Прејди на содржината

Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 – штафета 4х200м краул во машка конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Квалификациите и Финалето за 4x200m Мажи штафета краул се одржаа на 31 јули 2009.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
 САД
Мајкл Фелпс
Рики Барнс
Дејвид Волтерс
Рајан Лохте
Даниел Мадвед*
Дејвис Тарвотер*
Питер Вандеркај*
 Русија
Никита Лобинцев
Михаел Полишук
Данил Изотов
Александер Сукоруков
Јевгениј Лагунов*
Сергеј Перунин*
Австралија Австралија
Кенрик Монк
Роберт Харли
Томазо Д’Орсоња
ПАтрик Марфи
Ник Фрост*
Кирк Палмер*

* Пливачи кои учествувале само во квалификациите.

Рекорди[уреди | уреди извор]

6'58"56 Мајкл Феллпс (1:43.31)
Рајан Лохте (1:44.28)
Рики Барнс (1:46.29)
Питер Вандеркај (1:44.68)
 САД
12 август 2008
Пекинг, Кина
CR 7'03"24 Мајкл Фелпс (1:45.36)
Рајан Лохте (1:45.86)
Клит Келер (1:46.31)
Питер Вандеркај (1:45.71)
 САД
30 март 2007
Мелбурн, Австралија

Квалификации[уреди | уреди извор]

Место Нација Имиња Време Група Линија Забелешки
1  САД Рики Барнс (1:44.95)
Даниел Мадвед (3:30.58)
Дејвис Тарвотер (5:18.52)
Питер Вандеркај (7:03.30)
7:03.30 3 4
1 Јапонија Шого Хихара (1:46.75)
Јошихаро Окумура (3:31.48)
Шунсуке Кузухара (5:17.89)
Такеш Мацуда (7:03.30)
7:03.30 3 3
3 Австралија Австралија Николас Фрост (1:46.93)
Роберт Харли (3:32.89)
Кирк Палмер (5:19.54)
Томазо Д’Орсоња (7:05.56)
7:05.56 1 4
4  Германија Паул Бидерман (1:44.02)
Феликс Волф (3:32.27)
Јаник Либхерц (5:19.81)
Клеменс Рап (7:05.62)
7:05.62 3 6
5  Обединето Кралство Роберт Реник (1:46.11)
Ендрју Хантер (3:32.96)
Дејвид Дејвис (5:19.73)
Дејвид Кери (7:06.11)
7:06.11 1 5
6  Русија Евгениј Лагунов (1:48.30)
Михаел Полишук (3:33.23)
Сергеј Перунин (5:19.76)
Александр Сукоруков (7:06.44)
7:06.44 2 4
7 Јужна Африка ЈАР Жан Басон (1:45.99)
Дариан Тоунсенд (3:32.21)
Жан Алберт Вентер (5:19.99)
Себастиајн Росу (7:08.01)
7:08.01 2 3
8  Италија Цезаре Сциочети (1:47.81)
Масимилијано Росолини (3:36.07)
Џанлука Маглиа (5:21.67)
Дамјано Лестинги (7:08.07)
7:08.07 3 5
9  Унгарија Ласло Чеш (1:45.78)
Питер Бернек (3:33.66)
Золтан Поузсал (5:21.65)
Герго Хис (7:08.24)
7:08.24 2 6
10  Бразил Тијаго Переира (1:46.57)
Родриго Кастро (3:34.80)
Лукас Салата (5:23.28)
Николас Оливеира (7:09.71)
7:09.71 3 2
11  Канада Колион Расел (1:47.81)
Стефан Хирниак (3:33.43)
Блејк Ворсли (5:22.14)
Џоел Гриншилдс (7:09.91)
7:09.91 2 5
12  Полска Павел Корзениовски (1:46.59)
Конрад Черниак (3:34.08)
Лукаш Војт (5:22.33)
Павел Рурак (7:12.10)
7:12.10 1 6
13  Португалија Цезар Фарија (1:49.30)
Хохе Маиа (3:38.97)
Диого Карваљо (5:27.80)
[Фабио Переира (7:16.48)
7:16.48 2 2
14  Белгија Глен Срглус (1:49.66)
Фолиен Систерманс (3:38.60)
Стеф Верачтен (5:28.08)
Јорис Грандџин (7:17.43)
7:17.43 2 0
15 Народна Република Кина НР Кина Јанг Сун (1:51.30)
Тонг Ксин (3:41.57)
Тангфеи Ши (5:31.11)
Зуо Чен (7:20.50)
7:20.50 1 3
16  Венецуела Даниеле Тирабаси (1:49.77)
Роберто Гомес (3:41.08)
Алехандро Гомес (5:32.11)
АКУЊА Крокс (7:20.56)
7:20.56 1 2
17  Швајцарија Давид Карасек (1:49.46)
Доминик Мекрти (3:38.13)
Данкан Фурер (5:31.13)
Симон Раболд (7:22.63)
7:22.63 1 9
18  Казахстан Артур Дилман (1:54.76)
Олег Работа (3:46.40)
Станислав Кузмин (5:40.10)
Дмитри Гордијенко (7:33.08)
7:33.08 3 7
19  Узбекистан Петр Ромашкин (1:53.01)
Данил Бугаков (3:46.48)
Собитјон Амилов (5:40.77)
Данил Тулупов (7:34.71)
7:34.71 1 7
20  Тајван ЧиЧиех Цу (1:52.70)
ЈиуТинг Чен (3:46.07)
КаиВен Пан (5:41.70)
КуанТинг Лин (7:36.83)
7:36.83 2 1
21 Сингапур Сингапур Каи Куан Јео (1:57.33)
Вен Хао Џошуа Лим (3:50.00)
Сјуе Веј Николас Тан (5:43.98)
Клемент Лим (7:38.54)
7:38.54 2 7
22 Индија Индија Мандар Дивасе (2:00.23)
Вирдхавал Каде (4:01.77)
Рехан Понча (6:06.75)
Ешвин Менон (8:07.84)
8:07.84 1 1
23  ОАР Мохамед Ал Џафери (2:00.57)
Али Ал Каби (4:03.27)
Мубварак Ал Бешар (6:07.90)
Обаиуд Алџесми (8:07.89)
8:07.89 2 8
24  Макао Тоинг Антонио (2:00.51)
Куан Фонг Лао (4:03.03)
Винг Чуенг Виктор Вонг (6:04.91)
Пок Ман Нгоу (8:08.63)
8:08.63 3 8
25  Малта Неил Агуис (1:59.92)
Едвард Куарана Дингли (4:03.47)
Марк Самут (6:08.16)
Андре Агуис (8:11.66)
8:11.66 2 9
26  Албанија Енди Баби (1:58.90)
Марио Сулкја (4:13.11)
Јон Пепај (6:20.14)
Сидни Хокса (8:25.33)
8:25.33 3 0
27 Маријански Острови Ели Ебензер Вонг (2:02.46)
Купер Граф (4:18.75)
Шин Кимура (6:33.82)
Каилан Стал (8:35.74)
8:35.74 1 8

Финале[уреди | уреди извор]

Место Нација Имиња Линија Време Забелешки
 Златен  САД Мајкл Фелпс (1:44.49)
Рики Барнс (3:28.62)
Дејвид Волтерс (5:14.09)
Рајан Лохте (6:58.55)
4 6:58.55 СР
 Сребрен  Русија Никита Лобинцев (1:45.10)
Миохаел Полишук (3:30.52)
Данил Изотов (5:15.00)
Александр Сукоруков (6:59.15)
7 6:59.15 ЕР
 Бронзен Австралија Австралија Кенрик Монк (1:46.00)
Роберт Харли (3:32.47)
Томазо Д’Орсоња (5:17.29)
Патрик Марфи (7:01.65)
3 7:01.65 ОР
4 Јапонија Шо Учида (1:45.90)
Јошихиро Окумура (3:31.73)
Шого Хихара (5:17.72)
Такеши МАцуда (7:02.26)
5 7:02.26 [НР
5  Германија Паул Бидерман (1:42.81)
Феликс Волф (3:30.46)
Јаник Либхерц (5:17.77)
Клеменс Рап (7:03.19)
6 7:03.19
6  Италија Емилијано Брембиља (1:46.29) НР
Џанлука Маглиа (3:32.14)
Марко Балоти (5:17.60)
Филкипо Мањини (7:03.48)
8 7:03.48 НР
7  Обединето Кралство Робењрт Реник (1:45.99)
Роберт Бејл (3:33.17)
Дејвид Кери (5:19.58)
Рос Девенпорт (7:05.67)
2 7:05.67
8 Јужна Африка ЈАР Жан Басон (1:46.13)
Даријан Тоунсенд (3:32.94)
Жан Алберт Вентер (5:20.07)
Себастијан Росу (7:08.51)
1 7:08.51

Надворешни врски[уреди | уреди извор]