Прејди на содржината

Пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - 100м градно во машка конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
100м градно за мажи
на Светско првенство во водени спортови 2011
Датијули 24, 2011 (прелиминации и полуфинале)
јули 25, 2011 (финале)
Натпреварувачи83 од 66 нации
Победничко време58.71
Медалисти
Златен медал   Норвешка
Сребрен медал   Италија
Бронзен медал   Јужна Африка
«20092013»
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварите во 100м градно за мажи во пливачките дисциплини на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржаа на 24 и 25 јули. Прелиминацииите и полуфиналето се одржаа на 24 јули, додека финалето на 25 јули.

Пред натпреварување, светските и шампионатските рекорди беа следниве:

Име Нација Време Локација Датум
Светски рекорд
Рекорд на Првенството
Брентон Рикард Австралија Австралија 58.58 Рим 27 јули 2009

Ниту светски ниту шампионатски рекорд беа поставени во ова натпреварување.

Прелиминации

[уреди | уреди извор]

83 пливачи учествуваа во 11 групи, квалификуваните учесници се слидниве:[1]

Место Име Нација Време Група Линија Забелешки
1 Александер Дале Оен  Норвешка 59.71 10 4 Q
2 Глен Снидерс  Нов Зеланд 59.94 9 2 Q
3 Косуке Китаџима  Јапонија 59.96 11 4 Q
4 Фелипе Франка Силва  Бразил 1:00.01 10 3 Q
5 Фабио Скоцоли  Италија 1:00.14 9 6 Q
6 Марк Гланкоф  САД 1:00.29 9 3 Q
7 Кристијан Шпренгер  Австралија 1:00.35 11 3 Q
8 Рио Татеиши  Јапонија 1:00.37 9 4 Q
9 Хјуз Дабок  Франција 1:00.38 9 5 Q
10 Камерон ван ден Бург  Јужна Африка 1:00.39 11 5 Q
11 Даниел Ѓурта  Унгарија 1:00.40 11 7 Q
12 Гиедрус Титенис  Литванија 1:00.41 10 8 Q
13 Брентон Рикард  Австралија 1:00.48 10 5 Q
14 Хендрик Фелвер  Германија 1:00.70 11 1 Q
15 Мајкл Џејмисон  Обединето Кралство 1:00.79 10 7 Q
16 Ленарт Стекеленбруг  Холандија 1:00.86 10 1 Q
17 Рамон Слудунов  Русија 1:00.91 9 7
18 Ендрју Дикенс  Канада 1:01.18 11 8
19 Драгос Араче  Романија 1:01.19 8 8
20 Игор Борисик  Украина 1:01.25 8 4
20 Матија Песке  Италија 1:01.25 8 2
22 Кристијан вом Лен  Германија 1:01.26 10 2
23 Ксие Зи  Кина 1:01.30 8 6
24 Фелипе Лима  Бразил 1:01.37 11 2
25 Михаил Александров  САД 1:01.41 11 6
26 Кристофер Гилкрист  Обединето Кралство 1:01.46 8 5
27 Јаков Свајнсон  Исланд 1:01.51 7 1
28 Валери Димо  Украина 1:01.52 8 1
29 Марјаж Маркич  Словенија 1:01.56 7 6
30 Лорент Карнол  Луксембург 1:01.57 7 5
31 Каба Силаџи  Србија 1:01.59 6 5
32 Антон Лобанов  Русија 1:01.64 9 8
33 Дамир Дугоњич  Словенија 1:01.69 7 3
34 Нил Версфилд  Јужна Африка 1:01.72 10 6
35 Петр Бартунек  Чешка 1:01.75 5 8
36 Чен Чанг  Кина 1:01.81 7 4
37 Чои Кју-Вунг  Јужна Кореја 1:01.83 6 3
38 Владислав Пољаков  Казахстан 1:01.85 8 3
39 Хунор Мате  Австрија 1:01.88 7 7
40 Едгар Креспо  Панама 1:01.94 6 6
41 Акос Молнар  Унгарија 1:02.11 7 2
42 Карлос Алмеида  Португалија 1:02.13 5 4
43 Давид Сулич  Полска 1:02.24 8 7
44 Мигел Фереира  Венецуела 1:02.29 5 1
45 Гал Нево  Израел 1:02.32 4 3
46 Ловро Билониќ  Хрватска 1:02.44 6 7
47 Бери Марфи  Ирска 1:02.50 9 1
48 Малик Фал  Сенегал 1:02.55 5 5
49 Сандип Сејвал  Индија 1:02.62 5 6
50 Томас Клобучник  Словачка 1:02.69 5 7
51 Омер Асланоглу  Турција 1:02.71 6 1
51 Јаков Дорч  Шведска 1:02.71 6 8
53 Хорхе Муриљо  Колумбија 1:02.73 4 4
54 Марти Алјанд  Естонија 1:02.78 6 2
55 Панајотис Самилидис  Грција 1:02.80 7 8
56 Џенаро Бритез  Парагвај 1:03.44 5 2
57 Давид Оливер Меркадо  Мексико 1:03.57 5 3
58 Индра Гунаван  Индонезија 1:03.80 6 4
59 Амиди Гонуа  Тонга 1:04.02 4 6
60 Азад Ал-Барази  Сирија 1:04.23 4 7
61 Набил Кебаб  Алжир 1:04.50 4 2
61 РодионДевелар  Холандски Антили 1:04.50 4 1
63 Тимоти Ферис  Зимбабве 1:04.76 3 5
64 Џулијан Флечер Бермуда 1:05.00 4 8
65 Диего Сантандер  Чиле 1:05.72 3 4
66 Хуан Гуера  Ел Салвадор 1:05.88 3 3
67 Дигуан Пигот  Суринам 1:06.00 3 1
68 Андреа Агуис  Малта 1:06.13 3 8
69 Мубарак Ал Бешер  ОАР 1:06.70 3 6
70 Џорди Гротерс  Аруба 1:06.88 2 4
71 Олусеју Фатаји-Вилијамс  Нигерија 1:07.57 3 7
72 Бенџамин Шулте  Гуам 1:07.62 2 5
73 Ваел Губрусли  Либан 1:09.11 2 6
74 Тарко Лиобет  Боливија 1:09.80 2 3
75 Шајахан Али  Бангладеш 1:10.22 3 2
76 Мамитина Рамананцоа  Мадагаскар 1:11.96 2 1
77 Индра Ракотондразанака  Мадагаскар 1:13.38 2 2
78 Мамаду Форфана  Мали 1:16.86 2 8
79 Фдингуе Екана  Камерун 1:19.30 1 4
80 Руслан Олифтаев  Таџикистан 1:25.82 2 7
81 Тиери Виденги  Бенин 1:34.34 1 3
Мохама Алирезаи  Иран DNS[1] 4 5
Мохамед Камара  Гвинеја DSQ 1 5
  • ^1 Мохамад Алирези се откажа од групата затоа што Израелецот Гал Нево требаше да плива во иста група со него.[2] Иран не го признава Израел како држава.

Полуфинале

[уреди | уреди извор]

Полуфиналето се одржа во 19:06.[3]

Полуфинале 1

[уреди | уреди извор]
Место Име Нација Време Линија Забелешки
1 Камерон ван ден Бург  Јужна Африка 1:00.07 2 Q
2 Марк Ганглоф  САД 1:00.19 3 Q
3 Гиедрус Титенис  Литванија 1:00.26 7 Q
4 Рио Татеиши  Јапонија 1:00.36 6
5 Ленарт Стекеленбург  Холандија 1:00.50 8
6 Глен Снидерс  Нов Зеланд 1:00.59 4
7 Фелипе Франка Силва  Бразил 1:00.73 5
8 Хендрик Фелдвер  Германија 1:00.91 1

Полуфинале 2

[уреди | уреди извор]
Место Име Нација Време Линија Забелешки
1 Александер Дале Оен  Норвешка 59.37 4 Q
2 Косуке Китаџима  Јапонија 59.77 5 Q
3 Фабио Скоцоли  Италија 59.83 3 Q
4 Брентон Рикард  Австралија 1:00.04 1 Q
5 Даниел Ѓутра  Унгарија 1:00.23 7 Q
6 Кристијан Спренгер  Австралија 1:00.44 6
7 Хјуз Дубок  Франција 1:00.56 2
8 Мајкл Џејмисон  Обединето Кралство 1:00.93 8

Финалето се одржа на 19:27.[4]

Место Име Нација Време Линија Забелешки
Александер Дале Оен  Норвешка 58.71 4
Фабио Скоцоли  Италија 59.42 3
Камерон ван ден Бург  Јужна Африка 59.49 2
4 Косуке Китаџима  Јапонија 1:00.03 5
5 Брентон Рикард  Австралија 1:00.11 6
6 Даниел Ѓурта  Унгарија 1:00.25 1
6 Гиедрус Титенис  Литванија 1:00.25 8
8 Марк Ганглоф  САД 1:00.52 7
  1. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 100м градно за мажи (прелиминации)“ (PDF). Омега Тајминг. Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-03-31. Посетено на 2011-07-24.
  2. http://www.montrealgazette.com/sports/Warmup/5158212/story.html[мртва врска]
  3. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 100м градно за мажи (полуфинале)“ (PDF). Омега Тајминг. Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-03-31. Посетено на 2011-07-25.
  4. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 100м градно за мажи (финале)“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-05-26. Посетено на 2011-07-25.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]