Прејди на содржината

Појас Газа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Појас Газа
قطاع غزة Qiṭɑʿ Ġazza
Местоположба на Појас Газа
Најголем град Газа
Службен јазик арапски
Уредување Хамас-де факто водечка влада
 •  Премиер Исмаил Ханија
 •  Претседател Махмуд Абас
Организиран 13 септември 1993 
 •  Потпишано Од 2007 година Хамас го контролира појасот (Израел го контролира морето и брегот) 
Површина
 •  Вкупна 360 км2 (201-ва)
Население
 •  проценка за 2022 г. 2,375,259 (149-та1)
 •  Попис  9, 520 
 •  Густина 6,507 жит/км2 (6-та1)
БДП (ПКМ) проценка за  г.
 •  Вкупен $770 милиони (160-та1)
 •  По жител 600 $ (167-ма1)
Валута Египетска фунта (де факто)
Израелски нов шекел (ILS)
Часовен појас (UTC+2)
 •  (ЛСВ)  (UTC+3)
Повик. бр. 970

Појасот Газа е крајбрежен појас на источниот брег на Средоземното Море. На југозапад се граничи со Египет, а на север и исток со Израел. Долг е 41 километар, а широк од 6 до 12 километри. Вкупната површина на појасот изнесува 360 квадратни километри. Називот на појасот доаѓа од најголемиот град, Газа. Има околу 2 милиони палестински жители.

По создавањето на Израел во 1948 година, Египет ја контролирал Газа речиси две децении. По победата на Израел во Шестдневната војна во 1967 година против неговите арапски соседи, тој ја презел контролата и врз Појасот Газа. Во следните 38 години тој го контролирал Појасот и овозможил изградба на 21 еврејска населба.[1]

Палестинската самоуправа ја презеде контролата во мај 1994, а целосна контрола е добиена во септември 2005, кога Израел го завршил повлекувањето на 9 илјади израелски доселеници во Појасот и го завршил своето воено владеење со Појасот. Од 2007 година Хамас го контролира Појасот, но Израел го контролира воздушниот простор на појасот и пристапот од море до него.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]