Далечинско пливање на светското првенство во водени спортови 2009 - 25км во женска конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

18 жени од 10 земји се натпреваруваат во трката во пливање на отворено на 25км. Натпреварувањето се одржа на 25 јули 2009.

Резултати[уреди | уреди извор]

Место Пливач Националност Време
 Златен Ангела Мауер  Германија 5:47:48.0
 Сребрен Ана Уварова  Русија 5:47:51.9
 Бронзен Ведерика Витале  Италија 5:47:52.7
4 Маргарита Домингез  Шпанија 5:48:37.6
5 Села Барот  Франција 5:49:00.7
6 Линзи Хеистер  Холандија 5:49:08.1
7 Мартина Грималди  Италија 5:49:36.7
8 Стефани Билер  Шпанија 5:50:08.8
9 Наталија Панкина  Русија 5:50:36.8
10 Ева Фабијан  САД 5:50:41.5
11 Емили Хансон  САД 5:53:01.6
12 Ечер Нуња Морера  Шпанија 6:06:45.7
13 Шели Кларк Австралија Австралија 6:07:31.7
14 Кети Дитрих  Франција 6:08:27.4
15 Лили Могуел Анзурето  Мексико 6:29:49.1
-- Кејт Брукс-Петерсон Австралија Австралија НЗА
-- Заира Карденас  Мексико НЗА
-- Ника Козамерник  Словенија НСТ

Надворешни врски[уреди | уреди извор]