Прејди на содржината

Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 - 800м краул во женска конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Квалификациите за 800м жени краул се одржаа на 31 јули 2009, а финалето на 1 август 2009.

Medaglie[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Лоте Фрис
 Данска
Џоан Џексон
 Обединето Кралство
Алисија Филипи
 Италија


Рекорди[уреди | уреди извор]

8'14"10 Ребека Адлингтон
 Обединето Кралство
16 август 2008
Пекинг, Кина
РП 8'18"52 Кејт Зиглер
 САД
31 март 2007
Мелбурн, Австралија

Квалификации[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Време Група Линија Забелешки
1 Ребека Адлингтон  Обединето Кралство 8:20.53 5 4
2 Џоан Џексон  Обединето Кралство 8:20.80 3 4
3 Камелија Алина Потец  Романија 8:22.03 4 4
4 Алисија Филипи  Италија 8:24.03 5 5
5 Лоте Фрис  Данска 8:25.72 4 5
6 Ерика Виљаеција  Шпанија 8:26.58 5 3
7 Вењнди Трот Јужна Африка ЈАР 8:27.26 3 3
8 Кристел Кобрич Шимпл  Чиле 8:27.90 3 2
8 Офел-Кириле Етиен  Франција 8:27.90 4 6
10 Кло Сатон  САД 8:29.25 5 6
11 Корали Балми  Франција 8:31.39 4 3
12 Ејдер Сантамарија  Шпанија 8:33.51 4 2
13 Андреина Пинто  Венецуела 8:34.17 3 6
14 Јуни Рен Народна Република Кина НР Кина 8:36.14 4 1
15 Мелиса Горман Австралија Австралија 8:36.37 3 7
16 Џордис Стајнегер  Австрија 8:36.82 5 8
17 Патрисија Кастанеда  Мексико 8:36.98 3 9
18 Блер Еванс Австралија Австралија 8:38.10 5 2
19 Елена Соколова  Русија 8:39.09 3 5
20 Нуала Марфи  Ирска 8:39.17 4 9
21 Маико Фуџино Јапонија 8:40.18 5 1
22 Грејн Марфи  Ирска 8:40.23 5 9
23 Сузана Ескобар  Мексико 8:41.10 4 8
24 Линет Лим Сингапур Сингапур 8:42.16 2 2
25 Нацуми Ивашита Јапонија 8:44.43 3 1
26 Сван Оберсон  Швајцарија 8:44.93 2 4
27 Јанел Пинто  Венецуела 8:45.45 2 1
28 Хејли Андерсон  САД 8:45.91 4 7
29 Нина Цезар  Словенија 8:47.51 5 7
30 Савана Кинг  Канада 8:48.01 5 0
31 Ирис Матие  Швајцарија 8:49.28 2 5
32 ЧинКуе Јанг  Тајван 8:49.70 2 6
33 Нина Дитрих  Австрија 8:51.65 3 0
34 Ерика Кирила Тотен Филипини Филипини 8:53.34 2 8
35 Ју Су Чо  Јужна Кореја 8:56.08 2 7
36 Ника КАрлина Петрич  Словенија 8:56.71 3 8
37 Сманта Аревало Еквадор Еквадор 9:05.74 2 0
38 Каи Лин Ко  Малта 9:05.77 2 3
39 Хуи Ју Кох Сингапур Сингапур 9:10.25 1 5
40 Андреа Цедрон  Перу 9:14.90 1 4
41 Нада Абас Египет Египет 9:15.62 2 9
42 Ченг Јо Тинг  Тајван 9:20.80 1 3
43 Даниела Мијахара Коељо  Перу 9:25.02 1 6
44 Мириам Хатамлех Јордан Јордан 9:39.87 1 2
45 Никол Хуерта Доминиканска Република Доминиканска Република 9:53.98 1 7
46 Сакина Гулам  Пакистан 10:05.79 1 1
47 Тиери Ерасито Фиџи Фиџи 10:52.89 1 8

Финале[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Линија Време Забелешки
 Златен Лоте Фрис  Данска 2 8:15.92 РП
 Сребрен Џоан Џексон  Обединето Кралство 5 8:16.66
 Бронзен Алисија Филипи  Италија 6 8:17.21 НР
4 Ребека Адлингтон  Обединето Кралство 4 8:17.90
5 Камелија Алина Потец  Романија 3 8:20.44
6 Ерика Виљаеција  Шпанија 7 8:25.97
7 Офел-Кириле Етиен  Франција 8 8:26.35
8 Венди Трот Јужна Африка ЈАР 1 8:29.61
9 Кристел Кобрич Шимпл  Чиле 0 8:30.10

Надворешни врски[уреди | уреди извор]