Алжирски динар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алжирски динар
دينار جزائري   (арапски)
ISO 4217
КодDZD
Составници
Подединица
1100сантим
Симболدج (арапски), DA (латиница)
Банкноти
 Чести200, 500, 1000 динари
 Ретки100, 2000 динари [1]
Монети
 Чести5, 20, 50 динари
 Ретки1/4, 1/2, 1, 2, 10, 100 динари
Демографија
Корисник/ци Алжир
Издавач
Централна банкаАлжирска банка
 Мреж. местоbank-of-algeria.dz
Вредност
Инфлација4,1%
 ИзворThe World Factbook, 2009 est.

Динар (арапски: دينار) (симбол: د.ج или DA; code: DZD) – е валута на Алжир. Еден динар се состои од 100 сантими (سنتيم), а го издава Алжирската банка.

Динарот е воведен на 1 април 1964 година како замена за алжирскиот нов франк по курс од 1 динар за еден франк.

Постојат банкноти од 100, 200, 500, 1000 и 2000 динари и монети од 1, 2, 5, 10, 20, 50 и 100 динари.

Наводи[уреди | уреди извор]