Пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - 200м градно во женска конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
200м градно за жени
на Светско првенство во водени спортови 2011
Датијули 28, 2011 (прелиминации и полуфинале)
јули 29, 2011 (финале)
Натпреварувачи38 од 31 нации
Победничко време2:21.47
Медалисти
Златен медал   САД
Сребрен медал   Русија
Бронзен медал   Канада
«20092013»
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварите во 200м градно за жени во пливачките дисциплини на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржаа на 28 јули со прелиминациите и полуфиналето и на 29 јули со финалето.

Рекорди[уреди | уреди извор]

Пред натпреварувањата, светките и шампионатските рекорди беа следниве:

Име Нација Време Лоакција Датум
Светски рекорд
Рекорд на Првенството
Анами Пирс  Канада 2:20.12 Рим 30 јули 2009

Ниту светски ниту шампионатски рекорд беа поставени во ова натпреварување.

Резулати[уреди | уреди извор]

Прелиминации[уреди | уреди извор]

38 пливачи учествуваа во 5 групи.[1]

Место Група Линија Име Нација Време Забелешки
Rank Heat Lane Name Nationality Time Notes
1 5 4 Ребека Сони  САД 2:23.30 Q
2 3 6 Рике Педерсен  Данска 2:25.86 Q
3 5 5 Јулија Јефимова  Русија 2:25.98 Q
4 5 3 Аманда Беард  САД 2:26.73 Q
5 5 7 Мариан Гарсија Урзаинкуе  Шпанија 2:26.96 Q
6 5 6 Сели Фостер  Австралија 2:27.07 Q
7 4 4 Анами Пирс  Канада 2:27.14 Q
8 3 3 Марта МекКејб  Канада 2:27.16 Q
9 4 5 Сун Је  Кина 2:27.17 Q
10 4 6 Рие Кането  Јапонија 2:27.17 Q
11 5 1 Наѓја Хигл  Србија 2:27.39 Q
12 4 8 Бек Су-Јон  Јужна Кореја 2:27.43 Q
13 3 2 Сара Ел Бекри  Мароко 2:27.48 Q
14 4 1 Фани Леклуз  Белгија 2:27.67 Q
15 3 7 Кјара Богиато  Италија 2:27.84 Q
16 3 1 Стејси Тад  Обединето Кралство 2:27.88 Q
17 3 5 Ји Липинг  Кина 2:27.91
18 3 4 Сатоми Сузуки  Јапонија 2:27.98
19 5 2 Јеонг Дарае  Јужна Кореја 2:28.14
20 5 8 Моли Реншо  Обединето Кралство 2:28.35
21 4 3 Сара Норденстам  Норвешка 2:28.88
21 4 2 јолин Хостман  Шведска 2:28.88
23 4 7 Ребека Кемп  Австралија 2:29.82
24 2 4 Џена Лауканен  Финска 2:30.51
25 2 3 Мартина Моравцикова  Чешка 2:31.46
26 3 8 Тања Шмид  Словенија 2:32.26
27 2 6 Раминта Дварските  Литванија 2:33.79
28 2 2 Евгенија Танасиенко  Молдавија 2:34.00
29 2 5 Теса Боуер  Холандија 2:34.93
30 2 7 Таланова Дарија  Киргистан 2:38.07
31 1 5 Леи Он Кеи  Макао 2:41.62
32 1 6 Мателита Боудромо  Фиџи 2:44.01
33 2 8 Марија Кој  Гватемала 2:45.32
34 2 1 Нибал Јамут  Либан 2:45.35
35 1 3 Ана Марија Кастељанос  Хондурас 2:45.63
36 1 4 Јесиак Стефенсон  Гвајана 2:46.28
37 1 2 Даниела Линдемајер  Намибија 2:47.56
38 1 2 Анум Банди  Пакистан 2:58.85

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Полуфиналето се одржа во 18:20.[2]

Полуфинале 1[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
1 4 Рике Педерсен  Данска 2:24.80 Q
2 6 Марта МекКејб  Канада 2:24.86 Q
3 2 Рие Кането  Јапонија 2:25.41 Q
4 1 Дани Лекуз  Белгија 2:25.92
5 5 Аманда Беард  САД 2:25.99
6 3 Сели Фостер  Австралија 2:26.43
7 7 Бек Су-Јон  Јужна Кореја 2:26.61
8 8 Стејси Тод  Обединето Кралство 2:26.73

Полуфинале 2[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
1 4 Ребека Сони  САД 2:21.03 Q
2 5 Јулија Јефимова  Русија 2:23.66 Q
3 2 Сун Је  Кина 2:24.59 Q
4 6 Анами Пирс  Канада 2:24.73 Q
5 7 Наѓја Хигл  Србија 2:25.56 Q
6 3 Марина Гарсија Уразинке  Шпанија 2:25.79
7 1 Сара Ел Бекри  Мароко 2:26.74
8 8 Кјара Богиато  Италија 2:28.14

Финале[уреди | уреди извор]

Финалето се одржа во 18:52.[3]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
4 Ребека Сони  САД 2:21.47
5 Јулиај Јефимова  Русија 2:22.22
7 Марта МекКејб  Канада 2:24.81
4 3 Сун Је  Кина 2:25.09
5 1 Рие Кането  Јапонија 2:25.36
6 8 Наѓја Хигл  Србија 2:25.93
7 2 Рике Педерсен  Данска 2:26.56
8 6 Анами Пирс  Канада 2:27.00

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 200м градно за жени (прелиминации)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-28.[мртва врска]
  2. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 200м градно за жени (полуфинале)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-28.[мртва врска]
  3. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 200м градно за жени (финале)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-29.[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]