Анголска кванза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Анголска кванза
Податотека:JoinedPhotos3902-(1).jpg
5 kwanzas banknote
ISO 4217
КодAOA
Составници
Подединица
 1/100cêntimo
СимболKz
Банкноти1, 5, 10, 50, 100, 200, 500, 1,000, 2,000, 5,000 кванзи
Монети
 Чести1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 kwanzas
 Ретки10, 50 cêntimos
Демографија
Корисник/ци Ангола
Издавач
Централна банкаНационална банка на Ангола
 Мреж. местоbna.ao
Вредност
Инфлација35%
 ИзворThe World Factbook, 2009 est.

Кванза ( знак : Kz ; код ISO 4217 : AOA ) е официјална валута на Ангола. Четири различни валути кои го користат името кванза циркулираат од 1977 година.

Валутата го носи своето име од реката Кванза (Куанза, Коанза, Куанза). [1]

Преглед[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Theroux, Paul (30 May 2013). „The Last Train to Zona Verde: Overland from Cape Town to Angola“. Penguin Books Limited.