Газа (град)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Газа (غزة) е најголемиот град во појасот Газа, кој е дел од палестинските територии. Тој се наоѓа на брегот на Медитеранот и има население од околу 515.000. Голем дел од населението се состои од палестинските бегалци. Градот има долга историја која датира од 2000 година п.н.е. Во градот има голем број на важни објекти од кои се издвојува џамијата Ал Омари од 12 век, и црквата Свети Порфириј од 4 век.

Тука се наоѓаат поголем број на археолошки локалитети од една долга историја. Меѓу нив се остатоците од манастирот на Свети Иларион, која се простира на површина од два хектари, а беа откриени во 1999 година.

Види уште[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]