Области во Палестина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на областите во Палестина. Источен Ерусалим е прикажан како непалестински поради неговото непризнаено припојување кон Израел.

Согласно спогодбата од Осло, Палестинските територии Западен Брег и Појас Газа се поделени на три подрачја (А, Б и В) и 16 области под Палестинска Самоуправа. Од 2007 наваму, две посебни управи полагаат право на власт врз Палестинската Самоуправа - едната на Западниот Брег, а другата во Појасот Газа.

Име Население
(2007)[1]
Површина
(км2)
Густина
(жит/км2)[2]
Западен Брег 3.269.700 5.671 417,86
Појас Газа 1.816.539 360 3.934,83
Вкупно 5.086.239 6.031 627,80

Западен Брег[уреди | уреди извор]

Областите на Западниот Брег
Област[3] Население[3] Површина
(км2)[3]
Витлеем 376.515 644
Ерихон 81.724 608
Ерусалим
(вклуч. Источен Ерусалим припоен од Израел)
462.521 344
Калкилија 100.753 164
Наблус 586.380 592
Рамала и ел-Бира 548.018 844
Салфит 79.464 191
Тубас 88.771 372
Тулкарм 358.213 239
Хеврон 751.129 1.060
Џенин 556.212 583
Вкупно 3.609.700 5.671

Појас Газа[уреди | уреди извор]

Областите во Појасот Газа
Област[3] Население[3] Површина
(км2)[3]
Газа 696.410 70
Дејр ел-Бала 205.534 56
Рафа 273.371 65
Северна Газа 270.245 61
Хан Јунис 370.979 108
Вкупно 1.816.539 360

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. . "Факти и информации за Палестина: Население". Палестинско академско друштво за изучување на меѓународните односи.  (консултирано на 24 октомври 2012) Архивирано на 24 септември 2012 г. „архивски примерок“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-09-24. Посетено на 2013-03-12. (англиски)
  2. Во 2010 г, вкупата густина е зголемена на 681 жит/км2.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5 „Окупирана палестинска територија: Административни единици“. GeoHive. Посетено на 24 октомври 2012. (англиски)