Пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - 800м краул во женска конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
800м краул за жени
на Светско првенство во водени спортови 2011
Датијули 29, 2011 (прелиминации)
јули 30, 2011 (финале)
Натпреварувачи34 од 28 нации
Победничко време8:17.51
Медалисти
Златен медал   Обединето Кралство
Сребрен медал   Данска
Бронзен медал 
«20092013»
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварите во 800м краул за жени во пливачките дисциплини на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржаа на 29 јули со прелиминациите и на 30 јули со финалето.

Рекорди[уреди | уреди извор]

Пред натпреварувањата, светските и шампионатските рекорди беа следниве:

Име Нација Време Локација Датум
Светски рекорд Ребека Адлингтон  Обединето Кралство 8:14.10 Пекинг 16 август 2008
Рекорд на Првенството Лоте Фрис  Данска 8:15.92 Рим 1 август 2009

Ниту светски ниту шампионатски рекорд беа поставени во ова натпреварување.

Резултати[уреди | уреди извор]

Прелиминации[уреди | уреди извор]

32 пливачи учествуваа во 5 групи.[1]

Место Група Линија Име Нација Време Забелешки
1 5 4 Ребека Адлингтон  Обединето Кралство 8:22.27 Q
2 5 5 Лоте Фрис  Данска 8:23.07 Q
3 3 5 Клое Сатон  САД 8:27.72 Q
4 4 4 Кејт Циглер  САД 8:28.28 Q
5 3 4 Кејти Голдман  Австралија 8:28.35 Q
6 3 7 Богларка Капаш  Унгарија 8:28.40 Q
7 5 1 Лорен Бојл  Нов Зеланд 8:28.50 Q НР
8 3 6 Венди Трот  Јужна Африка 8:28.75 Q
9 3 2 Кирстел Кобрих  Чиле 8:28.76
10 4 5 Шао Јивен  Кина 8:29.05
11 5 2 Ериак Виљаесија Гарсија  Шпанија 8:29.13
12 5 7 Ева Риштов  Унгарија 8:29.16
13 4 7 Мелиса Горман  Австралија 8:30.00
14 4 6 Камелија Потек  Романија 8:32.35
15 4 1 Андреина Пинто  Венецуела 8:33.62
16 5 6 Јазмин Карлин  Обединето Кралство 8:34.33
17 3 3 Граин Марфи  Ирска 8:35.17
18 4 8 Савана Кинг  Канада 8:41.93
19 5 3 Чен Киан  Кина 8:42.15
20 2 4 Патрисија Кастањеда  Мексико 8:42.65
21 3 8 Нина Дитрих  Австрија 8:43.89
22 5 8 Сесилиај Биаголи  Аргентина 8:44.01
23 2 5 Спела Бохинк  Словенија 8:45.86
24 2 2 Џулија Хаслер  Лихтенштајн 8:46.00
25 3 1 Маријана Лимпета  Грција 8:51.93
26 2 6 Каи Лин Ку  Малезија 8:57.17
27 2 3 Алексија Бенитез  Ел Салвадор 9:00.04
28 1 6 Саманта Аревало  Еквадор 9:00.96
29 1 5 Шад Осман  Египет 9:01.84
30 1 4 Даниела Каори Мијахара  Перу 9:02.28
31 2 7 Бенџапорн Срипантомторн  Тајланд 9:08.40
32 1 3 Симона Маринова  Македонија 9:12.47
4 2 Мирела Белмонте Гарсија  Шпанија DNS
4 3 Федерика Пелегрини  Италија DNS

Финале[уреди | уреди извор]

Финалето се одржа во 19:30.[2]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
Gold medal icon.svg 4 Ребека Адлингтон  Обединето Кралство 8:17.51
Silver medal icon.svg 5 Лоте Фрис  Данска 8:18.20
Bronze medal icon.svg 6 Кејт Циглер  САД 8:23.36
4 3 Клое Сатон  САД 8:24.05
5 7 Богларка Капаш  Унгарија 8:24.79 НР
6 2 Кејти Голдман  Австралија 8:29.20
7 8 Венди Трот  Јужна Африка 8:30.45
8 1 Лорен Бојл  Нов Зеланд 8:32.72

Референиц[уреди | уреди извор]

  1. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 800м краул за жени (прелиминации)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-29.[мртва врска]
  2. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 800м краул за жени (финале)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-30.[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]