Палестина (автономни територии)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Палестински територии)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
За регионот видете Палестина.
Карта на Западниот Брег.
Карта на Појасот Газа.

Палестинските теристории сочинуваат два региона (автономни територии) во Блискиот Исток, и тоа:

Овие територии биле под управа на Британскиот мандат Палестина, потоа окупирани од страна на Јордан (Западен Брег) и подоцна од Египет (Појас Газа), за на крај, двете територии да бидат окупирани од Израел.

Првпат како суверена држава, Палестина била признаена во 1968 од страна на СССР, а со текот на времето, нејзината државност ја признале вкупно 135 држави. Во ноември 2012 година, Палестина добила статус на држава-набљудувач во Обединетите Нации. Во 2014 година, Шведска официјално ја признала државноста на Палестина, а на почетокот на ноември 2014, шефицата на дипломатијата на ЕУ, Федерика Могерини, изјавила дека во рок од пет години, ЕУ би можела да ја признае Палестина како независна држава.[2]

Карта на областите во Палестина. Источен Ерусалим е прикажан како непалестински поради неговото непризнаено припојување кон Израел.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Согласно Договорот од Осло, Палестинските територии Западен Брег и Појас Газа се поделени на три подрачја (Б, Б и В) и 16 области под Палестинска Самоуправа. Од 2007 наваму, две посебни управи полагаат право на власт врз Палестинската Самоуправа - едната на Западниот Брег, а другата во Појасот Газа.

Име Население
(2007)[3]
Површина
(км2)
Густина
(жит/км2)[4]
Западен Брег 3.269.700 5.671 417,86
Појас Газа 1.816.539 360 3.934,83
Вкупно 5.086.239 6.031 627,80

Западен Брег[уреди | уреди извор]

Област[5] Население[5] Површина
(км2)[5]
Џенин 556.212 583
Тубас 88.771 372
Тулкарм 358.213 239
Наблус 586.380 592
Калкилија 100.753 164
Салфит 79.464 191
Рамала и ел-Бира 548.018 844
Ерихон 81.724 608
Ерусалим
(вклуч. Источен Ерусалим припоен од Израел)
462.521 344
Витлеем 376.515 644
Хеброн 751.129 1.060
Вкупно 3.609.700 5.671

Појас Газа[уреди | уреди извор]

Област[5] Население[5] Површина
(км2)[5]
Северна Газа 270.245 61
Газа 696.410 70
Дејр ел-Бала 205.534 56
Хан Јунис 370.979 108
Рафа 273.371 65
Вкупно 1.816.539 360

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/we.html
  2. „ЕУ ќе ја признае Палестина?“, Дневник, година XVIII, број 5610, четврток, 6 ноември 2014, стр. 14.
  3. . "Факти и информации за Палестина: Население". Палестинско академско друштво за изучување на меѓународните односи.  (консултирано на 24 октомври 2012) Архивирано 24 септември 2012 г.. (англиски)
  4. Во 2010 г, вкупата густина е зголемена на 681 жит/км2.
  5. 5,0 5,1 5,2 5,3 5,4 5,5 „Окупирана палестинска територија: Административни единици“. GeoHive. Посетено на 24 октомври 2012. (англиски)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Координати: 31°53′N 35°12′E / 31.883° СГШ; 35.200° ИГД / 31.883; 35.200