Лесотски лоти

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лесотски лоти
ISO 4217
КодLSL
Составници
Подединица
 1/100сенте
Множинаmaloti
 сентелисенте
СимболL или M (мн.)
БанкнотиM10, M20, M50, M100, M200
Монети1, 2, 5, 10, 20, 50 лисенте, L1, M2, M5
Демографија
Корисник/ци Лесото (заедно со рандот)
Издавач
Централна банкаЦентрална банка на Лесото
 Мреж. местоwww.centralbank.org.ls
Вредност
Инфлација6.8%
 ИзворЦентрална банка на Лесото, август 2006
 НачинCPI
Врзан сојужноафрикански ранд

Лоти (множина на сесотски јазик maloti) е официјалната валута во Лесото. Лотите се поделени на 100 сенти (еднина на сесотски sente, а множина lisente). Валутата е врзана со јужноафриканскиот ранд и двете валути се прифатени како валидни валути за трговијата во земјата. Лотите за првпат биле воведени во 1966 година, како валута која не е во опсек. Во 1980 година Лесото ги издал првите монети.

Монети[уреди | уреди извор]

Монетите во оптек се:

 • 5 сенти
 • 10 сенти
 • 20 сенти
 • 50 сенти
 • 1 лота
 • 2 лоти
 • 5 лоти

Банкноти[уреди | уреди извор]

Банкнотите во оптек се:

 • 10 лоти
 • 20 лоти
 • 50 лоти
 • 100 лоти
 • 200 лоти

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Тековен девизен курс на LSL
Од Google Финансии: MKD AUD CAD CHF EUR GBP HKD JPY USD CNY
Од Yahoo! Финансии: MKD AUD CAD CHF EUR GBP HKD JPY USD CNY
Од XE.com: MKD AUD CAD CHF EUR GBP HKD JPY USD CNY
Од OANDA.com: MKD AUD CAD CHF EUR GBP HKD JPY USD CNY
Претходник:
Јужноафрикански ранд
Валута на Лесото
1980 –
Заедно со: Јужноафрикански ранд
Следбеник:
Моментална