Пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - 50м делфин во женска конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
50м делфин за жени
на Светско првенство во водени спортови 2011
Датијули 29, 2011 (прелиминации и полуфинале)
јули 30, 2011 (финале)
Натпреварувачи52 од 47 нации
Победничко време25.71
Медалисти
Златен медал   Холандија
Сребрен медал   Шведска
Бронзен медал   Франција
«20092013»
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварите во 50м делфин за жени во пливачки настани на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржаа на 29 и 30 јули. Прелиминациите и полуфиналето се одржаа на 29 јули, додека финалето на 30 јули.

Рекорди[уреди | уреди извор]

Пред натпреварувањата, светските и шампионатските рекорди беа следниве:

Име Нација Време Локација Датум
Светски рекорд
Рекорд на Првенството
Терез Алшамар  Шведска 25.07 Рим 31 јули 2009

Ниту светски ниту шампионтски рекорд беа поставени во ова натпреварување.

Резултати[уреди | уреди извор]

Прелиминации[уреди | уреди извор]

51 пливачи учествуваа во 7 групи.[1]

Место Име Нација Тиме Група Линија Забелешки
1 7 4 Терез Алшамар  Шведска 25.68 Q
2 7 5 Жанет Отесен  Данска 25.88 Q
3 7 7 Дана Волмер  САД 25.98 Q
4 6 6 Лу Јинг  Кина 26.16 Q
5 5 4 Сара Шестрем  Шведска 26.17 Q
6 6 2 Кристине Магнусен  САД 26.20 Q
7 6 4 Инге Декер  Холандија 26.32 Q
8 5 3 Мелани Хенике  Франција 26.37 Q
9 6 3 Јука Като  Јапонија 26.37 Q
10 5 6 Трин Алјанд  Естонија 26.43 Q
11 7 6 Тао Ли  Сингапур 26.43 Q
12 7 3 Марлин Велдхуис  Холандија 26.50 Q
13 5 5 Марике Гуерер  Австралија 26.59 Q
14 5 7 Дајнара де Паула  Бразил 26.60 Q
15 7 1 Ванеса Мор  Јужна Африка 26.69 Q
16 6 7 Амит Иври  Израел 26.83 Q
17 6 8 Елена Џемо  Италија 26.86
18 4 3 Катерине Савард  Канада 26.87
19 6 1 Свиатлана Каклова  Белорусија 26.98
20 5 2 Ингвилд Снилдал  Норвешка 27.01
21 7 8 Елен Ганд  Обединето Кралство 27.01
22 7 2 Јиао Лиујанг  Кина 27.03
23 5 1 Кристел Вурна  Грција 27.15
24 6 5 Јолан Кукла  Австралија 27.24
25 5 8 Фабиене Надарајах  Австрија 27.27
26 4 4 Хана Вилсон  Хонгконг 27.38
27 4 5 Ештер Дара  Унгарија 27.53
28 4 6 Светлана Федулова  Русија 27.61
29 3 5 Катарина Листопадова  Словачка 27.62
30 4 1 Сара Оливеира  Португалија 27.75
31 4 8 Ирис Росенбергер  Турција 27.82
32 3 4 Џесерик Пинто  Венецуела 27.91
33 3 3 Габриела Никитина  Латвија 27.92
34 4 7 Алана Дилет  Бахами 27.98
35 3 2 Талита Баклах  Јордан 29.16
36 3 6 Доријан МекМенемих  Доминиканска Република 29.37
37 3 1 Далија Торез  Никарагва 29.67
38 3 7 Киран Кан  Пакистан 30.50
39 1 6 Ан-Марије Хеплер  Маршалски Острови 30.69
40 2 3 Силвија Брунленер  Кенија 30.81
41 2 4 Хазбун Сабине  Палестински територии 31.12
42 3 8 Решика Удугампола  Шри Ланка 31.15
43 2 5 Џудит Меаури  Папуа Нова Гвинеја 31.56
44 2 2 Кухеилани Сноу  Француска Полинезија 32.27
45 2 6 Џохана Умурунги  Руанда 32.68
46 2 7 Оујнгерен Гатумрул  Монголија 33.48
47 2 8 Деандра ван дер Колф  Боцвана 34.06
48 2 1 Маријана Хенрикес  Ангола 34.59
49 1 4 Керин О’Рејли Клашинг  Антигва и Барбуда 36.87
50 1 5 Шајан Аминат  Малдиви 38.37
51 1 3 Адзо Ребека Кпоси  Того 55.17
4 2 Хајли Палмер  Нов Зеланд DNS

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Полуфиналето се одржа во 18:19.[2]

Полуфинале 1[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
1 5 Лу Јинг  Кина 25.87 Q
2 6 Мелани Хенике  Франција 26.29 Q
3 1 Дајанра де Паула  Бразил 26.39
4 3 Кристина Магнусен  САД 26.43
5 2 Трин Алјанд  Естонија 26.48
6 4 Жанет Отесен  Данска 26.53
7 7 Марлин Велдхуис  Холандија 26.61
8 8 Амит Иври  Израел 26.79

Полуфинале 2[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
1 4 Терез Алшамар  Шведска 25.52 Q
2 6 Инге Декерr  Холандија 25.78 Q
3 3 Сара Шестрем  Шведска 25.90 Q
4 2 Јука Като  Јапонија 26.07 Q
5 1 Марике Гуерер  Австралија 26.12 Q
6 5 Дана Волмер  САД 26.32 Q
7 7 Тао Ли  Сингапур 26.34
8 8 Ванеса Мор  Јужна Африка 26.74

Финале[уреди | уреди извор]

Финалето се одржа во 18:02.[3]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
Gold medal icon.svg 5 Инге Декер  Холандија 25.71
Silver medal icon.svg 4 Терез Алшамар  Шведска 25.76
Bronze medal icon.svg 1 Мелани Хенике  Франција 25.86
4 3 Лу Јинг  Кина 25.87
4 6 Сара Шестрем  Шведска 25.87
6 2 Јука Като  Јапонија 26.02
7 8 Дана Волмер  САД 26.06
8 7 Марике Гуерер  Австралија 26.21

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Светско првенство во водени спортови 2011 - 50м делфин за жени (прелиминации)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-29.[мртва врска]
  2. „Светско првенство во водени спортови 2011 - 50м делфин за жени (полуфинале)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-29.[мртва врска]
  3. „Светско првенство во водени спортови 2011 - 50м делфин за жени (финале)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-30.[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]