Прејди на содржината

Бурундски франк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бурундски франк
franc burundais  (француски)
ISO 4217
КодBIF
Составници
Подединица
 1/100сентим
СимболFBu
Банкноти100, 500, 1,000, 2,000, 5,000, 10,000 франци
Монети1, 5, 10, 50 франци[1]
Демографија
Корисник/ци Бурунди
Издавач
Централна банкаБанка на Република Бурунди
 Мреж. местоbrb.bi
Вредност
Инфлација4.4%
 ИзворThe World Factbook, проценето во 2014 година

Франкот (кодот ISO 4217 е BIF) е валутата на Бурунди. Номинално е поделена на 100 сентими, иако монети никогаш не биле издадени во сентими, откако Бурунди започнал да издава своја валута. Само во периодот кога Бурунди го користел белгискиот-конгов франк, биле издадени сентимски монети.

Историја

[уреди | уреди извор]

Франкот станал валута на Бурунди во 1916 година, кога Белгија ја окупирала поранешната германска колонија и го заменила германската источноафриканска рупија со белгискиот-конгов франк. Бурунди ја користел валутата на Белгиско Конго до 1960 година, кога биле воведени руандовиот и бурундски франк. Бурунди започнал да издава свои франци во 1964 година.

Имало планови да се воведе заедничка валута, нова источноафрикански шилинг, за петте земји-членки на Источноафриканската заедница до крајот на 2015 година. Од ноември 2017 година, овие планови сè уште не се реализирале.

Во 1965 година, Банката на Кралството Бурунди издала монети од месинг од 1 франк. Во 1968 година, Банката на Република Бурунди го презела издавањето монети и вовела алуминиумски 1 и 5 франци и бакарно-никелски 10 франци. 5 и 10 франци имаат континуирани бланширани рабови. Вторите типови на монети од 1 и 5 франци биле воведени во 1976 година, прикажувајќи го државниот грб. Во 2011 година биле воведени нови монети од 10 и 50 франци.

Монети од бурунди франци
Слика Вредност Состав Пречник Тежина Дебелина Раб Издадени
1 франк Алуминиум 18,9 мм 0.87 г 1 мм украсен 1976-2003 година
5 франци Алуминиум 25 мм 2.20 г 2 мм украсен 1976-2013 година
10 франци Бакар-никел 28 мм 7.8 г украсен 1968-1971 година
10 франци Челик поплочен со никел 27 мм 6.2 г 1,63 мм украсен 2011 година
50 франци Челик поплочен со никел 29 мм 7.2 г 1,63 мм украсен 2011 година

Банкноти

[уреди | уреди извор]

Од февруари 1964 година до 31 декември 1965 година, записите (парите) на Издавачката банка на Руанда и Бурунди (Banque d’Emission du Rwanda et du Burundi), во апоени од 5, 10, 20, 50, 100, 500 и 1.000 франци, биле препечатени со дијагонална шуплина „БУРУНДИ“ за употреба во земјата.[2] Овие биле проследени во 1964 и 1965 година со редовни оптези во истите апоени од Банката на Кралството Бурунди (Banque du Royaume du Burundi).

Во 1966 година, записите за 20 франци и повисоки, биле препечатени од Банката на Република Бурунди, заменувајќи го зборот „Кралство“ со „Република“. Редовните оптези на оваа банка започнале во апоени од 10, 20, 50, 100, 500, 1.000 и 5.000 франци. 10 франци биле заменети со монети во 1968 година. Во 2001 година биле воведени 2.000 франци, проследени со 10.000 франци во 2004 година. Сликата на фотографот Кели Фајак со деца во училиште во Бурунди била искористена на задната страна од записот од бурундските 10.000 франци. Во 2015 година Бурунди лансирал нова низа банкноти. Банкнотите од 10, 20 и 50 франци го изгубиле статусот на законско платежно средство и банкнотата од 100 франци е единствената белешка од старата низа во оптек.

Слика Вредност Димензии Главна боја Опис Датум на
Аверс Реверс Аверс Обратно печатење издавање повлекување оптек
10 франци зелена Карта и Грбот на Бурунди Вредност, мото
20 франци црвено-розова Грбот на Бурунди

Историски курсеви

[уреди | уреди извор]

На 3 јануари 2006 година, франкот бил проценет на 925 франци спрема 1 долар. На 1 јануари 2008 година, франкот бил проценет на 1.129,40 франци спрема доларот на САД. На 1 јануари 2009 година, франкот бил проценет на 1.234,33 франци по доларот на САД. На 10 јули, франкот бил проценет на 1.587,60 спрема доларот на САД.

Тековен девизен курс на BIF
Од Google Финансии: MKD AUD CAD CHF EUR GBP HKD JPY USD
Од Yahoo! Финансии: MKD AUD CAD CHF EUR GBP HKD JPY USD
Од XE.com: MKD AUD CAD CHF EUR GBP HKD JPY USD
Од OANDA.com: MKD AUD CAD CHF EUR GBP HKD JPY USD

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. „Billets et Pièces en Circulation“. Архивирано од изворникот на 2023-04-02. Посетено на 2020-09-22.
  2. Linzmayer, Owen (2013). „Burundi“. The Banknote Book. San Francisco, CA: www.BanknoteNews.com.