Скокови во вода на светското првенство во водени спортови 2011 - скок од 3м во женска конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварите во скокови во вода за жени од 3м на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржаа на 22 јули со прелиминарната рунда и полуфиналето, а финалето на 23 јули.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Ву Минксиа
 Кина
Хе Зи
 Кина
Џенифер Абел
 Канада

Резултати[уреди | уреди извор]

Прелимианрната рудна се одржа на 22 јули во 10:00.[1] Полуфиналето се одржа на 22 јули во 14:00.[2] The final was held on July 23 at 17:00.[3]

Зелената ги означува финалистите

Сината ги означува полуфиналистите

Место Скокач Нација Прелиминации Полуфинале Финале
Бодови Место Бодови Место Бодови Место
Gold medal icon.svg Ву Минксиа  Кина 345.85 2 360.65 1 380.85 1
Silver medal icon.svg Хе Зи  Кина 347.55 1 358.05 3 379.15 2
Bronze medal icon.svg Џенифер Абел  Канада 307.55 10 359.35 2 365.10 3
4 Кристина Лукас  САД 321.60 6 328.95 6 350.10 4
5 Шарлин Стратон  Австралија 324.45 4 327.40 8 330.75 5
6 Лаура Санчез  Мексико 325.50 3 299.80 11 329.70 6
7 Келси Брајант  САД 313.65 8 335.25 5 322.95 7
8 Ана Писменска  Украина 301.90 12 306.25 9 317.25 8
9 Танија Кањото  Италија 298.50 13 299.70 12 313.45 9
10 Надежда Бажина  Русија 287.00 17 327.55 7 305.60 10
11 Уши Фрајтеаг  Германија 315.60 7 303.40 10 288.10 11
12 емили Хејманс  Канада 324.20 5 357.90 4 270.00 12
13 Нора Субшински  Германија 311.65 9 299.15 13
14 Сајака Шибусава  Јапонија 280.65 18 294.60 14
15 Олена Федорова  Украина 293.90 15 289.85 15
16 Паола Еспиноза  Мексико 295.50 14 286.50 16
17 Анастасија Позднијакова  Русија 303.90 11 283.45 17
18 Франческа Далапе  Италија 293.50 16 275.00 18
19 Чонг Јун Хунг  Малезија 276.80 19
20 Инге Јансен  Холандија 273.30 20
21 Марион Фрасиер  Франција 270.90 21
22 Ана Линдберг  Шведска 264.05 22
23 Чои Сут Ијан Flag of Macau.svg Макао 263.30 23
24 Лејре Еизагире  Шпанија 263.05 24
25 Џенифер Бенитез  Шпанија 261.30 25
26 Софи Сомлоу  Австрија 260.60 26
27 Хана Старлинг  Обединето Кралство 259.40 27
28 Анабел Смит  Австралија 256.50 28
29 Ребека Галантри  Обединето Кралство 251.45 29
30 Фани Бувет  Франција 246.40 30
31 Леи Сио И Flag of Macau.svg Макао 246.30 31
32 Флора Гондош  Унгарија 244.65 32
33 Јука Мабучи  Јапонија 243.35 33
34 Часн Шарон Flag of Hong Kong.svg Хонгконг 239.45 34
35 Диана Пинеда  Колумбија 238.05 35
36 Нг Јан Ји  Малезија 220.20 36
37 Хуанг Ентјен Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svg Тајпеј 218.70 37
38 Каролина Муриљо  Колумбија 194.30 38
39 Сари Амбарвати  Индонезија 184.65 39
40 Бенелис Веласкес  Венецуела 171.40 40
41 Хсу Ши-Хан Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svg Тајпеј 152.00 41

Наводи[уреди | уреди извор]

Надоврешни врски[уреди | уреди извор]