Скокови во вода на светското првенство во водени спортови 2011 - синхронизирани скокови од 3м во женска конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварите од синхронизирано скокање во вода за жени од 3 метри на Светско првенство во водени спортови 2011 беа одржани на 16 јули со прелиминарните рунди во утринските и финалето во вечерните сесии. Во ова натпреварување беа доделени првите медали на Светско првенство во водени спортови 2011. Првите три тима се квалификуваа за Летни олимписки игри 2012.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Ву Минксиа
Хе Зи
 Кина
Емели Хејманс
Џенифер Абел
 Канада
Анабел Смит
Шарлин Стратон
 Австралија

Резултати[уреди | уреди извор]

Прелиминарната рунда се одржа од 10 часот по месно време[1] Финалето беше одржано од 17:15.[2]

Зелената ги означува финалистите Првите дванаесет продолжуваат во финалето.

Место Скокач Нација Прелиминации Финале
Бодови Место Бодови Место
1 Ву Минксиа
Хе Зи
 Кина 324.90 1 356.40 Gold medal icon.svg
2 Емили Хејманс
Џенифер Абел
 Канада 275.10 8 313.50 Silver medal icon.svg
3 Анабел Смит
Шарлин Стратон
 Австралија 285.90 5 306.90 Bronze medal icon.svg
4 Хана Писменака
Олена Федорова
 Украина 291.90 2 302.40 4
5 Катја Диков
Уши Фритаг
 Германија 276.90 6 299.40 5
6 Франческа Далапе
Таниа Кањото
 Италија 288.30 3 297.60 6
7 Кристина Лукас
Касиди Кук
 САД 276.90 6 288.00 7
8 Светлана Филипова
Анастасија Позднијакова
 Русија 288.12 4 282.72 8
9 Аранкса Чавез
Лаура Санчез
 Мексико 272.10 9 278.10 9
10 Леонг Мун Ји
Нг Јан Ји
 Малезија 254.40 11 264.60 10
11 Фани Бувет
Марион Фарисиер
 Франција 255.84 10 254.10 11
12 Ло И Тенг
Чои Су Јан
Flag of Macau.svg Макао 253.62 12 249.60 12
16.5 H09.5 00:55.635 O
13 Маи Накагава
Сајака Шибусава
 Јапонија 247.80 13
14 Флора Гондош
Зофија Рајсиингер
 Унгарија 241.38 14
15 Алисија Благ
Ребека Галантри
 Обединето Кралство 239.40 15
16 Елени Кацули
Јулијана Бануси
 Грција 235.23 16
17 Џенифер Бенитез
Лејре Еизагире
 Шпанија 235.14 17
18 Нгаи Хо Винг
Чан Шарон
Flag of Hong Kong.svg Хонгконг 192.18 18

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]