Скокови во вода на светското првенство во водени спортови 2011 - скок од 1м во женска конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварувањата во скокови во вода за жени од 1м на Светско првенство во водени спортови 2011 беа одржани на 17 јули со прелиминарната рунда и финалето на 19 јули.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Ши Тингмао
 Кина
Ванг Хао
 Кина
Танија Кањото
 Италија

Резултати[уреди | уреди извор]

Прелиминарната рунда се одржа од 13:00.[1]. Финалето се одржа на 19 јули во 14:00.[2]

Зелената ги означува финалистите

Место Скокач Нација Прелиминации Финале
Бодови Место Бодови Место
Gold medal icon.svg Ши Тингмао  Кина 294.65 2 318.65 1
Silver medal icon.svg Ванг Хао  Кина 306.60 1 310.20 2
Bronze medal icon.svg Танија Кањото  Италија 253.15 12 295.45 3
4 Марија Маркони  Италија 264.25 6 290.15 4
5 Надежда Бажина  Русија 262.75 7 286.20 5
6 Аби Џонсон  САД 282.40 4 282.85 6
7 Шарлин Стратон  Австралија 282.45 3 281.65 7
8 Ана Линдберг  Шведска 276.05 5 279.55 8
9 Келци Брајант  САД 257.00 11 274.25 9
10 Олена Федорова  Украина 258.30 9 274.15 10
11 Британи Бробен  Австралија 257.10 10 267.20 11
12 Анастасија Позднијакова  Русија 260.00 8 251.70 12
16.5 H09.5 00:55.635 O
13 Хана Писменка  Украина 251.40 13
14 Џенифер Абел  Канада 250.95 14
15 Софи Сомолои  Австрија 249.45 15
16 Уши Фрајтаг  Германија 247.70 16
17 Шарон Чан Flag of Hong Kong.svg Хонгконг 245.10 17
18 Инге Јансен  Холандија 241.95 18
19 Јунг Хунг Чонг  Малезија 241.95 18
20 Сајака Шибусава  Јапонија 240.80 20
21 Џенифер Бенитез  Шпанија 232.50 21
22 Аранткса Чавез  Мексико 232.35 22
23 Виани Хернандез  Мексико 227.85 23
24 Фени Бувет  Франција 227.10 24
25 Хана Старлинг  Обединето Кралство 226.40 25
26 Чои Сут Ијан Flag of Macau.svg Макао 224.50 26
27 Марион Фарисиер  Франција 221.65 27
28 Џулија Лонегрен  Шведска 221.05 28
29 Јука Мабучи  Јапонија 219.50 29
30 Алисија Благ  Обединето Кралство 212.50 30
31 Бенелис Веласкес  Венецуела 211.30 31
32 Дијана Пинеда  Колумбија 209.60 32
33 Тина Пунцел  Германија 206.05 33
34 марија Флоресија Бетанкурт  Венецуела 204.90 34
35 Сари Амбервати Flag of Indonesia.svg Индонезија 200.05 35
36 Леи Сио И Flag of Macau.svg Макао 192.00 36
37 Лејре Изагире  Шпанија 189.95 37
38 Хуанг Ентјен Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svg Тајван 187.25 38
39 Карлоина Муриљо  Колумбија 181.85 39
40 Хсу Ши-Хан Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svg Тајван 146.15 40

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]