Сејшелска рупија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сејшелска рупија
25 центи
ISO 4217
КодSCR
Составници
Подединица
1100цент (c)
СимболRe/Rs
БанкнотиRs. 10/-,[б 1] Rs. 25/-, Rs. 50/-, Rs. 100/-, Rs. 500/-[1]
Монети1c, 5c, 10c, 25c
Re. 1/-, Rs. 5/-, Rs. 10/-[1]
Демографија
Корисник/ци Сејшели
Издавач
Централна банкаЦентрална банка на Сејшелски Острови
 Мреж. местоwww.cbs.sc
Вредност
Инфлација2.3%
 Изворhttp://www.cbs.sc/Downloads/StaExcel/Prices%20Statistics.xlsx, септември 2019

Рупијавалута на Сејшелите. Таа е поделена на 100 центи. На месниот сејшелско креолски јазик (сејселва), на француски е наречена roupi и roupie. ISO кодот е SCR.[2] Кратенката SR понекогаш е користена за разликување.[3][4] По население, Сејшелите се најмалата држава која има независна монетарна политика.[5] Неколку други валути се исто така наречени рупија.

Банкноти[уреди | уреди извор]

Банкнота од 1 рупија од 1943 година.

Британска колонија[уреди | уреди извор]

Британскиот законодавен совет одобрил создавање на Одбор на валутни комесари преку Уредбата за хартиена валута од 1914 година, која била донесена од Чарлс О'Брајан, гувернерот на Колонија Сејшелски Острови на 10 август 1914 година.[6][2] Во 1914 година, владата направила итни изданија на банкноти за 50 центи, 1 рупија, 5 рупии и 10 рупии.

Стандардните банкноти во оптек почнале да бидат издавани во 1918 година, со банкноти за 50 центи и 1 рупија, проследено со 50 центи, 1 рупија, 5 рупии, 10 рупии и 50 рупии во 1928 година. Банкнотите од 50 центи и 1 рупија биле издадавани до 1951 година и постепено биле отстранети во корист на монетите. Банкнотите од 20 и 100 рупии првпат биле воведени во 1968 година, додека банкнотата од 5 рупии била заменета со монета во 1972 година.[2]

Издание „Елизабета II“ од 1968–1975.
Слика Вредност Предна страна Задна страна
[1] 5 рупии Сешелски црн папагал, кралицата Елизабета II
[2] 10 рупии Копнена желка, кралицата Елизабета II
[3] 20 рупии Птицата Onychoprion anaethetus, кралицата Елизабета II
[4] 50 рупии Шонер, кралицата Елизабета II
100 рупии Морски желки, кралица Елизабета II

Независна република[уреди | уреди извор]

Во 1976 година, Монетарната управа на Сејшелите го презела издавањето на книжни пари, издавајќи банкноти од 10, 25, 50 и 100 рупии. Оваа серија го прикажувала првиот претседател на Сејшелските Острови, Сер Џејмс Манчам и ги заменила сите колонијални банкноти издадени пред независноста.

Во 1979 година, имало предизајнирање, со посоцијалистичка и осовремена тема која потсетува на режимот на Рене. Оваа серија била издадена и од Централната банка на Сејшелските Острови кога ја презела целосната одговорност во истата година.[7]

Во 1989 година, била претставена нова серија со подобри безбедносни одлики и бои.[2]

Во 1998 година, била претставена уште една повисокотехнолошка серија со попрактичен, ергономски дизајн. Оваа серија подоцна забележала дополнителна банкнота од 500 рупии првпат воведена во 2005 година.[2]

Ажурирање од 2011 година[уреди | уреди извор]

На 7 јуни 2011 година, Централната банка на Сејшелски Острови издала ажурирани банкноти од 50, 100 и 500 рупии со подобрени безбедносни одлики. Секоја од трите банкноти има холографска лепенка наместо едра од фолија која моментално се појавува на банкнотите.

 • На банкнотата од 50 рупии, сребрената холографска едрилица наизменично се менува помеѓу бројот 50 и сликата на птицата Dryolimnas cuvieri, птица која не лета.
 • На банкнотата од 100 рупии, златната холографска едрилица се менува помеѓу бројот 100 и сликата на сејшелската џиновска желка.
 • На банкнотата од 500 рупии, златната холографска едрилица наизменично се менува помеѓу бројот 500 и сликата на сејшелскиот був.

Дополнителните безбедносни надградби вклучуваат флуоресцентна безбедносна нишка широк 2,5 мм на банкнотата од 50 рупии, 2,5 мм заштитна нишка што ги менува боите на банкнотата од 100 рупии и 3 мм безбедносна нишка што ја менува бојата на банкнотата од 500 рупии. Банкнотите се заштитени и со уникатната технологија Gemini на De La Rue која флуоресира под ултравиолетова светлина, но изгледа нормално на дневна светлина.[8]

Шемите на бои на белешките се ревидирани, со тоа што нотите се повеќе зелени, црвени и портокалови, соодветно, отколку белешките во моментот во оптек. Новите банкноти ја носат и годината на печатење, како и потписот на Пјер Лапорт, тековниот гувернер на банката. Постојните белешки остануваат законско средство за плаќање и ќе бидат отстранети од оптек кога ќе се истрошат.[9]

Промени во 2016 година[уреди | уреди извор]

Во декември 2016 година, Централната банка на Сејшелските Острови издала нова низа банкноти за да ја одбележи 40-годишнината од независноста на Сејшелските Острови. Темата на оваа низа е „Уникатната биоразновидност на Сејшелските Острови - столбот на економијата“.[10][1]

Тековен девизен курс на SCR
Од Google Финансии: MKD AUD CAD CHF EUR GBP HKD JPY USD EUR JPY USD
Од Yahoo! Финансии: MKD AUD CAD CHF EUR GBP HKD JPY USD EUR JPY USD
Од XE.com: MKD AUD CAD CHF EUR GBP HKD JPY USD EUR JPY USD
Од OANDA.com: MKD AUD CAD CHF EUR GBP HKD JPY USD EUR JPY USD

Поврзано[уреди | уреди извор]

Забелешки[уреди | уреди извор]

 1. Од 2016 , the Rs. 10/- note was no longer issued, but still legal tender.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 The Central Bank of Seychelles will soon release a new family of banknotes and coins Central Bank of Seychelles (www.cbs.sc). Посетено на 25 мај 2023.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 „Seychelles Rs. 100 banknote 1975 Queen Elizabeth II“. Посетено на 25 мај 2023.
 3. „Ministry Of Foreign Affairs – The Republic of Seychelles“. Архивирано од изворникот на 2013-02-25. Посетено на 2023-05-25.
 4. Currencies of the World
 5. Magnús Halldórsson (23 January 2018). „Krónuáhættan hefur magnast upp“. Kjarninn (исландски). Посетено на 22 February 2019.
 6. Linzmayer, Owen (2012). „Seychelles“. The Banknote Book. San Francisco, CA: www.BanknoteNews.com.
 7. „Seychelles Rs. 100 banknote 1975 Queen Elizabeth II“. Посетено на 25 мај 2023.
 8. „Seychelles new 50-, 100-, and 500-rupee notes confirmed – BanknoteNews“ (англиски). Посетено на 25 мај 2023.
 9. Seychelles new 50-, 100-, and 500-rupee notes confirmed Архивирано на 20 јануари 2013 г. BanknoteNews.com. 6 септември 2011. Посетено на 25 мај 2023.
 10. Seychelles new banknote family (B419-B422) reported for Dec. 2016 introduction Архивирано на 22 декември 2019 г. Banknote News (banknotenews.com). 3 ноември 2016. Посетено на 25 мај 2023.

 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Претходник:
Маврициска рупија
Причина: постана посебна крунска колонија во 1903 година
Сооднос: 1:1
Валута на Сејшелски Острови
1914 –
Следбеник:
Моментална