Пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - 200м градно во машка конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
200м градно за мажи
на Светско првенство во водени спортови 2011
Дати28 јули 2011 (прелиминации и полуфинале)
29 јули 2011 (финале)
Натпреварувачи57 од 48 нации
Победничко време2:08.41
Медалисти
Златен медал   Унгарија
Сребрен медал   Јапонија
Бронзен медал   Германија
«20092013»
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварите во 200м градно за мажи во пливачките дисциплини на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржаа на 28 и 29 јули. Прелиминацииите и полуфиналето се одржаа на 28 јули, додека финалето на 29 јули.

Рекорди[уреди | уреди извор]

Пред натпреварувањата, светките и шампионатските рекорди беа следниве:

Име Нација Време Локација Датум
Светски рекорд
Рекорд на Првенството
Кристијан Шпренгер Австралија Австралија 2:07.31 Рим, Италија 30 јули 2009

Ниту светски ниту шампионатски рекорд беа поставени во ова натпреварување.

Резулати[уреди | уреди извор]

Прелиминации[уреди | уреди извор]

55 пливачи учествуваа во 8 групи.[1]

Место Група Линија Име Нација Време Забелешки
1 5 2 Гиедрус Титенис  Литванија 2:10.33 Q
2 8 5 Криситијан вом Лен  Германија 2:10.67 Q
3 8 3 Ерик Шантеу  САД 2:10.77 Q
4 6 4 Даниел Ѓурта  Унгарија 2:10.78 Q
5 7 3 Мајкл Џејмисон  Обединето Кралство 2:11.06 Q
6 7 4 Косуке Китаџима  Јапонија 2:11.17 Q
7 6 8 Мајк Брајан  Канада 2:11.51 Q
8 7 6 Ендру Вилис  Обединето Кралство 2:11.59 Q
9 6 3 Мелкуиадес Алварез  Шпанија 2:11.86 Q
10 5 7 Глен Снидерс  Нов Зеланд 2:12.38 Q
11 8 2 Нил Версфилд  Јужна Африка 2:12.54 Q
12 6 2 Лорент Карнол  Луксембург 2:12.56 Q
13 6 6 Ленарт Стекеленбруг  Холандија 2:12.69 Q
14 6 7 Чои Кју-Вунг  Јужна Кореја 2:12.69 Q
15 8 4 Наоји Томита  Јапонија 2:12.73 Q
16 8 7 Акос Молнар  Унгарија 2:12.78 Q
17 8 8 Хуанг Чаосенг  Кина 2:13.02
18 7 7 Елиот Кефер  САД 2:13.13
19 5 4 Игор Борисик  Украина 2:13.17
20 8 1 Максим Шемберев  Украина 2:13.18
21 7 5 Брентон Рикард  Австралија 2:13.51
22 7 1 Сјуе Жуејпенг  Кина 2:13.54
23 8 6 Дјуз Дубоск  Франција 2:13.56
24 5 6 Славомир Кушко  Полска 2:13.75
25 5 1 Јакоб Свајнсон  Исланд 2:13.84
26 6 1 Крег Калдер  Австралија 2:13.90
27 5 5 Ендрју Дикенс  Канада 2:14.36
28 4 6 Нутапонг Кетин  Тајланд 2:14.68
29 4 5 Карлос Алмеида  Португалија 2:14.86
30 7 2 Антон Лобанов  Русија 2:14.99
31 4 1 Хорхе Муриљо  Колумбија 2:15.41
32 5 3 Хунор Мате  Австрија 2:15.45
33 7 8 Владислав Пољаков  Казахстан 2:15.70
34 3 3 Томас Клобучник  Словачка 2:16.53
35 4 4 Матија Песке  Италија 2:16.67
36 3 4 Едгар Креспо  Панама 2:17.38
37 4 7 Софиане Даид  Алжир 2:18.32
38 3 7 Иракли Болквадзе  Грузија 2:18.42
39 4 2 Марти Алјанд  Естонија 2:18.65
40 4 3 Давид Оливер Меркадо  Мексико 2:18.72
41 4 8 Индра Гунаван  Индонезија 2:18.89
42 3 2 Азад Ал-Барази  Сирија 2:19.71
43 3 5 Александров Дмитри  Киргистан 2:21.51
44 3 8 Педро Пинотес  Ангола 2:21.65
45 3 6 Хуан Гуера  Ел Салвадор 2:22.82
46 2 3 Ели Ебенезер Вонг  Северни Маријански Острови 2:23.35
47 2 4 Џенаро Бритез  Парагвај 2:23.78
48 3 1 Тимоти Ферис  Зимбабве 2:23.96
49 2 5 Џорди Гротерс  Аруба 2:24.60
50 2 7 Ваел Крубусли  Либан 2:27.08
51 2 6 Дигуан Пигот  Суринам 2:27.21
52 1 5 Бенџамин Шулте  Гуам 2:28.21
53 1 4 Ендрју Рутенфорд  Боливија 2:30.78
54 2 2 Тарко Лиобет  Боливија 2:30.98
55 1 3 Мамитина Рамантсоа  Мадагаскар 2:35.35
5 8 Панајотис Самилидис  Грција DNS
6 5 Александер Дале Оен  Норвешка DNS

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Полуфиналето се одржа на 18:56.[2]

Полуфинале 1[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
1 3 Косуке Китаџима  Јапонија 2:08.81 Q
2 5 Даниел Ѓурта  Унгарија 2:08.92 Q
3 4 Кристијан вом Лен  Германија 2:09.44 Q
4 6 Ендрју Вилис  Обединето Кралство 2:10.49 Q
5 1 Чои Кју-Вунг  Јужна Кореја 2:11.27 Q
6 2 Глен Снидерс  Нов Зеланд 2:11.68
7 8 Акос Молнар  Унгарија 2:12.07
8 7 Лорент Карнол  Луксембург 2:12.23

Полуфинале 2[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
1 5 Ерик Шантеу  САД 2:10.03 Q
2 3 Мајкл Џејмисон  Обединето Кралство 2:10.54 Q
3 4 Гиедрус Титенис  Литванија 2:11.43 Q
4 6 Мајк Браун  Канада 2:11.63
5 1 Ленарт Стекеленбруг  Холандија 2:11.72
6 8 Наоја Томита  Јапонија 2:11.98
7 2 Мелкуиадес Алварез  Шпанија 2:12.15
8 7 Нил Версфилд  Јужна Африка 2:12.32

Финале[уреди | уреди извор]

Финалето се одржа на 19:33.[3]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
Gold medal icon.svg 5 Даниел Ѓурта  Унгарија 2:08.41
Silver medal icon.svg 4 Косуке Китаџима  Јапонија 2:08.63
Bronze medal icon.svg 3 Кристијан вом Лен  Германија 2:09.06
4 6 Ерик Шантеу  САД 2:09.28
5 7 Мајкл Џејмисон  Обединето Кралство 2:10.67
6 8 Гиедрус Титенис  Литванија 2:11.07
7 1 Чои Кју-Вунг  Јужна Кореја 2:11.17
8 2 Ендрју Вилис  Обединето Кралство 2:11.29

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 200м градно за мажи(прелиминации)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-28.[мртва врска]
  2. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 200м градно за мажи (полуфинале)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-28.[мртва врска]
  3. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 200м градно за мажи (финале)“ (PDF). Омега Тајминг. Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-05-22. Посетено на 2011-07-29.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]