Прејди на содржината

Ватерполо на светското првенство во водени спортови 2011 - турнир во машка конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварите во машкиот турнир во ватерполо на Светско првенство во водени спортови 2011 во Шангај, Кина ќе се одржат од 18 до 30 јули.[1] Најдобрите три тима (освен квалификуваната Србија) се квалификуваат за Летни олимписки игри 2012.

Квалификвации[уреди | уреди извор]

Настан Дата Локација Места Квалификации
Домаќин 1  Кина
2010 ФИНА Машка Ватерполо Светска Лига Различни локации 2  Србија
 Црна Гора
2011 ФИНА Светски Куп јули 27–
август 1, 2010
Романија Орадеа 4  Хрватска
 Шпанија
 САД
 Романија
Европа[2] 3  Италија
 Унгарија
 Германија
Квалификационен турнир за Америка Архивирано на 13 март 2012 г. јануари 9–
јануари  13, 2011
Канада Викторија 2  Канада
 Бразил
Азиски Игр ноември 18 – ноември 25, 2010 Кина Guangzhou 2  Казахстан
 Јапонија
Африка 1  Јужна Африка
Океанија 1  Австралија
Вкупно 16

Прелиминарна рунда[уреди | уреди извор]

Сите времиња се во Кинеско Стандардно Време (UTC+8)

Квалификувани во четвртфинале
Квалификувани до плеј-оф натпреварите
Продолжуваат во натпреварите за места

Жрепката се одржа на 15 април 2011.[3]

Тај-брејк критериум[уреди | уреди извор]

Ако два тима имаат еднаков број на бодови, ќе се употреби следниот начин на рангирање:

 1. Тимот што победил на меѓусебниот натпревар ќе биде рангиран повисоко.
 2. Доколку натпреварот бил нерешен ќе се споредат натпреварите против највисоко рангираниот тим од останатите тимови во групата.
 3. Прво се споредува гол разликата, а доколку и понатаму е изедначено и постигнатите голови.
 4. Доколку и понатаму е исто тогаш ќе се споредат натпреварите против следниот највисоко рангиран тим од останатите тимови во групата.
 5. Доколку и понатаму е се еднакво ќе се изведуваат пенали, тимовите треба да номинираат 5 играчи кои ќе ги изведуваат и еден голман, доколку по 5те изведени пенали резултатот е ист ќе се игра сè додека еден не направи грешка, а другиот да не ја повтори. Доколку тимовите играат во последното коло пеналите ќе се изведуваат тогаш, а ако не на некое определено време.

Доколку има од два вакви случаи првин се решава оној кој е за повисоко место.

Ако три или повеќе тима имаат еднаков број на бодови, ќе се употреби следниот начин на рангирање:

 1. Резултатите помеѓу тие тимови ќе одредат кој ќе биде повисоко рангиран.
 2. Доколку со ова се добијат само два изедначи тима тогаш ќе се употреби горе споменатиот критериум:
 3. Првин споредбата ќе се прва според бодови, па според гол разликата, па според дадените голови
 4. Доколку и понатаму е изедначено ќе се споредат натпреварите против највисоко рангираниот тим од останатите тимови во групата.
 5. Прво се споредува гол разликата, а доколку и понатаму е изедначено и постигнатите голови.
 6. Доколку и понатаму е исто тогаш ќе се споредат натпреварите против следниот највисоко рангиран тим од останатите тимови во групата.
 7. Доколку и понатаму е се еднакво ќе се изведуваат пенали, тимовите треба да номинираат 5 играчи кои ќе ги изведуваат и еден голман, доколку по 5те изведени пенали резултатот е ист ќе се игра сè додека еден не направи грешка, а другиот да не ја повтори. Доколку тимовите играат во последното коло пеналите ќе се изведуваат тогаш, а ако не на некое определено време.

Извор: „Тај-бреј критериум“. ФИНА. Посетено на 2009-07-22.[мртва врска]

Група А[уреди | уреди извор]

Тим Нат П Н И ДГ ПГ ГР Бод
 Унгарија 3 3 0 0 39 26 +13 6
 Црна Гора 3 2 0 1 35 23 +12 4
 Шпанија 3 1 0 2 36 26 +10 2
 Казахстан 3 0 0 3 15 50 –35 0
јули 18, 2011
09:30
Извештај Унгарија  11 – 10  Црна Гора Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 600
Судии:
Наумов (РУС), Тулга (ТУР)
Голови по четвртина: 2–3, 3–2, 2–4, 4–1
Бирош 4 Голови Јанковиќ, Ивовиќ 2

јули 18, 2011
10:50
Извештај Казахстан  5 – 18  Шпанија Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 550
Судии:
Кабрал (БРА), Ротсарт (САД)
Голови по четвртина: 1–3, 0–4, 2–5, 2–6
Зилјајев 3 Голови четири играчи 3

јули 20, 2011
18:20
Извештај Шпанија  7 – 9  Црна Гора Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 650
Судии:
Капути (ИТА), Бок (ГЕР)
Голови по четвртина: 1–3, 1–2, 2–1, 3–3
Мингуел, Валес 2 Голови Јанковиќ, Бргуљан 2

јули 20, 2011
19:40
Извештај Унгарија  16 – 5  Казахстан Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 600
Судии:
Периш (ХРВ), Деслирес (КАН)
Голови по четвртина: 4–1, 4–0, 3–2, 5–2
четири играчи 3 Голови Зилјајев 2

јули 22, 2011
17:00
Извештај Унгарија  12 – 11  Шпанија Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 650
Судии:
Периш (ХРВ), Коганов (АЗЕ)
Голови по четвртина: 5–5, 4–3, 2–1, 1–2
Мадарас, Хараи 3 Голови Перес 3

јули 22, 2011
18:20
Извештај Казахстан  5 – 16  Црна Гора Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 450
Судии:
Koryzna (POL), Gonzalez (PUR)
Голови по четвртина: 2–5, 0–5, 0–2, 3–4
Зилјајев 3 Голови Радовиќ 4

Група Б[уреди | уреди извор]

Тим Нат П Н И ДГ ПГ ГР Бод
 Србија 3 3 0 0 41 19 +22 6
 Австралија 3 2 0 1 30 27 +3 4
 Романија 3 1 0 2 27 31 –4 2
 Кина 3 0 0 3 22 43 –21 0
јули 18, 2011
12:10
Извештај Романија  8 – 9  Австралија Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 500
Судии:
Периш (ХРВ), Коганов (АЗЕ)
Голови по четвртина: 2–1, 2–1, 3–3, 1–4
три играчи 2 Голови Милер 3

јули 18, 2011
21:00
Извештај Србија  17 – 5  Кина Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 400
Судии:
Флавихе (АВС), Римнет (ХОЛ)
Голови по четвртина: 5–1, 3–0, 2–2, 7–2
Филип Филиповиќ 4 Голови пет играчи 1

јули 20, 2011
09:30
Извештај Србија  12 – 5  Романија Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 350
Судии:
Ставридис (ГРЦ), Ротсарт (САД)
Голови по четвртина: 3–1, 3–1, 3–1, 3–2
Пијетловиќ 4 Голови Раду 2

јули 20, 2011
21:00
Извештај Австралија  12 – 7  Кина Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 550
Судии:
Корузна (ПОЛ), Пинкер (ЈАР)
Голови по четвртина: 1–2, 1–2, 3–2, 7–1
Кемпбел, Јангер 3 Голови Пан Нинг, Ли Бин 2

јули 22, 2011
19:40
Извештај Србија  12 – 9  Австралија Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 550
Судии:
Капути (ИТА), Бок (ГЕР)
Голови по четвртина: 5–3, 2–1, 3–2, 2–3
Филип Филиповиќ 5 Голови три играчи 2

јули 22, 2011
21:00
Извештај Романија  14 – 10  Кина Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 550
Судии:
Ботсарт (САД), Деслирес (КАН)
Голови по четвртина: 2–3, 3–3, 5–0, 4–4
Раду 8 Голови Пан Нинг 3

Група Ц[уреди | уреди извор]

Тим Нат П Н И ДГ ПГ ГР Бод
 Хрватска 3 3 0 0 43 16 +27 6
 Канада 3 2 0 1 28 25 +3 4
 Јапонија 3 1 0 2 25 40 –15 2
 Бразил 3 0 0 3 25 40 –15 0
јули 18, 2011
13:30
Извештај Бразил  5 – 14  Хрватска Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 250
Судии:
Гонсалес (PUR), Чирич (СРБ)
Голови по четвртина: 0–5, 1–3, 3–4, 1–2
Кривеља 2 Голови Бошковиќ 4

јули 18, 2011
17:00
Извештај Јапонија 5 – 11  Канада Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 700
Судии:
Вилијамс (НЗЛ), Александреску (РОМ)
Голови по четвртина: 1–3, 2–2, 0–3, 2–3
пет играчи 1 Голови Грахам 5

јули 20, 2011
10:50
Извештај Канада  4 – 11  Хрватска Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 300
Судии:
Борељ (ШПА), Вилијамс (НЗЛ)
Голови по четвртина: 1–3, 3–3, 0–3, 0–2
четири играчи 1 Голови Добуд 4

јули 20, 2011
12:10
Извештај Бразил  11 – 13  Јапонија Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 500
Судии:
Бргуљан (ЦРГ), Ни (КИН)
Голови по четвртина: 4–2, 2–4, 1–3, 4–4
Силва, Франко 3 Голови Шимицу 4

јули 22, 2011
9:30
Извештај Бразил  9 – 13  Канада Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 400
Судии:
Бргуљан (ЦРГ), Флавихе (АУС)
Голови по четвртина: 1–2, 1–4, 3–4, 4–3
Гимараеш 3 Голови Дигл 5

јули 22, 2011
10:50
Извештај Јапонија 7 – 18  Хрватска Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 500
Судии:
Ни (КИН), Калфанвајев (КАЗ)
Голови по четвртина: 1–6, 1–3, 2–4, 3–5
три играчи 2 Голови Јоковиќ 3

Група Д[уреди | уреди извор]

Тим Нат П Н И ДГ ПГ ГР Бод
 Италија 3 3 0 0 32 12 +20 6
 Германија 3 2 0 1 31 22 +9 4
 САД 3 1 0 2 32 20 +12 2
 Јужна Африка 3 0 0 3 12 53 –41 0
јули 18, 2011
18:20
Извештај САД  7 – 9  Германија Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 800
Судии:
Бргуљан (ЦРГ), Ставридис (ГРЦ)
Голови по четвртина: 0–4, 2–2, 4–1, 1–2
Азеведо 2 Голови Улер 3

јули 18, 2011
19:40
Извештај Италија  17 – 1  Јужна Африка Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 450
Судии:
Балфанвајев (КАЗ), Менедез (КУБ)
Голови по четвртина: 5–0, 3–0, 5–0, 4–1
Десерти 4 Голови Кајт 1

јули 20, 2011
13:30
Извештај Јужноафриканска Република 8 – 16  Германија Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 500
Судии:
Чирич (СРБ), Александреску (РОМ)
Голови по четвртина: 2–3, 2–4, 1–4, 3–5
Кајт, Бел 3 Голови Улер 6

јули 20, 2011
17:00
Извештај САД  5 – 8  Италија Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 650
Судии:
Маргета (СЛО), Тулга (ТУР)
Голови по четвртина: 1–2, 1–2, 1–3, 2–1
Александар 2 Голови Џито, Фелуго 2

јули 22, 2011
12:10
Извештај САД  20 – 3  Јужна Африка Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 450
Судии:
Римнет (ХОЛ), Менедез (КУБ)
Голови по четвртина: 5–0, 4–1, 5–0, 6–2
Азеведо 5 Голови три играчи 1

јули 22, 2011
13:30
Извештај Италија  7 – 6  Германија Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 600
Судии:
Борељ (ШПА), Ставридис (ГРЦ)
Голови по четвртина: 2–3, 1–2, 2–1, 2–0
Аикарди 3 Голови Реал, Плотце 2

Плеј-оф[уреди | уреди извор]

Победниците во групите се квалификуваа директно во четвртфиналето.

јули 24, 2011
12:10
Извештај Црна Гора  8 – 4  Романија Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 600
Судии:
Тулга (ТУР), Коганов (АЗЕ)
Голови по четвртина: 2–1, 1–2, 3–0, 2–1
Бргуљан, Јокиќ 2 Голови Раду 2

јули 24, 2011
15:30
Извештај Шпанија  9 – 8  Австралија Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 750
Судии:
Бргуљан (ЦРГ), Ротсарт (САД)
Голови по четвртина: 2–1, 3–1, 3–4, 1–2
Пероне, Гарсија 3 Голови три играчи 2

јули 24, 2011
16:50
Извештај Канада  4 – 17  САД Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 800
Судии:
Чирич (СРБ), Корзуна (ПОЛ)
Голови по четвртина: 2–5, 0–6, 2–4, 0–2
Дигл 2 Голови четири играчи 3

јули 24, 2011
21:00
Извештај Јапонија 6 – 8  Германија Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 550
Судии:
Периш (ХРВ), Кабрал (БРА)
Голови по четвртина: 3–3, 0–1, 2–3, 1–1
Шимицу 4 Голови Стам 3

Нокаут фаза[уреди | уреди извор]

Натпреварување за шампион[уреди | уреди извор]

Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
July 26        
  Унгарија  9
July 28
  САД  8  
  Унгарија  14
July 26
    Србија  15  
  Србија  9
July 30
  Германија  4  
  Србија  7
July 26
    Италија  8
  Хрватска  9
July 28
  Црна Гора  6  
  Хрватска  8 Трето место
July 26
    Италија  9  
  Италија  10   Унгарија  11
  Шпанија  6     Хрватска  12
July 30


Четвртфинале[уреди | уреди извор]

јули 26, 2011
14:00
Извештај Унгарија  9 – 8  САД Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 450
Судии:
Корузна (ПОЛ), Флавихе (АУС)
Голови по четвртина: 1–3, 3–2, 3–2, 2–1
три играчи 2 Голови Варељас, Бејли 3

јули 26, 2011
15:20
Извештај Србија  9 – 4  Германија Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 500
Судии:
Коганов (АЗЕ), Александреску (РОМ)
Голови по четвртина: 2–0, 0–1, 4–3, 3–0
Филиповиќ 4 Голови четири играчи 1

јули 26, 2011
16:40
Извештај Хрватска  9 – 6  Црна Гора Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 350
Судии:
Тулга (ТУР), Ставридис (ГРЦ)
Голови по четвртина: 2–2, 2–1, 4–0, 1–3
Јоковиќ 4 Голови Радовиќ 2

јули 26, 2011
21:00
Извештај Италија  10 – 6  Шпанија Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 650
Судии:
Маргета (СЛО), Наумов (РУС)
Голови по четвртина: 2–1, 3–3, 3–1, 2–1
Фиглиоли 4 Голови шест играчи 1

Полуфинале[уреди | уреди извор]

јули 28, 2011
16:50
Извештај Унгарија  14 – 15  Србија Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 1,200
Судии:
Маргета (СЛО), Ставридис (ГРЦ)
Голови по четвртина: 2–1, 7–5, 3–3, 1–4  OT: 1–2
Мадараш 4 Голови Филиповиќ, Прљаиновиќ 3

јули 28, 2011
21:00
Извештај Хрватска  8 – 9  Италија Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 1,200
Судии:
Борељ (ШПА), Коганов (АЗЕ)
Голови по четвртина: 0–1, 1–2, 3–5, 4–1
Бошковиќ 3 Голови Гиоргети 3

Натпревар за бронзен медал[уреди | уреди извор]

јули 30, 2011
16:00
Извештај Унгарија  11 – 12  Хрватска Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 1,200
Судии:
Борељ (ШПА), Ставридис (ГРЦ)
Голови по четвртина: 2–5, 2–3, 5–3, 2–1
Варга, Бирос 3 Голови Бошковиќ 4

Натпревар за златен медал[уреди | уреди извор]

јули 30, 2011
21:00
Извештај Србија  7 – 8  Италија Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 2,000
Судии:
Тулга (ТУР), Коганов (АЗЕ)
Голови по четвртина: 0–1, 2–0, 1–4, 3–1  OT: 1–2
Филиповиќ 3 Голови Аикарди 3

Натпреварување за 5-8 место[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Петто место
             
July 28
  САД 9  
  Германија 8  
 
July 30
      САД 10
    Шпанија 11
Седмо место
July 28 July 30
  Црна Гора 9   Германија  5
  Шпанија 10     Црна Гора  8

Полуфинале[уреди | уреди извор]

јули 28, 2011
12:10
Извештај САД  9 – 8  Германија Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 350
Судии:
Капути (ИТА), Менендез (КУБ)
Голови по четвртина: 4–2, 4–2, 0–2, 1–2
Рајан Бејли 2 Голови Кројцман, Улер 2

јули 28, 2011
15:30
Извештај Црна Гора  9 – 10  Шпанија Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 1,100
Судии:
Александреску (РОМ), Наумов (РУС)
Голови по четвртина: 2–2, 3–5, 2–1, 2–2
Радовиќ 3 Голови Триас 3

Натпревар за 7мо место[уреди | уреди извор]

јули 30, 2011
09:30
Извештај Германија  5 – 8  Црна Гора Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 350
Судии:
Александреску (РОМ), Ни (КИН)
Голови по четвртина: 3–4, 1–3, 1–1, 0–0
Реал, Шулер 2 Голови Радовиќ, Бргуљан 2

Натпревар за 5то место[уреди | уреди извор]

јули 30, 2011
10:50
Извештај САД  10 – 11  Шпанија Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Судии:
Чирич (СРБ), Флавихе (АВС)
Голови по четвртина: 0-4, 3-2, 3-2, 4-3
Варељас 3 Голови Молина Риос, Перес Варгас 3

Натпреварување за 9-12 место[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Деветто место
             
July 26
  Романија 8  
  Канада 12  
 
July 28
      Канада 6
    Австралија 8
Единаесетто место
July 26 July 28
  Австралија 15   Романија  15
  Јапонија 9     Јапонија  18

Полуфинале[уреди | уреди извор]

јули 26, 2011
11:20
Извештај Романија  8 – 12  Канада Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 350
Судии:
Периш (ХРВ), Вилијамс (НЗЛ)
Голови по четвртина: 2–2, 2–4, 3–3, 1–3
Раду, Негрин 3 Голови Бојд 4

јули 26, 2011
12:40
Извештај Австралија  15 – 9  Јапонија Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Судии:
Чирич (СРБ), Ни (КИН)
Голови по четвртина: 6–4, 1–1, 3–1, 5–3
три играчи 3 Голови Такеи 3

Натпревар за 11то место[уреди | уреди извор]

јули 28, 2011
09:30
Извештај Романија  15 – 18  Јапонија Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Судии:
Римнит (ХОЛ), Бок (ГЕР)
Голови по четвртина: 4–3, 3–5, 3–5, 5–5
Кадар 4 Голови Шиота 8

Натпревар за 9то место[уреди | уреди извор]

јули 28, 2011
10:50
Извештај Канада  6 – 8  Австралија Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 300
Судии:
Бргуљан (ЦРГ), Ни (КИН)
Голови по четвртина: 2–0, 1–2, 2–3, 1–3
Грахам 3 Голови Јангер 2

Натпреварување за 13-16 место[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Тринаесетто место
             
July 24
  Казахстан 8  
  Кина 7  
 
July 26
      Казахстан 9
    Бразил 7
Петнаесетто место
July 24 July 26
  Бразил 7   Кина  9
  Јужна Африка 4     Јужна Африка  4

Полуфинале[уреди | уреди извор]

јули 24, 2011
09:30
Извештај Казахстан  8 – 7  Кина Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 1,000
Судии:
Александреску (РОМ), Вилијамс (НЗЛ)
Голови по четвртина: 2–2, 3–2, 2–0, 1–3
Пилипенко, Панфили 2 Голови Лианг, Ксие 2

јули 24, 2011
10:50
Извештај Бразил  7 – 4  Јужна Африка Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 700
Судии:
Јухаш (УНГ), Рустамова (УЗБ)
Голови по четвртина: 4–0, 0–1, 1–2, 2–1
Франко 2 Голови Мансон 2

Натпревар за 15то место[уреди | уреди извор]

јули 26, 2011
08:40
Извештај Кина  9 – 4  Јужна Африка Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 250
Судии:
Менендез (КУБ), Кабрал (БРА)
Голови по четвртина: 3–1, 2–2, 2–0, 2–1
Ју Лијун, Ли Бин 2 Голови Бел 2

Натпревар за 13то место[уреди | уреди извор]

јули 26, 2011
10:00
Извештај Казахстан  9 – 7  Бразил Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 250
Судии:
Пинкер (ЈАР), Макита (ЈАП)
Голови по четвртина: 3–0, 1–3, 2–2, 3–2
Зилјајев 3 Голови Силва 2

Финални позиции[уреди | уреди извор]

Место Тим
 Италија
 Србија
 Хрватска
4  Унгарија
5  Шпанија
6  САД
7  Црна Гора
8  Германија
9  Австралија
10  Канада
11  Јапонија
12  Романија
13  Казахстан
14  Бразил
15  Кина
16  Јужна Африка

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Распоред“. Архивирано од изворникот на 2013-07-14. Посетено на 2011-07-25.
 2. „Ватерполо тимови“. Архивирано од изворникот на 2011-07-20. Посетено на 2011-07-25.
 3. „ФИНА ги објави гупите за Шангај 2011 Ватер Поло, Американците добија добра жрепка“. Архивирано од изворникот на 2011-04-23. Посетено на 2011-07-25.