Прејди на содржината

Пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - 100м градно во женска конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
100м градно за жени
на Светско првенство во водени спортови 2011
Датијули 25, 2011 (прелиминации и полуфинале)
јули 26, 2011 (финале)
Натпреварувачи46 од 39 нации
Победничко време1:05.05
Медалисти
Златен медал   САД
Сребрен медал   Австралија
Бронзен медал   Кина
«20092013»
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварите во 100м градно за жени во пливачките дисциплини на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржаа на 25 јули со прелиминациите и 26 јули со финалето.

Рекорди[уреди | уреди извор]

Пред натпреварувањата, светките и шампионатските рекорди беа следниве:

Име Нација Време Локација Датум
Светски реркорд Џесика Харди  САД 1:04.45 Федерај Вел 7 август 2009
Рекорд на Првенството Ребека Сони  САД 1:04.84 Рим 27 јули 2009

Ниту светски ниту шампионатски рекорд беа поставени во ова натпреварување.

Резулати[уреди | уреди извор]

Прелиминации[уреди | уреди извор]

46 пливачи учествуваа во 6 групи, квалификуваните пливачи се следниве:[1]

Место Група Линија Име Нација Време Забелешки
1 6 4 Ребека Сони  САД 1:05.54 Q
2 6 5 Ји Липинг  Кина 1:07.10 Q
3 6 7 Сара Пов  Германија 1:07.38 Q
4 4 5 Сатоми Сузуки  Јапонија 1:07.39 Q
5 5 6 Џилијан Тајлер  Канада 1:07.67 Q
6 5 4 Лејзел Џонс  Австралија 1:07.72 Q
7 5 3 Рике Педерсен  Данска 1:07.80 Q
7 6 3 Џени Јохансон  Шведска 1:07.80 Q
9 4 4 Јулија Јефимова  Русија 1:07.81 Q
10 4 3 Сун Је  Кина 1:07.96 Q
11 5 5 Леистон Пикет  Австралија 1:08.06 Q
12 5 2 Мониек Нијхус  Холандија 1:08.16 Q
13 4 2 Марина Карсија Урзаинки  Шпанија 1:08.42 Q
14 6 6 Аманда Биард  САД 1:08.51 Q
15 4 1 Петра Чокова  Чешка 1:08.58 Q
16 4 6 Џолин Хостман  Шведска 1:08.63 Q
17 6 1 Сара Ел Бекри  Мароко 1:08.96
18 3 4 Стејси Тад  Обединето Кралство 1:09.08
19 5 7 Дарија Деева  Русија 1:09.12
20 4 8 Ким Јансенс  Белгија 1:09.25
21 6 2 Ријана Рислинг  Канада 1:09.29
22 3 2 Џена Лауканен  Финска 1:09.39
23 5 1 Кјара Богиато  Италија 1:09.50
24 4 7 Рие Кането  Јапонија 1:09.56
25 3 6 Сузан ван Биљон  Јужна Африка 1:09.64
26 3 3 Храфнхилдур Лутерсдотир  Исланд 1:09.82
27 3 8 Сикерка МекМахон  Ирска 1:09.91
28 5 8 Бек Су-Јон  Јужна Кореја 1:10.00
29 2 3 Евгенија Танасиенко  Молдавија 1:11.03
30 3 5 Стефани Спан  Швајцарија 1:11.13
31 6 8 Сара Норденстам  Норвешка 1:11.33
32 2 4 Даниеле Беабрун  Света Луција 1:11.34
33 3 7 Тања Смид  Словенија 1:12.12
34 2 5 Анастасија Кристофору  Кипар 1:13.15
35 2 6 Патрисија Каселас  Порторико 1:13.16
36 3 1 Каролина Муси  Бразил 1:13.66
37 2 1 Ивана Нинковиќ  Босна и Херцеговина 1:14.32
38 2 8 Мателита Буадромо  Фиџи 1:14.70
39 2 2 Даниела Линдемајер  Намибија 1:15.64
40 2 7 Џесика Стефенсон  Гвајана 1:16.54
41 1 3 Пила Шимицу  Гуам 1:21.19
42 1 5 Оксана Хатамканова  Азербејџан 1:22.66
43 1 6 Марија Хенрикес  Ангола 1:26.27
44 1 4 Ојунгерел Хантумар  Монголија 1:28.86
45 1 2 Гуеда Моуафо  Камерун 1:30.56
46 1 7 Деде Камара  Гвинеја 1:40.16

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Полуфиналето се одржа во 18:20.[2]

Полуфинале 1[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
1 3 Лејзел Џонс  Австралија 1:06.66 Q
2 4 Ји Липинг  Кина 1:07.09 Q
3 2 Сун Је  Кина 1:07.25 Q
4 7 Мониек Нијхус  Холандија 1:07.60 Q
5 5 Сатоми Сузуки  Јапонија 1:07.68
6 6 Џени Јохансен  Шведска 1:08.02
7 8 Џолине Хостман  Шведска 1:08.55
8 1 Аманда Беард  САД 1:08.64

Полуфинале 2[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
1 4 Ребека Сони  САД 1:04.91 Q
2 6 Рике Педерсен  Данска 1:07.13 Q
3 3 Џилијан Тајлер  Канада 1:07.28 Q
4 2 Јулија Јефимова  Русија 1:07.53 Q
5 7 Леистон Пикет  Австралија 1:07.87
6 5 Сара Пое  Германија 1:08.38
7 8 Петра Чокова  Чешка 1:08.40
8 1 Марина Гарсија Урзаинке  Шпанија 1:08.81

Финале[уреди | уреди извор]

Финалето се одржа во 19:48.[3]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
4 Ребека Сони  САД 1:05.05
5 Лејзел Џонс  Австралија 1:06.25
3 Ји Липинг  Кина 1:06.52
4 1 Јулија Јефимова  Русија 1:06.56
5 2 Сун Је  Кина 1:07.08
6 6 Рике Педерсен  Данска 1:07.28
7 7 Џилијан Тајлер  Канада 1:07.64
8 8 Мониек Нијхус  Холандија 1:07.97

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 100м градно за жени (прелиминации)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-25.[мртва врска]
  2. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 100м градно за жени (полуфинале)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-25.[мртва врска]
  3. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 100м градно за жени (полуфинале)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-26.[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]