Прејди на содржината

Јужносуданска фунта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јужносуданска фунта
ISO 4217
КодSSP
Составници
Подединица
 1/100пјастри
Банкноти5, 10, 25 пјастри[1], 1, 5, 10, 25, 50, 100 фунти
Монети1, 5, 10, 20, 50 пјастри (на суданската фунта)[2]
Демографија
Корисник/ци Јужен Судан
Издавач
Централна банкаБанка на Јужен Судан[3]
Банер што најавува претворање од суданска фунта (СДГ) во нова валута Јужна Суданска фунта (ССП
Банер што најавува претворање од суданска фунта (СДГ) во нова валута Јужна Суданска фунта (ССП)

Јужносуданската фунта е официјалната валута во Јужен Судан. Фунтата е составена од 100 пјастри. Валутата била одобрена од Јужносуданското законодавно собрание пред независноста на 9 јули 2011 година.[4] Валутата била воведена на 18 јули 2011 година и ја заменила суданската фунта.[5]

На аверсот од секоја банкнота се наоѓа ликот на Џон Гаранг, починатиот водач на јужносуданското движење за независност.[6] На реверсот од банкнотите има приказ на животинскиот свет на државата.

Банкнотите се издаваат во 1, 5, 10, 25, 50 и 100 фунти, додека пјастрите во 1, 5, 10, 25 и 50 пјастри.[7][8]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. South Sudan new piaster notes confirmed Архивирано на 17 март 2012 г.. BanknoteNews.com. Retrieved 2011-11-17.
  2. „Pound for pound“. unmissions.org. Посетено на 14 July 2011.
  3. Adaku Samuel. „South Sudan To Issue New Currency On July 9“. Juba Post. Архивирано од изворникот на 2011-07-17. Посетено на 10 July 2011.
  4. „SSLA endorses national anthem and coat of arms. 26 May 2011“. Архивирано од изворникот на 2011-07-31. Посетено на 2012-04-14.
  5. „South Sudan Pound released July 18“. Архивирано од изворникот на 2012-01-25. Посетено на 2012-04-14.
  6. „South Sudan pound to be launched next week“. BBC News. 11 July 2011. Посетено на 11 July 2011.
  7. South Sudan Pound to be released by Monday Архивирано на 29 август 2012 г. - Government of South Sudan official website. Published 12 July 2011. Retrieved 13 July 2011.
  8. South Sudan issued new pound notes 18 July 2011 Архивирано на 29 март 2012 г., BanknoteNews.com, Retrieved 2011-09-05.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]