале 1:42.00 Пол Бидерман  Германија
28 јули Жени 100 m градно Финале 58.12 Џема Спофорт  Обединето Кралство
28 јули Мажи 50 m градно Полуфинале 26.74 Камерон ван дер Бург Јужна Африка ЈАР
28 јули Жени 200 m краул Полуфинале 1:53.67 Федерика Пелегрини  Италија
29 јули Жени 200 m делфин Прелим 2:04.14 Мари Деценза  САД
29 јули Жени 50 m грбно Полуфинале 27.39 Даниела Самулски  Германија
29 јули Жени 50 m грбно Полуфинале 27.38 Анастасија Зуева  Русија
29 јули Мажи 200 m делфин Финале 1:51.51 Мајкл Фелпс  САД
29 јули Жени 200 m краул Финале 1:52.98 Федерика Пелегрини  Италија
29 јули Мажи 50 m градно Финале 26.67 Камерон ван дер Бург Јужна Африка ЈАР
29 јули Мажи 800 m краул Финале 7:32.12 Занг Лин Народна Република Кина НР Кина
30 јули Мажи 200м поединечно мешано Финале 1:54.10 Рајан Лохте  САД
30 јули Жени 200м градно Полуфинале 2:20.12 Анами Пирс  Канада
30 јули Мажи 100м краул Финале 46.91 Цезар Сиело  Бразил
30 јули Жени 200 m делфин Финале 2:03.41 Џесика Шипер Австралија Австралија
30 јули Мажи 200м градно Полуфинале 2:07.31 Кристиан Спрингер Австралија Австралија
30 јули Жени 50м грбно Финале 27.06 Зао Јинг Народна Република Кина НР Кина
30 јули Жени 4x200m краул Финале 7:42.08 Јанг Ју, Зу Квинвеи, Лиу Јунг, Панг Џиајинг Народна Република Кина НР Кина
31 јули Жени 100м краул Финале 52.07 Брита Стефен  Германија
31 јули Мажи 200м градно Финале 1:51.92 Арон Пирсол  САД
31 јули Жени 50м делфин Полуфинале 25.07 Терес Алшамар  Шведска
31 јули Мажи 100м делфин Полуфинале 50.01 Милорад Чавич  Србија
31 јули Мажи 4x200m краул Финале 6:58.55 Мајкл Фелпс, Рики Барнс ,Дејвид Валтер,Рајан Лохте  САД
1 август Жени 200m грбно Финале 2:04.81 Кирсти Ковентри Зимбабве Зимбабве
1 август Мажи 100m делфин Финале 49.82 Мајкл Фелпс  САД
1 август Мажи 50m грбно Полуфинале 24.08 Лиам Тенкук  Обединето Кралство
1 август Жени 4x100m мешано Финале 3:52.19 Зао Јинг, Чен Хуиџиа, Јиао Лиујанг, Ли Зеси Народна Република Кина НР Кина
1 август Мажи 50m грбно Финале 24.04 Лиам Тенкук  Обединето Кралство
2 август Жени 50m градно Финале 30.09 Јулија Ефимова  Русија
2 август Жени 50m краул Финале 23.73 Брита Стефен  Германија
2 август Мажи 4x100m мешано Финале 3:27.28 Арон Пирсол, Ерик Шанту, Мајкл Фелпс, Дејвид Волтерс  САД

Шампионатски рекорди[уреди | уреди извор]

Дата Натпреварување Време Име Нација
26 јули Жени 100м делфин Прелим 56.76 Сара Сјорстом  Шведска
26 јули Жени 200м поединечно мешано Прелим 2:08.53 Ариана Кукорс  САД
26 јули Мажи 50м делфин Прелим 22.90 Роланд Шуман Јужна Африка ЈАР
26 јули Мажи 50м делфин Прелим 22.90 Рафаел Муњос  Шпанија
26 јули Жени 400м краул Прелим 4:01.96 Федерика Пелегрини  Италија
26 јули Мажи 100м градно Прелим 58.98 Брентон Рикардс Австралија Австралија
26 јули Жени 4x100m краул Прелим 3:34.74 Брита Стефен, Даниела Самулски, Петра Далман, Даниела Шрајбер  Шпанија
26 јули Мажи 100м краул (Прелим посебно штафета) 47.39 Цезар Сиело  Бразил
26 јули Мажи 4x100m краул Прелим 3:11.26 Цезар Сиело, НИколас Оливеира, Гуилхерме Сантос, Фернандо Силва  Бразил
26 јули Мажи 50м делфин Полуфинале 22.68 Рафаел Муњос  Шпанија
26 јули Мажи 100м градно Полуфинале 58.96 Ерик Шантау  САД
26 јули Мажи 100м краул (Финале посебно штафета) 47.09 Цезар Сиело  Бразил
26 јули Мажи 100м краул Финале 3:09.21 Мајкл Фелпс, Рајан Лохте, Мет Греверс, Натан Адријан  САД
27 јули Жени 100м грбно Прелим 58.78 Џема Спофорт  Обединето Кралство
27 јули Жени 100м градно Прелим 1:05.66 Ребека Сони  САД
27 јули Мажи 100м грбно Прелим 52.93 Ашвин Вилдбор  Шпанија
27 јули Мажи 100м грбно Полуфинале 52.39 Јунја Кога Јапонија
27 јули Мажи 50м делфин Финале 22.67 Милорад Чавич  Србија
27 јули Мажи 200м краул Полуфинале 1:43.65 Пол Бидерман  Германија
28 јули Мажи 50м градно Прелим 26.92 Камерон ван дер Бург Јужна Африка ЈАР
28 јули Жени 1500 m краул Финале 15:44.93 Алисија Фелипи  Италија
28 јули Мажи 100 m грбно Полуфинале 52.26 Јунја Кога Јапонија
29 јули Жени 50 m грбно Прелим 27.65 Александра Херасименија  Белорусија
30 јули Жени 200 m градно Прелим 2:21.68 Анами Пирс  Канада
30 јули Мажи 200 m градно Прелим 2:08.55 Ерик Шанту  САД
30 јули Жени 4x200m штафета краул Прелим 7:49.04 Кетлин МекКетчи, Јасмин Карлин, Хана Мајли, Ребека Адлингтон  Обединето Кралство
30 јули Жени 200 m градно Полуфинале 2:20.93 Ребека Сони  САД
30 јули Мажи 200 m грбно Полуфинале 1:54.06 Арон Пирсол  САД
31 јули Мажи 50 m краул Прелим 21.37 Цезар Сиело  Бразил
31 јули Жени 50 m делфин Прелим 25.44 Тересе Алшамар  Шведска
31 јули Жени 200 m грбно Прелим 2:06.72 Кирсти Ковентри Зимбабве Зимбабве
31 јули Жени 50 m делфин Полуфинале 25.28 Магдалена Велдхуис  Холандија
31 јули Мажи 50 m краул Полуфинале 21.29 Дује Драгања  Хрватска
31 јули Мажи 50 m краул Полуфинале 21.21 Фредерик Бускет  Франција
31 јули Жени 200 m грбно Полуфинале 2:05.86 Кирсти Ковентри Зимбабве Зимбабве
1 август Жени 50 m краул Прелим 24.24 Кејт Кембел Австралија Австралија
1 август Жени 50 m градно Прелим 30.34 Кејси Карлсон  САД
1 август Жени 50 m градно Прелим 30.24 Јулија Ефимова  Русија
1 август Мажи 50 m грбно Прелим 24.49 Гуљелмо Гуидо  Бразил
1 август Мажи 50 m краул Финале 21.08 Цезар Сиело  Бразил
1 август Жани 50 m краул Полуфинале 24.08 Кејт Кембел Австралија Австралија
1 август Жени 800 m краул Финале 8:15.92 Лоте Фрис  Данска
2 август Жени 400 m поединечно мешано Финале 4:30.31 Катинка Хосцу  Унгарија
2 август Мажи 4x100m штафета мешано Финале (Посебно) 52.19 Арон Пирсол  САД

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Rome 2009 Competition Programme Swimming“. Tournament Organizers. Архивирано од изворникот на 2011-08-25. Посетено на 2011-07-01.