Пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - 200м грбно во женска конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
200м грбно за жени
на Светско првенство во водени спортови 2011
Датијули 29, 2011 (прелиминации и полуфинале)
јули 30, 2011 (финале)
Натпреварувачи41 од 34 нации
Победничко време2:05.10
Медалисти
Златен медал   САД
Сребрен медал   Австралија
Бронзен медал   Холандија
«20092013»
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварите во 200м грбно за жени во пливачките дисциплини на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржаа на 29 јули со прелиминарната рунда и полуфиналето и 30 јули со финалето.

Рекорди[уреди | уреди извор]

Пред ова натпреварување, светските и шампионатските рекорди беа следниве:

Име Нација Време Локација Датум
Светски рекорд
Рекорд на Првенството
Кирсти Ковентри  Зимбабве 2:04.81 Рим 1 август 2009

Ниту светски ниту шампионатски рекорд беа поставени во ова натпреварување.

Резултати[уреди | уреди извор]

Прелиминации[уреди | уреди извор]

39 пливачи учествуваа во 6 групи.[1]

Место Група Линија Име Нација Време Забелешки
1 5 3 Миси Френклин  САД 2:07.71 Q
2 4 7 Дарина Зевина  Украина 2:08.35 Q
3 4 5 Елизабет Беизел  САД 2:08.40 Q
4 4 4 Белинд Хокинг  Австралија 2:08.50 Q
5 6 5 Меган Нај  Австралија 2:08.50 Q
6 4 6 Синед Расел  Канада 2:08.92 Q
7 4 3 Кирсти Ковентри  Зимбабве 2:09.03 Q
8 5 5 Шихо Сакаи  Јапонија 2:09.25 Q
9 4 1 Шарон ван Рувендал  Холандија 2:09.65 Q
10 5 4 Елизабет Симондс  Обединето Кралство 2:10.02 Q
11 5 6 Алексаине Кастел  Франција 2:10.38 Q
12 6 4 Зао Јинг  Кина 2:10.40 Q
13 6 1 Дуане да Роча  Шпанија 2:10.41 Q
14 4 2 Мелиса Инграм  Нов Зеланд 2:10.59 Q
15 6 2 Стефани Прауд  Обединето Кралство 2:10.65 Q
16 5 7 Женевив Кантин  Канада 2:11.09 Q
17 6 3 Анастасија Зуева  Русија 2:11.23
18 6 6 Зу Јиани  Кина 2:11.84
19 3 1 Марија Гонзалез Рамирез  Мексико 2:12.29
20 6 7 Џени Менсинг  Германија 2:12.38
21 3 7 Ања Чарман  Словенија 2:12.73
22 4 8 Кимберли Бајс  Белгија 2:13.01
23 3 4 Мелани Ночер  Ирска 2:13.39
24 6 8 Симона Баумртова  Чешка 2:13.48
25 2 3 Ана Волчков  Израел 2:13.99
26 5 1 Алицја Чорц  Полска 2:14.27
27 3 5 Екатерина Аврамова  Бугарија 2:14.85
28 3 6 Хам Чан-Ми  Јужна Кореја 2:14.88
29 3 8 Лау Јин Јан  Хонгконг 2:15.09
30 2 5 Ејгло Густавсдотир  Исланд 2:15.16
31 2 4 Леоне Ворстер  Јужна Африка 2:16.45
3 2 5 8 Софија Батакелор  Нов Зеланд 2:17.06
33 3 3 Терез Свендсен  Шведска 2:18.12
34 2 6 Јилдиз Кучкарова  Узбекистан 2:18.62
35 2 7 Инес Ремерсаро Коронел  Уругвај 2:21.07
36 2 2 Татијана Рерстинева  Молдавија 2:21.25
37 1 4 Карин Вилорио  Хондурас 2:24.43
38 1 5 Естела Филс Рабетсара  Мадагаскар 2:33.83
39 1 3 Ауре Фанкете  Сејшели 2:52.04
3 2 Евелин Верасто  Унгарија DNS
5 2 Аја Теракава  Јапонија DNS

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Полуфиналето се одржа во 19:12.[2]

Полуфинале 1[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
1 5 Белинда Хокинг  Австралија 2:07.76 Q
2 4 Дарина Завина  Украина 2:08.22 Q
3 2 Елизабет Симондс  Обединето Кралство 2:08.79 Q
4 3 Синед Расел  Канада 2:08.80 NR
5 7 Зао Јинг  Кина 2:08.86
6 6 Шихо Сакаи  Јапонија 2:08.93
7 1 Мелиса Инграм  Нов Зеланд 2:10.77
8 8 Женевив Кантин  Канада 2:12.12

Полуфинале 2[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
1 4 Миси Френклин  САД 2:05.90 Q, АМ
2 5 Елизабет Беисел  САД 2:07.82 Q
3 7 Алексиане Кастел  Франција 2:08.41 Q
4 2 Шарон ван Рувендал  Холандија 2:08.42 Q
5 3 Меган Нај  Австралија 2:08.53 Q
6 6 Кирсти Ковентри  Зимбабве 2:09.33
7 8 Стефани Прауд  Обединето Кралство 2:10.57
8 1 Дуане да Роча  Шпанија 2:10.74

Финале[уреди | уреди извор]

Финалето се одржа во 18:33.[3]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
Gold medal icon.svg 4 Миси Френклин  САД 2:05.10 АМ
Silver medal icon.svg 5 Белинда Хокинг  Австралија 2:06.06
Bronze medal icon.svg 7 Шарон ван Рувендал  Холандија 2:07.78
4 6 Дарина Зевина  Украина 2:07.82
5 3 Елизабет Беизел  САД 2:08.16
6 1 Меган Нај  Австралија 2:08.69
7 8 Елизабет Симондс  Обединето Кралство 2:08.76
8 2 Алексиане Кастел  Франција 2:09.07

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 200м грбно за жени (прелиминации)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-29.[мртва врска]
  2. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 200м грбно за жени (полуфинале)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-29.[мртва врска]
  3. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 200м грбно за жени (финале)“ (PDF). Омега Тајминг. Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-04-17. Посетено на 2011-07-30.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]