Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 - 200м делфин во машка конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Квалификациите и полуфиналето за 200м мажи делфин се одржаа на 28 јули 2009 каде учествуваа 73 натпреварувачи. Финалето се одржа на 29 јули 2009.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Мајкл Фелпс
 САД
Павел Корзениосвски
 Полска
Такеши Мацуда
Јапонија

Рекорди[уреди | уреди извор]

1'52"03 Мајкл Фелпс
 САД
13 август 2008
Пекинг, Кина
ШР 1'52"09 Мајкл Фелпс
 САД
28 март 2007
Мелбурн, Австралија

Квалификации[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Време Група Линија Забелешки
1 Павел Корзеновски  Полска 1:54.33 6 6
2 Мајкл Фелпс  САД 1:54.35 8 4
3 Тајлер Клери  САД 1:54.42 6 4
4 Себастијан Росу Јужна Африка ЈАР 1:54.51 6 3
5 Каио Алмеида  Бразил 1:54.57 8 5
6 Николај Скворцов  Русија 1:55.07 6 5
7 Динко Јукич  Австрија 1:55.45 7 6
8 Јин Чен Народна Република Кина НР Кина 1:55.49 8 1
9 Мајкл Рок  Обединето Кралство 1:55.76 8 6
10 Пенг Ву Народна Република Кина НР Кина 1:55.96 8 3
11 Мос Бурместер Нов Зеланд Нов Зеланд 1:56.03 7 5
12 Такеши Мацуда Јапонија 1:56.10 7 4
13 Лукас Салата  Бразил 1:56.16 8 7
14 Педро Оливеира  Португалија 1:56.17 6 1
15 Џоери Верлиндер  Холандија 1:56.59 8 8
16 Рјсуке Кајата Јапонија 1:56.75 7 3
17 Чад Ле Клос Јужна Африка ЈАР 1:56.90 7 8
18 Симон Сјодин  Шведска 1:57.01 8 0
19 Гал Нево Израел Израел 1:57.02 4 5
20 Омар А. Пинзон Гарсија  Колумбија 1:57.13 6 9
21 Франческо Веспе  Италија 1:57.16 8 2
22 Лаклан Стејплс Австралија Австралија 1:57.21 7 1
23 Стефан Хирниак  Канада 1:57.43 5 9
23 Диого Карваљо  Португалија 1:57.43 7 7
25 Јозеф Рубок  Обединето Кралство 1:57.44 6 8
26 Марцин Бабучовски  Полска 1:57.53 5 6
27 Кристофер Рајт Австралија Австралија 1:57.54 6 7
28 ЧиЧи Хсу  Тајван 1:57.61 7 2
29 Александру Феликс Маестру  Романија 1:57.97 5 7
30 Иљја Чуев  Украина 1:58.40 7 0
31 Јан Сефл  Чешка 1:58.46 7 9
32 Јонгнам Ју  Јужна Кореја 1:58.56 5 4
33 Пабло Мармолехо  Мексико 1:58.59 5 8
34 Денис Дубров  Украина 1:58.96 5 1
35 Даниел Вилијам Анри Бего Малезија Малезија 1:58.99 4 6
36 Метју Фонтеин  Белгија 1:59.40 6 2
37 Норберт Ковач  Унгарија 1:59.64 4 3
38 Израел Дуран  Мексико 1:59.86 4 4
39 Даглас Кларк Ленок Ли Порторико 2:01.01 4 7
40 Андрес Хозе Гонзалез  Аргентина 2:01.30 8 9
41 Андерс Мекинтајр  Канада 2:01.56 5 2
42 Емануел Кресцимбени  Перу 2:01.57 4 1
43 Алон Мандел Израел Израел 2:01.79 5 5
44 Бернард Волф  Австрија 2:01.90 5 3
45 Рехан Понча Индија Индија 2:02.27 4 8
46 Норберт Трудман  Словачка 2:02.83 4 9
47 Стефанос Димитраидис  Грција 2:02.84 5 0
48 Сергеј Панков  Узбекистан 2:03.33 3 3
49 Нгујен Вон Тај Виетнам Виетнам 2:03.55 3 8
50 Педро Пинтос Ангола Ангола 2:03.68 3 9
51 Павел Санкович  Белорусија 2:03.76 3 4
52 Џоел Ромел Лемарканд  Уругвај 2:03.80 3 6
53 Каи Ви Рајнер Нг Сингапур Сингапур 2:03.83 3 0
54 Дмитри Годијенко  Казахстан 2:04.05 3 5
55 Диего Кастиљо Панама Панама 2:04.71 3 2
56 Енди Баби  Албанија 2:05.65 3 7
57 Х. Ернандес Марадиага [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 2:05.99 4 0
58 Рој Ф. Барахоа Фуентес [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 2:06.92 3 1
59 Андрејс Дуда  Латвија 2:06.94 2 3
60 Бојан Јованов Македонија Македонија 2:07.34 1 2
61 Роберт Валш Филипини Филипини 2:08.17 2 6
62 Ри Јин Николас Сим Сингапур Сингапур 2:09.54 2 5
63 Собитјон Амилов  Узбекистан 2:09.98 2 4
64 Рајан Нелтроп  САД 2:11.56 2 1
65 Каспер Рајгла  Естонија 2:13.37 2 8
66 Алексеј Клименко Киргистан Киргистан 2:13.40 2 7
67 Александро Маде Маде  Боливија 2:14.11 2 0
68 Али Ал Каби  ОАР 2:15.52 2 9
69 Фавио Персано  Парагвај 2:16.08 2 2
70 Жан Мари Емануел Фрогет Маврициус Маврициус 2:16.82 1 4
71 Бенџамин Габарт Самоа Самоа 2:18.37 1 3
72 Карим Енаб Јордан Јордан 2:19.51 1 5
73 Паул Елаиса Фиџи Фиџи 2:22.25 1 6

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Група Линија Време Забелешки
1 Такеши Мацуда Јапонија 1 7 1:53.35
2 Мајкл Фелпс  САД 1 4 1:53.48
3 Павел Корзениовски  Полска 2 4 1:53.75
4 Динко Јукич  Австрија 2 6 1:54.42
5 Каио Алмеида  Бразил 2 3 1:54.50
6 Мајкл Рок  Обединето Кралство 2 2 1:54.58
7 Себастијан Росу Јужна Африка ЈАР 1 5 1:54.71
8 Тајлер Клери  САД 2 5 1:54.75
9 Јин Чен Народна Република Кина НР Кина 1 6 1:54.85
10 Николај Скворцов  Русија 1 3 1:55.10
11 Мос Бурместер Нов Зеланд Нов Зеланд 2 7 1:55.35
12 Пенг Ву Народна Република Кина НР Кина 1 2 1:55.73
13 Рјсуке Саката Јапонија 1 8 1:55.91
14 Педро Оливеира  Португалија 1 1 1:56.25
15 Џоери Верлинден  Холандија 2 8 1:56.74
16 Лукас Салата  Бразил 2 1 1:57.17

Финале[уреди | уреди извор]

[1]

Место Име Националност Линија Време Забелешки
 Златен Мајкл Фелпс  САД 5 1:51.51 СР
 Сребрен Павел Корзеновски  Полска 3 1:53.23
 Бронзен Такеши Мацуда Јапонија 4 1:53.32
4 Каио Алмеида  Бразил 2 1:54.27
5 Тајлер Клери  САД 8 1:54.45
6 Динко Јукич  Австрија 6 1:55.08
7 Себастијан Росу Јужна Африка ЈАР 1 1:55.43
7 Мајкл Рок  Обединето Кралство 7 1:55.43

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]