Боцванска пула

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Боцванска пула
ISO 4217
Код BWP
Составници
Подединица
 1/100 тебе
Симбол P
Банкноти 10, 20, 50, 100 и 200 пули[1]
Монети 5, 10, 25, 50 тебе, 1, 2, 5 пули
Демографија
Офиц. корисници  Боцвана
Неофиц. корисник/ци  Зимбабве[2]
Издавач
Централна банка Банка на Боцвана
 Мреж. место www.bankofbotswana.bw
Вредност
Инфлација 8,4%,12,5% (CIA World Factbook, 2008 est.)
 Извор Банка на Боцвана, 19 февруари 2008
 Начин CPI

Пулата е официјалната валута во Боцвана. Кодот ISO 4217 за валутата е BWP и е поделена на 100 тебе. Пула во превод значи „дожд“ на цвана. Дождот во државата е редок поради пустината Калахари и затоа е ценет. Пула исто така е национално гесло на државата, а „тебе“ значи „штит“. Зборот „пула“ исто така значи благослов.

Историја[уреди | уреди извор]

Пулата била воведена во 1976 година и го заменила јужноафриканскиот ранд. Иако во мај 2005 година се забележала девалвација од 12%, пулата сепак е една од најјаките валути во Африка.

Зимбабве[уреди | уреди извор]

Поради големата хиперинфлација во Зимбабве во 2006 и 2008 година, владата на Зимбабве одлучила да го повлече зимбабвеанскиот долар од оптек. Со тоа се овозможило пулата и рандот да циркулираат во државата, а покрај нив дозволени се и американскиот долар, фунтата и еврото.


Тековен девизен курс на BWP
Од Google Финансии: MKD AUD CAD CHF EUR GBP HKD JPY USD ZAR
Од Yahoo! Финансии: MKD AUD CAD CHF EUR GBP HKD JPY USD ZAR
Од XE.com: MKD AUD CAD CHF EUR GBP HKD JPY USD ZAR
Од OANDA.com: MKD AUD CAD CHF EUR GBP HKD JPY USD ZAR


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Accessed 2009-09-02“. Banknotenews.com. http://banknotenews.com/files/tag-botswana.php. посет. 28 ноември 2011 г. 
  2. Покрај зимбавеанскиот долар, кој е суспендиран од употреба на 12 април 2009, еврото, американскиот долар, фунтата, пулата и јужноафриканскиот ранд се користат во државата. Владините трансакции се одвиваат во американски долари.
  • Schön, Günter und Gerhard, Weltmünzkatalog 1900--2010, 39. Auflage, 2011, Battenberg Gietl Verlag, ISBN 978-3-86646-057-7

Поврзано[уреди | уреди извор]

Претходник:
Јужноафрикански ранд
Причина: основање на нова валута
Валута на Боцвана
1976 –
Следбеник:
Моментална