Прејди на содржината

Угандски шилинг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Угандски шилинг
Shilingi ya Uganda (свахили)
ISO 4217
КодUGX
Составници
СимболUSh
Банкноти1,000, 2,000, 5,000, 10,000, 20,000, 50,000 шилинзи
Монети
 Чести1, 2, 5, 10, 50, 100, 200, 500, 1,000 шилинзи
Демографија
Корисник/ци Уганда
Издавач
Централна банкаБанка на Уганда
 Мреж. местоwww.bou.or.ug
Вредност
Инфлација4.7%
 ИзворThe World Factbook, проц. од 2014 години.

Шилингот (знак: USh; код: UGX) ― валута на Уганда. Службено поделена на центи до 2013 година, шилингот сега нема помали единици.[1]

Историја

[уреди | уреди извор]

Првиот угандски шилинг (UGS) го заменил источноафриканскиот шилинг во 1966 година на исто ниво. По високата инфлација, во 1987 година бил воведен нов шилинг (UGX) вреден 100 стари шилинзи.

Шилингот е обично стабилна валута и преовладува во повеќето финансиски трансакции во Уганда, која има многу ефикасен девизен пазар со ниски распони. Доларот на САД е исто така широко прифатен. Се користи и британската фунта и сè повеќе еврото.

Банката на Уганда ја намалила стапката на политика на 22% на 1 февруари 2012 година по намалувањето на инфлацијата за 3 последователни месеци.[2]

Прв шилинг

[уреди | уреди извор]

Во 1966 година, монетите биле воведени во апоени од 5, 10, 20 и 50 центи и 1 и 2 шилинзи. Монетите од 5, 10 и 20 центи биле ковани во бронза, а повисоките апоени биле во бакар-никел. Шилингот од 2 апоени бил издаден само таа година. Во 1972 година, кои биле издадени монети со 5 шилинзи од бакар-никел, но биле повлечени од оптек, сега се многу ретки. Во 1976 година, бакар-обложениот челик ја заменил бронзата во 5 и 10 центи и бакар-никел-образуваниот челик го заменил бакар-никелот во 50 центи и 1 шилинг. Во 1986 година биле издадени монети од никел-обложен челик со 50 центи и 1 шилинг, последните монети од првиот шилинг.

Први монети од уганда шилинг
Слика Вредност Состав Пречник Тежина Дебелина Раб Издадена
5 центи бронза 20 мм 3.21 г. 1,38 мм Мазен 1966-1975
5 центи челик обложен со бронза 20 мм 3.21 г. 1.2 мм Мазен 1976
10 центи бронза 25 мм 5 г. 1.5 мм Мазен 1966-1975
10 центи челик обложен со бронза 25 мм 4,5 г. 1.5 мм Мазен 1976
20 центи бронза 28 мм 9,76 г. 2,07 мм Мазен 1966-1974
50 центи бакар-никел 22 мм 4.60 г. 1.5 мм Забест 1966-1974
50 центи челик обложен со бакар-никел; 22 мм 4 г. 1.5 мм Забест 1976
1 шилинг бакар-никел 25,5 мм 6.50 г. 1.5 мм Забест 1966-1975
1 шилинг челик обложен со бакар-никел 25,5 мм 6.50 г. 1.5 мм Забест 1976
2 шилинзи бакар-никел 30 мм 11,7 г. 1.5 мм Забест 1976
5 шилинзи бакар-никел 30 мм (хептагонална) 13,5 г. 2 мм Мазен 1976

Втор шилинг

[уреди | уреди извор]

Во 1987 година, биле воведени монети од челик обложен со бакар со 1 и 2 шилинзи и не'рѓосувачки челик со пет и десет шилинзи со закривено-рамностран хептагонален облик. Во 1998 година билевоведени монети за 50, 100, 200 и 500 шилинзи. Апоените што моментално кружат се 1, 2, 5, 10, 50, 100, 200, 500 и 1.000 шилинзи.[3]

Банкноти

[уреди | уреди извор]

Прв шилинг

[уреди | уреди извор]

Во 1966 година, Банката на Уганда вовела банкноти во апоени од 5, 10, 20 и 100 шилинзи. Во 1973 година биле воведени 50 шилинзи, проследени со 500 и 1,000 шилинзи во 1983 година и 5,000 шилинзи во 1985 година.

Втор шилинг

[уреди | уреди извор]

Во 1987 година, банкнотите биле воведени во новата валута во апоени од 5, 10, 20, 50, 100 и 200 шилинзи. Во 1991 година биле додадени банкноти од петстотини и илјада шилинзи, проследени со пет илјади шилинзи во 1993 година, десет илјади шилинзи во 1995 година, дваесет илјади шилинзи во 1999 година, педесет илјади шилинзи во 2003 година и две илјади шилинзи во 2010 година. Банкнотите што во моментов се во оптек се 1.000, 2.000, 5.000, 10.000, 20.000 и 50.000 шилинзи. Во 2005 година, Банката на Уганда размислувала дали да ги замени банкнотите со мала вредност, како што е 1.000 шилинзи со монети. Ниско апоенските банкноти зафаќаат секојдневна употреба, честопати многу валкани, а понекогаш и распаднати.[4]

На 17 мај 2010 година, Банката на Уганда издала нова низа на банкноти со усогласен дизајн на банкноти што го прикажува богатото историско, природно и културно наследство на Уганда. Тие исто така носат подобрени безбедносни одлики. Пет слики се појавуваат на сите шест апоени: угандаски матирани шари, угандаско кошнарство, картата на Уганда (целосна со линијата на екваторот), споменикот на независноста и профил на маж кој носи каримоџонгска украсна капа. Гувернерот на Банката на Уганда, Емануел Тумусииме Мутебиле, рекол дека новите банкнотии не претставуваат валутна реформа, ниту пак се диктирани од политиката. Редизајнот, рече тој, бил воден од потребата да се усогласат со меѓународните практики и да се победат фалсификаторите. Уганда е првата африканска земја што ја вовела напредната безбедносна одлика СПАРК[5] на редовната низа на банкноти. СПАРК е оптичка одлика за безбедност признаена од централните банки ширум светот и се користи на голем број банкноти за заштита од фалсификување.

Тековни банкноти

[уреди | уреди извор]
 • 50,000 шилинзи - жолта[6]
 • 20,000 шилинзи - црвена
 • 10,000 шилинзи - виолетова
 • 5,000 шилинзи - зелена
 • 2,000 шилинзи - сина
 • 1,000 шилинзи - портокалова

Извор: [1] Архивирано на 1 октомври 2020 г.

Девизен курс

[уреди | уреди извор]
Тековен девизен курс на UGX
Од Google Финансии: MKD AUD CAD CHF EUR GBP HKD JPY USD
Од Yahoo! Финансии: MKD AUD CAD CHF EUR GBP HKD JPY USD
Од XE.com: MKD AUD CAD CHF EUR GBP HKD JPY USD
Од OANDA.com: MKD AUD CAD CHF EUR GBP HKD JPY USD

Поврзано

[уреди | уреди извор]
 1. https://www.investopedia.com/terms/forex/u/ugx-uganda-shilling.asp
 2. „Uganda shilling little changed but seen weakening“. Reuters. Посетено на 27 април 2021.
 3. „Currency – Bank of Uganda“. www.bou.or.ug. Bank of Uganda. Архивирано од изворникот на 2020-10-01. Посетено на 27 април 2021.
 4. „Choose sh1000 coins“. newvision.co.ug. Посетено на 27 април 2021.
 5. „SPARK trademark registration“.
 6. „Uganda's 50,000 Shilling note“. www.theibns.org. Посетено на 27 април 2021.