Египетска фунта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Египетска фунта
جنيه مصرى (египетски говорен арапски)
EGP 200 Pounds Apr 2007 (Front).jpg
Банкнота од 200 фунти
ISO 4217
КодEGP
Составници
Подединица
1100пјастер
11,000милим
СимболE£ или ج.م
 пјастерpt.
Банкноти25pt, 50pt, £1, £5, £10, £20, £50, £100, £200
Монети25pt, 50pt, £1
Демографија
Корисник/циЕгипет
Издавач
Централна банкаЦентрална банка на Египет
 Мреж. местоwww.cbe.org.eg
Вредност
Инфлација48% (ноември 2016)
100 EPT obverse.JPG

Египетска фунта (египетски арапски: جنيه مصرى) (симбол: или ج.م или DA; code: EGP) – е валута на Египет. Египетската фунта е поделена на 100 пјастри, односно 1 000 милими. Во домашниот платен промет се означува со скратеницата LE или симболот £.

Во употреба се монети од 5, 10, 20, 25, 50 пјастри и 1 фунта, и банкноти од 5, 10, 25, 50 пјастри и 1, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 фунти. Ги издава Централната банка на Египет.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]