Прејди на содржината

Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 - 50м градно во машка конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Квалификациите и полуфиналето за 50м мажи градно се оджаа на 28 јули 2009, а финалето на 29 јули 2009.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Камерон ван дер Бург
Јужна Африка ЈАР
Фелипе Франка Силва
 Бразил
Марк Ганглоф
 САД

Рекорди[уреди | уреди извор]

26"89 Фелипе Алвес Франка силва
 Бразил
8 мај 2009
Рио де Жанеиро, Бразил
ШР 27"46 Џејмс Гибсон
 Обединето Кралство
22 јули 2003
Барселона, Шпанија

Квалификации[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Време Група Линија Забелешки
1 Камерон ван дер Бург Јужна Африка ЈАР 26.92 16 4 ШР
2 Фелипе Франка Силва  Бразил 27.12 17 4
3 Брентон Рикард Австралија Австралија 27.15 15 2
4 Матјаз Маркич  Словенија 27.19 17 3
5 Алесандро Терин  Италија 27.20 16 5 НР
5 Димитриос Ксијанидис  Грција 27.20 17 7
7 Хендрик Фелдвер  Германија 27.25 15 5
8 Бари Марфи  Ирска 27.26 12 7
9 Марк Ганглоф  САД 27.27 15 3
9 Џонас Нојман  Германија 27.27 16 3
11 Емил Тахирович  Словенија 27.29 17 5
12 Жоао Гомес Џр  Бразил 27.30 15 4
13 Каба Силаџи  Србија 27.35 14 5
14 Олег Лисогор  Украина 27.37 17 1
15 Виктор Вабишчевик  Белорусија 27.38 14 4
16 Јуки Хонда Јапонија 27.43 15 6
17 Скот Дикенс  Канада 27.45 16 1
18 Игор Борисик  Украина 27.48 15 7
19 Рајо Татеши Јапонија 27.52 16 6
20 Гједрус Титенис  Литванија 27.57 13 0
20 Владислав Пољаков  Казахстан 27.57 15 1
22 Петр Бартунек  Чешка 27.58 14 7
23 филипо Мањини  Италија 27.59 16 2
24 Михаел Малу Израел Израел 27.60 17 0
25 Ленарт Стекленбург  Холандија 27.63 16 8
26 Робин Ван Агел  Холандија 27.64 17 2
27 Алехандро Џакобо  Мексико 27.71 14 2
28 Глен Снидерс Нов Зеланд Нов Зеланд 27.73 15 0
29 Џејмс Гибсон  Обединето Кралство 27.78 13 5
29 Александер Дејл Оен  Норвешка 27.78 17 8
31 Станислав Лакутинов  Русија 27.79 13 2
32 Дамјан Куртис  Швајцарија 27.81 14 6
33 Индра Гунаван Индонезија Индонезија 27.82 13 3
33 Метју Боис  Канада 27.82 14 8
35 Јевгенија Ризјаков  Казахстан 27.83 12 6
36 Славомир Волњак  Полска 27.86 14 3
37 Кристијан Спренгер Австралија Австралија 27.88 16 7
38 Сандип Сејвал Индија Индија 27.92 10 9
39 Драгос Агаче  Романија 27.93 16 9
40 Иштван Мате  Австрија 28.00 13 6
41 Јакоб Јохан Свенсон  Исланд 28.03 11 3
42 Џенаро Проно Бритез  Парагвај 28.05 13 4
43 Крис Гилкрис  Обединето Кралство 28.07 11 7
44 Максим Подопригора  Австрија 28.09 12 9
44 Малик Фал Сенегал Сенегал 28.09 14 0
46 Григори Фалко  Русија 28.10 11 4
47 Марти Алјанд  Естонија 28.14 15 9
48 Шауи Ванг Народна Република Кина НР Кина 28.16 12 5
49 Мартин Мелкониан Алвез  Уругвај 28.22 12 1
50 Џорџ Клајн  САД 28.24 14 9
51 Таибанг Моескетсејн Јужна Африка ЈАР 28.27 12 8
52 Филип Профорков  Естонија 28.39 10 7
52 Гонсало Акуна]  Аргентина 28.39 12 4
54 Даниел Гјурта  Унгарија 28.41 12 0
55 Иван Димјаненко  Узбекистан 28.42 11 5
56 Давид Сзеле  Унгарија 28.47 15 8
57 Ваидотис Балзус  Литванија 28.52 10 2
58 Џошуа Арегуин  Мексико 28.58 13 1
59 Хорхе Муриљо Валдез  Колумбија 28.62 13 8
60 Веи Ксион Паркер Лам Сингапур Сингапур 28.66 10 1
60 Динко Гешев  Бугарија 28.66 11 0
60 Ендрју Бри  Ирска 28.66 11 2
63 Бенџамин Ле Магет  Швајцарија 28.72 12 3
64 Лоран Карнол  Луксембург 28.75 10 8
65 Џиаџиа Сјуе Народна Република Кина НР Кина 28.89 16 0
66 Винг Лим Ерик Чан  Хонгконг 28.96 10 5
67 Едгар Креспо Панама Панама 29.01 13 9
68 Теренс Хејнс Барбадос Барбадос 29.03 11 1
69 Родион Далевар  Холандија 29.04 7 6
70 Томас Клобучник  Словачка 29.08 10 3
70 Воравути Аимпиван  Тајланд 29.08 13 7
72 Сантандер Кабалеро  Чиле 29.12 10 6
73 Даниел Велез Порторико 29.16 8 4
74 Јани Руси  Финска 29.19 9 0
75 Омер Асланогу  Турција 29.23 11 6
76 Сергиу Постига  Молдавија 29.26 14 1
77 Славомир Кушко  Полска 29.34 10 0
78 Ренато Проно Фернандес  Парагвај 29.37 11 8
79 Хајсан Хосин  Андора 29.38 9 3
80 Агнишвар Јајапракаш Индонезија Индонезија 29.39 8 2
81 Бред Хамилтон Јамајка Јамајка 29.40 8 9
82 Џиа Хао Нг Сингапур Сингапур 29.41 9 4
83 Тимоти Ферис Зимбабве Зимбабве 29.48 7 4
84 Тудор Постолачи  Молдавија 29.53 9 5
85 Џулијан Флечер Бермуда 29.56 7 5
86 Раинуи Терипаја  Франција 29.57 9 6
87 Чун Јанг Вон  Хонгконг 29.61 9 2
88 Чан Ваи Ма  Макао 29.71 9 7
89 Абдулрахман Албадер  Кувајт 29.75 9 1
90 Педро Луна Ламосас  Перу 29.89 8 7
91 Назих Мезајек Јордан Јордан 30.04 8 1
92 Ерик Артуро МЕдина Панама Панама 30.21 6 4
93 ВеиВен Ванг  Тајван 30.40 9 9
94 Ваел Коубрусли Либан Либан 30.43 8 6
95 Бајрон Бранденхан Намибија Намибија 30.55 6 9
95 Андреа Агуис  Малта 30.55 7 7
97 Ерик Раџонсен Мадагаскар Мадагаскар 30.64 7 8
98 Хемра Нурмарадов Туркменистан Туркменистан 30.72 9 8
99 Аволово Шедрак Нигерија Нигерија 30.82 7 3
100 Дмитри Александров Киргистан Киргистан 30.85 11 9
101 Мубарак Ал Бешар  ОАР 30.92 7 0
102 Максимилијан Садентоф Намибија Намибија 30.94 6 3
103 Андраник Харутјунјан  Ерменија 30.97 6 2
104 Ван Фортсајд Барбадос Барбадос 31.06 6 5
105 Питер Џејмс ланч Замбија Замбија 31.26 6 7
106 Хамуд Алхамуд  Кувајт 31.36 8 8
107 Болдбатар Батерхулис Монголија Монголија 31.41 8 5
108 Ели Ебензер Вонг Маријански Острови 31.62 5 3
109 Филип Велкоски Македонија Македонија 31.64 1 5
110 Динон Пигот  Суринам 31.70 6 6
111 К. Чен Хо Јан Маврициус Маврициус 31.80 5 5
112 Каилан Стал Маријански Острови 31.90 5 4
113 Јан Бонд Нокмаи Папуа Нова Гвинеја Папуа Нова Гвинеја 31.93 6 0
114 Норајр Газарјан  Ерменија 32.08 7 9
115 Куан Гонф Лао  Макао 32.11 7 1
116 Xејми Перкин Света Луција Света Луција 32.13 5 2
116 Иво Чилаул Мозамбик Мозамбик 32.13 5 7
116 Рони Венкатачелум Маврициус Маврициус 32.13 6 1
119 Петеро Окотаи Кукови Острови 32.23 3 5
120 Тимур Картабаев Киргистан Киргистан 32.28 8 3
121 Џонатан Бишоп Маршалски Острови Маршалски Острови 32.64 4 4
122 Јурген Фици  Албанија 33.08 5 6
123 Сердар Мопијев Туркменистан Туркменистан 33.16 5 8
124 Шајеш Шумшер Рана Непал Непал 33.42 5 1
125 Жулиен Брус Света Луција Света Луција 33.46 4 1
126 Даглас Милер Фиџи Фиџи 33.53 5 9
127 Керсон Хадли СД Микронезија СД Микронезија 33.57 4 8
127 Ганзи Мугула Уганда Уганда 33.57 4 9
129 Еван Исам Џамил Бајлос Ирак Ирак 33.60 3 6
130 Адама Оуедраго Буркина Фасо Буркина Фасо 33.93 2 0
131 Марк Пол Томпсон Замбија Замбија 33.98 5 0
132 Рон Року] Сејшели Сејшели 34.28 4 2
133 Кент Чун Сиу Брунеј Брунеј 34.53 4 7
134 Шон Бреди Маршалски Острови Маршалски Острови 34.61 4 0
135 Дианисио Аугустин Ли Маршалски Острови Маршалски Острови 34.65 3 1
136 Мохамед Кулибали Мали Мали 35.10 2 5
137 Абиб Сереме Мали Мали 35.51 1 4
138 Шариф Какуза Уганда Уганда 35.55 4 6
139 Омар Абдаља Танзанија Танзанија 36.02 3 7
140 Ибрахим Малики Нигер Нигер 36.20 2 7
141 Роберт Скенланд Самоа Самоа 36.31 3 4
142 Бубакар Алуи Муса Нигер Нигер 37.20 2 4
143 Инајат Хасан  Молдавија 37.42 3 2
144 Оусаме Нани Нигер Нигер 37.91 2 8
145 Абдулакир Хусеин Џибути Џибути 39.09 3 8
146 Енеа Муратај  Албанија 40.17 3 3
147 Саидо Камилов  Таџикистан 40.88 6 8
148 Паскал Занди Буркина Фасо Буркина Фасо 42.08 1 3

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Група Линија Време Забелешки
1 Камерон ван дер Бург Јужна Африка ЈАР 2 4 26.74 СР
2 Хендрик Фелдвер  Германија 2 6 26.83
3 Фелипе Франка Силва  Бразил 1 4 26.92
4 Брентон Рикард Австралија Австралија 2 5 27.13
5 Жоао Гомес Џр  Бразил 1 7 27.16
5 Матјаз Маркич  Словенија 1 5 27.16
7 Емил Тахирович  Словенија 2 7 27.19
8 Марк Ганглоф  САД 2 2 27.24
9 Алесандро Терин  Италија 2 3 27.30
9 Виктор Вабишчевич  Белорусија 2 8 27.30
11 Олег Лисогор  Украина 1 1 27.33
12 Каба Силаџи  Србија 2 1 27.37
13 Бари Марфи  Ирска 1 6 27.38
14 Димитриос Ксијанидис  Грција 1 3 27.40
15 Јоханес Нојман  Германија 1 2 27.43
15 Јуки Хонда Јапонија 1 8 27.43

Финале[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Линија Време Забелешки
 Златен Камерон ван дер Бург Јужна Африка ЈАР 4 26.67 СР
 Сребрен Фелипе Франка Силва  Бразил 3 26.76
 Бронзен Марк Ганглоф  САД 8 26.86
4 Хенрик Фелдвер  Германија 5 26.95
4 Брентон Рикард Австралија Австралија 6 26.95
6 Матјаж Марикч  Словенија 7 27.10
7 Емил Тахирович  Словенија 1 27.31
7 Жоао Гомес Џр  Бразил 2 27.31

Надворешни врски[уреди | уреди извор]