Синхронизирано пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - слободно поединечно

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпеварувањата од Слободно подинечно во синхорнизирано пливање на Светско првенство во водени спортови 2011 беа одржани на 20 јули, така што прелиминарната рунда се одржа во утринската, а финалето во вечерната сесија.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Наталија Исченко
 Русија
Андреа Фуентес
 Шпанија
Сун Венјан
 Кина

Резултати[уреди | уреди извор]

Прелиминарните рунди се одржаа во 09:00 по месно време.[1] Финалето се одржа во 19:00.[2]

Зелената ги означува финалистите

Место Пливач Нација Прелиминации Финале
Бодови Место Бодови Место
Gold medal icon.svg Наталија Исченко  Русија 98.190 1 98.550 1
Silver medal icon.svg Андреа Фуентес  Шпанија 96.010 2 96.520 2
Bronze medal icon.svg Сун Венјан  Кина 95.970 3 95.840 3
4 Марие-Пјер Бодреу Гакон  Канада 94.490 4 94.910 4
5 Јуми Адачи  Јапонија 92.620 5 92.810 5
6 Лолита Ананасова  Украина 91.400 6 91.550 6
7 Линда Керути  Италија 89.610 7 89.950 7
8 Џена Рандал  Обединето Кралство 88.240 9 88.880 8
9 Деспоина Соломоу  Грција 88.630 8 88.590 9
10 Анастасија Глушков  Израел 85.990 11 86.600 10
11 Ванг Ок-Гјонк  Северна Кореја 86.970 10 86.590 11
12 Соња Бернардова  Чешка 85.630 12 85.230 12
16.5 H09.5 00:55.635 O
13 Парк Хју-Сун  Јужна Кореја 84.790 13
14 Џована Стефан  Бразил 84.390 14
15 Памела Фишер  Швајцарија 82.960 15
16 Надин Брандл  Австрија 82.520 16
17 Зофи Кис  Унгарија 79.340 17
18 Етел Санчез  Аргентина 78.840 18
19 Калина Јорданова  Бугарија 76.210 19
20 Кристина Крајковикова  Словачка 74.980 20
21 Грејс Гомез  Венецуела 74.490 21
22 Мелис Онер  Турција 73.600 22
23 Асли Алегрија  Колумбија 73.320 23
24 Елена Тини  Сан Марино 72.430 24
25 Кирстин Андерсон  Нов Зеланд 69.530 25
26 Барбара Луна Flag of Cuba.svg Куба 69.510 26
27 Волета Митнијан  Костарика 68.850 27
28 Ау Ионг Син Ленг Flag of Macau.svg Макао 68.170 28
29 Самара Талија Патаиашина Flag of Indonesia.svg Индонезија 65.440 29
30 Танјалук Путисирирој Flag of Thailand.svg Тајланд 65.390 30
31 Лаура Стругнел  Јужна Африка 62.690 31
32 Седа Качатрајан  Ерменија 56.720 32
Аинур Кереј  Казахстан DNS

Наводи[уреди | уреди извор]

Надоврешни врски[уреди | уреди извор]