Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 - 100м грбно во машка конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Трката на 100м мажи грбно на 2009 Светско Акватичко Првенство ќе се одржи во Понеделник, 27 July (Прелим и Полуфинале) и вечерта на 28 јули (финале) на стадионот Форо Италико во Рим.

Постоечки рекордипред стартот на натпреварувањето беа:

  • СР: 51.94, Арон Пирсол, САД, 8 јули 2009, Индијанаполис
  • РП: 52.98, Арон Пирсол, САД, Мелбурн 2007 (27 март 2007)

медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Јунја Кога
Јапонија
Хелге Меу
 Германија
Ашвин Вилдбор
 Шпанија

Квалификации[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Време Група Линија Забелешки
1 Ашвин Вилдбор Фабер  Шпанија 52.93 12 4 ШР
2 Ријосоке Ири Јапонија 53.00 11 4
3 Лиам Тенкук  Обединето Кралство 53.08 11 3
3 Јунја Кога Јапонија 53.08 13 5
3 Арон Пирсол  САД 53.08 13 4
6 Хелге Меу  Германија 53.28 13 3
7 Ешли Дилани Австралија Австралија 53.33 12 6
8 Маркус Роган  Австрија 53.62 11 2
9 Џереми Стравиус  Франција 53.67 12 3
10 Аркадиј Вјатчанин  Русија 53.73 11 5
11 Марко ди Тора  Италија 53.77 12 7
12 Хуан Мигел Рандо  Шпанија 53.89 10 0
12 Станислав Донец  Русија 53.89 11 6
14 Николас Дирберген  Холандија 53.94 10 5
14 Аристеидис Гиоргатис  Грција 53.94 13 2
16 Мат Греверс  САД 54.04 12 5
17 Паскал Волак  Канада 54.08 12 2
18 Гуилхерме Гуидо  Бразил 54.17 13 7
19 Бенџамин Страсилус  Литванија 54.18 13 6
20 Џорџ Ду Ранд  САД 54.29 11 8
21 Ражван Флореа  Романија 54.47 13 1
22 Гај Барнеа Израел Израел 54.51 13 8
23 Даниел Бел Нов Зеланд Нов Зеланд 54.58 13 0
24 Марко Лоран  Обединето Кралство 54.61 11 1
25 Леонардо Гуедес  Бразил 54.64 12 1
26 Радослав Кавечки  Полска 54.66 11 0
27 Карл Ван Зул Јужна Африка ЈАР 54.67 10 6
28 Карл Бурдис  Ирска 54.74 10 9
29 Дамјано Лестинги  Италија 54.77 11 7
30 Омар Пинзон]  Колумбија 54.97 11 9
31 Џејк Тап  Канада 54.99 12 0
32 Роберт Харли Австралија Австралија 55.18 12 8
33 Хе Џинбин Народна Република Кина НР Кина 55.24 10 7
34 Сунг Мин  Јужна Кореја 55.39 12 9
35 Ченг Феи Народна Република Кина НР Кина 55.52 13 9
36 Себастијан Стос  Австрија 55.57 9 6
37 Дерја Бујуканцу  Турција 55.78 10 4
38 Флори Ланг  Швајцарија 55.84 10 3
39 Томас Фурик  Чешка 56.10 8 7
39 Андреј Ковбаса  Украина 56.10 10 1
41 Итаи Чамах Израел Израел 56.15 1 5
41 Донал О’Нил  Ирска 56.15 10 8
43 Кристофер Јанкиевич  Полска 56.23 10 2
44 Бруно Клајс  Белгија 56.34 9 4
45 Андрес Олвик  Естонија 56.37 8 2
46 Димитриос Часиотис  Грција 56.58 9 1
47 Педро Оливеира  Португалија 56.69 9 8
48 Данил Буганов  Узбекистан 56.77 9 3
49 Александру Феликс Маестру  Романија 56.80 8 1
50 Мартин Ливамагу  Естонија 57.00 8 8
51 Станислав Осински  Казахстан 57.02 8 5
52 Педро Медел  Куба 57.03 9 2
53 Мигел Роблес  Мексико 57.14 9 7
54 Роби Збогар  Словенија 57.45 8 3
55 Жан-Француз Шнајдер  Луксембург 57.49 8 4
56 Константинс Бохинс  Латвија 57.68 7 6
57 Наофил Бенабед  Алжир 57.81 7 5
58 Куам Амин Мароко Мароко 57.95 7 8
59 Андрејс Дуда  Латвија 58.00 7 2
60 Рафаел Стачиоти  Луксембург 58.03 9 0
61 Гелн Виктор Сутанто Индонезија Индонезија 58.29 7 7
62 Нг Каи Вен Раин Сингапур Сингапур 58.57 7 4
63 Чих Гуфрен Робин  Хонгконг 58.69 7 3
64 Давид Родригес  Куба 58.70 7 1
65 До Хуј Лонг Виетнам Виетнам 58.79 7 0
66 Цунг Чао-Лин  Тајван 58.93 8 9
67 Николас Франција Виња  Уругвај 58.94 9 5
68 Артим Гландун  Молдавија 58.97 9 9
69 Рони Бакале Република Конго Република Конго 59.10 6 6
70 Јуриј Захаров Киргистан Киргистан 59.13 8 6
71 Сергеј Голбан  Молдавија 59.16 6 3
72 Хешан Бандера Унамбув  Шри Ланка 59.47 4 9
73 Ачели Билал Мароко Мароко 59.49 5 1
74 Жан Луис Гомес Доминиканска Република Доминиканска Република 1:00.16 6 7
75 Дога Челик  Турција 1:00.22 8 0
76 Качик Плавчијан  Ерменија 1:00.31 6 5
77 Николас Џејмс Зимбабве Зимбабве 1:00.34 5 5
78 Борис Кирилов  Азербејџан 1:00.44 5 8
79 Радомијос Радиир  Тајланд 1:00.61 6 4
80 Бајрон Браденхан Намибија Намибија 1:00.85 5 9
81 Ашвин Менон Индија Индија 1:00.90 5 3
82 Мохамед Ал гафери  ОАР 1:01.18 5 6
83 Антонио Тонг  Макао 1:01.41 5 4
84 Марселино Ричардс  Суринам 1:01.65 4 5
85 Рајан Нелтроп  САД 1:01.69 4 2
86 Кари Јонарсон Хоевдум Фарски Острови 1:01.70 6 1
87 Фернандо Кастељанос Гватемала Гватемала 1:01.92 3 4
88 Алберто Тасини  Сан Марино 1:02.18 5 0
89 Јусуф Еса Ал Јусуф Саудиска Арабија Саудиска Арабија 1:02.28 6 2
90 Армандо Зајас Клаур  Боливија 1:02.87 3 5
91 Абас Рад Либан Либан 1:03.28 6 9
92 Нгоу Пок Ман  Макао 1:03.69 4 7
93 Правин Токас Индија Индија 1:03.74 6 8
94 Самсон Фокадос Опуапко Нигерија Нигерија 1:03.81 3 1
95 Бенџамин Габард Самоа Самоа 1:03.86 3 9
96 Хавиер Фернандес Марадиага [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 1:03.98 6 0
97 Николас Корд Гренада Гренада 1:04.02 4 1
98 Рони Венкатачелум Маврициус Маврициус 1:04.11 4 8
99 Турал Абасов  Азербејџан 1:04.47 5 7
100 Матар Самб Сенегал Сенегал 1:04.71 5 2
101 Марк Самут  Малта 1:05.08 4 3
102 Едвард Каруна Дингли  Малта 1:05.43 3 7
103 Винсент Пери  Франција 1:05.72 4 6
104 Хуан Карлос Сикафи Диаз [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 1:06.01 3 8
105 Батсакан Далгун Монголија Монголија 1:06.96 4 0
106 Метју Жил Маркет Маврициус Маврициус 1:07.26 2 4
107 Сидни Хокса  Албанија 1:08.15 4 4
108 Саиф Аласлам Саед Алсади Ирак Ирак 1:08.21 1 4
109 Паул Еласида Фиџи Фиџи 1:08.81 2 8
110 Сиу Кент Чунг Брунеј Брунеј 1:08.98 3 2
111 Карлос Алберто Ангола Ангола 1:09.14 2 3
112 Тимур Атанов Туркменистан Туркменистан 1:09.42 2 2
112 Гери Пинеда Гватемала Гватемала 1:09.42 3 0
114 Пепелејт Габи Нигерија Нигерија 1:10.45 2 6
115 Елаџи Ерасито Фиџи Фиџи 1:11.00 2 7
116 Надир Елмофти Либија 1:16.32 2 1
117 Ибрахим Шамел Малдиви Малдиви 1:19.06 2 0
Марио Сулкја  Албанија DNS 2 5
Хокин Хасиан  Андора DNS 3 6
Брет Фрејзер Кајмански Острови DNS 7 9
Фаиз Мухамед  Пакистан DSQ 3 3

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Време Група Линија Забелешки
1 Јунја Кога Јапонија 52.39 1 5 ШР
2 Хелге Меу  Германија 52.49 1 3 НР
3 Рјосуке Ири Јапонија 52.73 1 4
4 Ешвин Вилбор Фебер  Шпанија 52.76 2 4
5 Мет Греверс  САД 52.82 1 8
6 Аристеидис Георгатис  Грција 53.03 2 8 NR
7 Аркадиј Вјатчанин  Русија 53.11 1 2
8 Лиам Тенкок  Обединето Кралство 53.12 2 5
9 Арон Пирсол  САД 53.22 2 3
10 Ешли Дилани Австралија Австралија 53.24 2 6
11 Маркус Роган  Австрија 53.40 1 6
12 Џереми Стравиус  Франција 53.82 2 2
13 Марко ди Тора  Италија 53.88 2 7
14 Николас Дриберген  Холандија 53.92 1 1
15 Хуан Мигел Рандо  Шпанија 54.13 1 70
16 Станислав Донец  Русија 54.24 2 1

Финале[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Време Линија Забелешки
 Златен Јунја Кога Јапонија 52.26 4 ШР, АЗ
 Сребрен Хелге Меу  Германија 52.54 5
 Бронзен Ашвин Вилбор  Шпанија 52.64 6
4 Рјосуке Ири Јапонија 52.73 3
4 Лиам Тенкок  Обединето Кралство 52.73 8 НР
6 Аркади Вјатчанин  Русија 52.87 1 НР
7 Мат Греверс  САД 53.14 2
8 Аристеидис Георгатис  Грција 53.43 7

Надворешни врски[уреди | уреди извор]