Прејди на содржината

Гвинејски франк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гвинејски франк
franc guinéen  (француски)
5000 франци од старата серија
ISO 4217
КодGNF
Составници
Подединица
 1/100сентими (never used)
СимболFG (possibly also Fr or GFr)
Банкноти
 Чести100, 500, 1,000, 2,000, 5,000, 10,000, 20,000 francs
 Ретки25, 50 франци
Монети1, 5, 10, 25, 50 francs
Демографија
Корисник/ци Гвинеја
Издавач
Централна банкаЦентрална банка на Република Гвинеја
 Мреж. местоbcrg-guinee.org
Вредност
Инфлација7.9%
 ИзворThe World Factbook, 2016 est.

Гвинејски франк ( француски: franc guinéen , Кодот ISO 4217 : GNF ) е валута на Гвинеја. Таа е поделена на сто центими, но никогаш не биле издадени апоени за сентими. Еден франк се состои од 100 сентими.

Историја

[уреди | уреди извор]