Нигериска наира

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нигериска наира
ISO 4217
КодNGN
Составници
Подединица
 1/100kobo
Множинаnaira
 koboкобо
Симбол
Банкноти₦5, ₦10, ₦20, ₦50, ₦100, ₦200, ₦500, ₦1000
Монети50 кобо, ₦1, ₦2
Демографија
Корисник/циНигерија Нигерија
Издавач
Централна банкаЦентрална банка на Нигерија
 Мреж. местоcenbank.org
ПечатарНигериска безбедносна компанија за печатење и ковање ограничено
 Мреж. местоmintnigeria.com
КовачницаНигериска безбедносна компанија за печатење и ковање ограничено
 Мреж. местоmintnigeria.com
Вредност
Инфлација12.26%[1]
 Извор2020

Наира ( знак :  ; код : NGN ) е валута на Нигерија. Една наира е поделена на 100 кобоа.

Централната банка на Нигерија (CBN) е единствениот издавач на валутата за законско парично средство низ цела Сојузна Република Нигерија. Го контролира обемот на пари испорачани во економијата со цел да се обезбеди монетарна и ценовна стабилност. Одделот за валутни операции на CBN е одговорен за управување со валути, преку дизајнирање, набавка, дистрибуција / снабдување, обработка, повторно издавање и отстранување / распаѓање на банкноти и монети.

Историја[уреди | уреди извор]

Во октомври 2021 година, eNaira, дигиталната верзија на државната валута, официјално е лансирана во Нигерија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Central Bank of Nigeria - Home“. Централна Банка на Нигерија. Central Bank of Nigeria. Посетено на 6 August 2014.