Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 - 200м градно во женска конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Квалификациите и полуфиналето за 200м жени градно се одржаа на 30 јули 2009, а финалето на 31 јули 2009.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Наџја Хигл
 Србија
Анами Пирс
 Канада
Мирна Јукич
 Австрија

Рекорди[уреди | уреди извор]

2'20"22 Ребека Сони
 САД
15 август 2008
Пекинг, Кина
CR 2'21"72 Лејзел Џонс
Австралија Австралија
29 јули 2005
Монтреал, Канада

Квалификации[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Време Група Линија Забелешки
1 Анами Пирс  Канада 2:21.68 6 4 РП
2 Ребека Сони  САД 2:22.09 7 4
3 Мирна Јукич  Австрија 2:22.10 7 5
4 Наџја Хигл  Србија 2:23.19 4 7
5 Ханака Тамура Јапонија 2:23.22 7 3
6 Рие Кането Јапонија 2:23.50 5 4
6 Марта МеКабе  Канада 2:23.50 5 5
8 Кери Хен  САД 2:23.60 7 6
9 Иларија Скарчела  Италија 2:24.20 5 3
10 Рике Милер-Педерсен  Данска 2:24.46 5 9
11 Дарае Јонг  Јужна Кореја 2:25.00 6 7
12 Џолин Хостман  Шведска 2:25.15 7 2
13 Каролин Рану  Германија 2:25.57 7 1
14 Сели Фостер Австралија Австралија 2:26.07 7 7
15 Јулија Ефимова  Русија 2:26.18 6 3
16 Софи Де Ринчи  Франција 2:26.45 6 2
17 Марина Гарсија  Шпанија 2:26.69 5 2
18 Кјара Боџато  Италија 2:26.74 7 8
19 Хулија Чен Народна Република Кина НР Кина 2:26.82 3 4
20 Је Сун Народна Република Кина НР Кина 2:27.08 5 6
21 Сара Кацулис Австралија Австралија 2:27.32 5 7
22 Сара Норденстам  Норвешка 2:27.55 6 5
23 Џесика Пингли Јужна Африка ЈАР 2:27.64 4 4
24 Ина Капишина  Белорусија 2:27.89 7 0
25 Урт Казакевичјус  Литванија 2:28.13 2 3
26 Петра Чокова  Чешка 2:28.37 4 9
27 Ангелики Егзаркоу  Грција 2:28.62 6 0
28 Елис Матијсен  Белгија 2:29.05 5 8
29 Раминта Дварскит  Литванија 2:29.40 3 6
30 Диајана Гомес  Португалија 2:29.80 4 1
31 Анастасија Короткова Израел Израел 2:30.17 3 1
32 Патриција Хаумплик  Швајцарија 2:30.27 6 8
33 Агнешка Островска  Полска 2:30.59 4 3
34 Лиа Декер  Холандија 2:31.08 6 9
35 Сара Лајнеф Тунис Тунис 2:31.12 4 2
36 Су Јон Бек  Јужна Кореја 2:31.20 6 1
37 Хранфилдур Лутерсдотир  Исланд 2:31.39 3 2
38 Јекатерина Садовник  Казахстан 2:31.52 3 8
39 Стејси Тад  Обединето Кралство 2:32.01 4 0
40 Ји Тинг Соу Малезија Малезија 2:32.09 7 9
41 Фани Леклујз  Белгија 2:32.93 3 5
42 Катрин Меклим Јужна Африка ЈАР 2:33.10 4 5
43 Јулија Бенач Израел Израел 2:33.95 4 8
44 Татиен Сакеми  Бразил 2:34.11 4 6
45 Валентина Артемиева  Русија 2:34.34 6 6
46 Тања Смит  Словенија 2:37.43 3 7
47 Даниела Викторија  Венецуела 2:37.65 3 0
48 Максин Хрд Зимбабве Зимбабве 2:37.77 2 1
49 Даниела Линдемаер Намибија Намибија 2:39.71 2 2
50 Нибал Јамут Либан Либан 2:43.44 2 5
51 Руен Роан Хо Сингапур Сингапур 2:43.72 2 0
52 Марија Кој Гватемала Гватемала 2:44.09 2 6
53 Ксин Јин Черил Лим Сингапур Сингапур 2:44.33 3 9
54 Селма Атиќ  Босна и Херцеговина 2:45.00 2 7
55 И-Чуан Чен  Тајван 2:45.30 2 4
56 Марија Зенони Доминиканска Република Доминиканска Република 2:45.57 2 9
57 Он Кеи Леи  Макао 2:51.88 2 8
58 Карен Вилорио [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 2:54.35 1 5
59 Муругаперувал Венпа Индија Индија 3:00.51 1 3
60 Даниеле Бернандин Финдли Замбија Замбија 3:02.16 1 6
61 Акса Тарик  Пакистан 3:16.33 1 7
62 Аелија Мехди  Пакистан 3:31.32 1 1

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Група Линија Време Забелешки
1 Анами Пирс  Канада 2 4 2:20.12 СР
2 Ребека Сони  САД 1 4 2:20.93
3 Мирна Јукич  Австрија 2 5 2:22.13
4 Џолин Хостман  Шведска 1 7 2:22.24
5 Наџја Хигл  Србија 1 5 2:22.28
6 Марта МекКабе  Канада 2 6 2:22.75
7 Нанака Тамура Јапонија 2 3 2:22.83
8 Рие Кането Јапонија 1 3 2:22.92
9 Кери Хен  САД 1 6 2:23.20
10 Иларија Скарчела  Италија 2 2 2:23.32 НР
11 Рике Милер-Педерсен  Данска 1 2 2:23.34
12 Дарае Јонг  Јужна Кореја 2 7 2:25.00
13 Каролин Рану  Германија 2 1 2:25.36
14 Јулија Ефимова  Русија 2 8 2:26.39
15 Сели Фостер Австралија Австралија 1 1 2:27.03
16 Софи Ден Ринчи  Франција 1 8 2:28.75

Финале[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Линија Време Забелешки
 Златен Наџја Хигл  Србија 2 2:21.62 РП
 Сребрен Анами Пирс  Канада 4 2:21.84
 Бронзен Мирна Јукич  Австрија 3 2:21.97
4 Ребека Сони  САД 5 2:22.15
5 Рие Кането Јапонија 8 2:23.03
6 Нанака Тамура Јапонија 1 2:23.12
7 Марта МекКабе  Канада 7 2:23.36
8 Џолин Хостман  Шведска 6 2:23.62

Надворешни Врски[уреди | уреди извор]