Пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - 50м грбно во машка конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
50м грбно за мажи
на Светско првенство во водени спортови 2011
Датијули 30, 2011 (прелиминации и полуфинале)
јули 31, 2011 (финале)
Натпреварувачи43 од 38 нации
Победничко време24.50
Медалисти
Златен медал   Обединето Кралство
Сребрен медал   Франција
Бронзен медал   Јужна Африка
«20092013»
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварите во 100м грбно за мажи во пливачките дисциплини на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржаа на 30 јули со прелиминациите и полуфиналето и на 31 јули со финалето.

Рекорди[уреди | уреди извор]

Пред натпреварувањата, светскиот и шампионскиот рекорд беа следниве:

Име Нација Време Локација Датум
Светски Рекорд
Рекорд на Првенството
Лиам Танкок  Обединето Кралство 24.04 Рим 2 август 2009

Ниту светски ниту рекорд на првенството беа поставени во ова натпреварување.

Резултати[уреди | уреди извор]

Прелиминации[уреди | уреди извор]

39 пливачи учествуваа во 6 групи.[1]

Место Група Линија Име Нација Време Забелешки
1 4 5 Герхардус Зандберг  Јужна Африка 24.72 Q
2 6 4 Камил Лакурт  Франција 25.03 Q
3 6 2 Хелге Меу  Германија 25.04 Q
4 4 7 Флори Ланг  Швајцарија 25.12 Q
5 4 2 Ешвин Волдебор Фабер  Шпанија 25.14 Q
6 6 5 Јунја Кога  Јапонија 25.17 Q
7 4 3 Гуј Барнеа  Израел 25.18 Q
8 4 4 Николас Томан  САД 25.22 Q
8 5 5 Дејвид Плумер  САД 25.22 Q
10 5 4 Лиам Танкок  Обединето Кралство 25.26 Q
10 5 1 Аристеидис Григоријадис  Грција 25.26 Q
12 6 1 Мирко ди Тора  Италија 25.28 Q
13 5 6 Хејден Стекел  Австралија 25.29 Q
14 6 3 Ешли Дилани  Австралија 25.33 Q
14 6 6 Бастијан Лијесен  Холандија 25.33 Q
16 5 8 Чарлс Франсис  Канада 25.43 Q
17 5 3 Сун Сјаолеј  Кина 25.44
18 5 7 Ченг Феији  Кина 25.52
19 4 1 Гуљелмо Гуидо  Бразил 25.58
20 5 2 Витали Борисов  Русија 25.60
21 4 8 Павел Санкович  Белорусија 25.80
22 6 7 Даниел Бел  Нов Зеланд 25.91
23 3 3 Рко Симунич  Хрватска 26.07
24 3 4 Педро Медел  Куба 26.08
25 6 8 Федерико Грабич  Аргентина 26.13
26 3 6 Жан-Францоис Шнидер  Луксембург 26.70
27 3 7 Оливер Елиот Банадас  Чиле 26.72 НР
28 3 1 Зејн Џордан  Замбија 27.12
29 3 2 Борис Кирилов  Азербејџан 27.25
30 2 4 Емиле Бакале  Конго 28.34
31 3 8 Антонио Тонг  Макао 28.46
32 2 5 Албан Лае-Џозеф Диоп  Сенегал 29.02
33 1 3 Керсон Хадли  СД Микронезија 30.46
34 2 2 Ахмед Атари  Катар 32.37
35 2 7 Хусам Ахмед  Малдиви 33.44
36 2 1 Мулуалем Гирма  Етиопија 33.85
37 1 4 Патана Интавонг  Лаос 35.30
38 2 8 Мохамед Елтајеб  Судан 35.98
39 1 5 Тиери Видењи  Бенин 42.95
2 3 Адбулрахман Алисак  Катар DNS
2 6 Фоларин Огунсола  Гамбија DNS
3 5 Омар Пинзон  Колумбија DNS
4 6 Рјосуке Ирие  Јапонија DNS

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Полуфиналето се одржа во 19:14.[2]

Полуфинале 1[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
1 2 Лиам Танкок  Обединето Кралство 24.62 Q
2 4 Камил Лакурт  Франција 24.85 Q
3 6 Николас Томан  САД 25.03 Q
4 5 Флори Ланг  Швајцарија 25.07 Q
5 3 Јунја Кога  Јапонија 25.14
6 7 Мирко ди Тора  Италија 25.40
7 1 Ешли Дилани  Австралија 25.43
8 8 Чарлс Франсис  Канада 25.56

Полуфинале 2[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
1 4 Герхардус Зандберг  Јужна Африка 24.91 Q
2 3 Ешвин Вилдебор Фабер  Шпанија 24.99 Q
3 2 Дејвид Плумер  САД 25.03 Q
4 6 Гуј Барнеа  Израел 25.09 Q
5 1 Хејден Стекел  Австралија 25.20
6 5 Хелге Меу  Германија 25.20
7 7 Аристеидис Григоријадис  Грција 25.46
8 8 Бастијан Лијесен  Холандија 25.51

Финале[уреди | уреди извор]

Финалето се одржа во 18:35.[3]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
Gold medal icon.svg 4 Лиам Танкок  Обединето Кралство 24.50
Silver medal icon.svg 5 Камил Лакурт  Франција 24.57
Bronze medal icon.svg 3 Герхардус Зандберг  Јужна Африка 24.66
4 6 Ешвин Велдебор Фабер  Шпанија 24.82
5 7 Дејвид Плумер  САД 24.92
6 2 Никоалс Томан  САД 25.01
6 8 Гуј Барнеа  Израел 25.01
8 1 Флори Ланг  Швајцарија 25.15

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 50м грбно за мажи (прелиминации)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-29.[мртва врска]
  2. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 50м грбно за мажи (полуфинале)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-29.[мртва врска]
  3. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 50м грбно за мажи (финале)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-31.[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]