Пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - 1500м краул во машка конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
1500м краул за мажи
на Светско првенство во водени спортови 2011
Датијули 30, 2011 (прелиминации)
јули 31, 2011 (финале)
Натпреварувачи27 од 23 нации
Победничко време14:34.14 СР
Медалисти
Златен медал   Кина
Сребрен медал   Канада
Бронзен медал   Унгарија
«20092013»
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварите во 1500м краул за мажи во пливачките дисциплини на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржаа на 30 јули со прелиминациите и на 31 јули со финалето.

Рекорди[уреди | уреди извор]

Пред натпреварувањето, светските и шампионатсктие рекорди беа следниве:

Име Нација Време Локација Датум
Светски рекорд
Рекорд на Првенството
Грент Хакет Австралија Австралија 14:34.56 Фукуока 29 јули 2001

Следниве рекорди беа поставени за време на натпреварувањето:

Датум Рунда Име Нација Време СР РШ
31 јули 2011 Финале Сун Јанг  Кина 14:34.14 СР РШ

Резултати[уреди | уреди извор]

Прелиминации[уреди | уреди извор]

27 пливачи учествуваа во 4 групи.[1]

Место Група Линија Име Нација Време Забелешки
1 4 4 Сун Јанг  Кина 14:48.13 Q
2 2 3 Герго Кис  Унгарија 14:52.72 Q
3 2 6 Питер Вандеркај  САД 14:54.99 Q
4 2 4 Чад Ле Турет  САД 14:55.59 Q
5 3 4 Рајан Кокхрејн  Канада 14:55.86 Q
6 2 5 Рал Јоенсон  Фарски Острови 14:56.66 Q
7 4 3 Јошуке Мијамото  Јапонија 14:57.12 Q
8 3 5 Самуел Пицети  Италија 14:58.30 Q
9 3 3 Матеуш Савримович  Полска 15:02.56
10 3 2 Јоб Кинхуис  Холандија 15:05.27
11 4 5 Себастиен Роуаулт  Франција 15:05.88
12 3 7 Даи Јун  Кина 15:09.15
13 3 1 Мадс Глеснер  Данска 15:12.52
14 4 7 Даниел Фог  Обединето Кралство 15:13.39
15 4 6 Усама Мелули  Тунис 15:13.56
16 2 2 Сергиј Фролов  Украина 15:14.38
17 3 6 Хирден Херман  Јужна Африка 15:21.92
17 4 8 Хуан Мартин Перејра  Аргентина 15:21.92 НР
19 4 2 Грегорио Палтриниери  Италија 15:22.03
20 4 1 Гергели Гјута  Унгарија 15:22.50
21 2 7 Кристијан Кубуш  Германија 15:27.68
22 1 4 Уладзимир Зихарау  Белорусија 15:36.23
23 3 8 Венцислав Ајдарски  Бугарија 15:46.33
24 2 1 Џарод Килеј  Австралија 15:51.66
25 1 6 Естебан Ендерика  Еквадор 15:56.30
26 1 5 Јаковос Хаџиконстантину  Кипар 17:02.94
27 1 3 Омар Нуњез  Никарагва 17:41.77

Финале[уреди | уреди извор]

Финалето се одржа во 18:49.[2]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
Gold medal icon.svg 4 Сун Јанг  Кина 14:34.14 СР
Silver medal icon.svg 2 Рајан Кокхрејн  Канада 14:44.46
Bronze medal icon.svg 5 Герго Кис  Унгарија 14:45.66 НР
4 7 Пал Јоенсн  Фарски Острови 14:46.33 НР
5 6 Чад Ле Турет  САД 14:52.36
6 3 Питер Вандеркај  САД 15:00.47
7 8 Самуел Пицети  Италија 15:15.81
8 1 Јошуке Мијамото  Јапонија 15:20.67

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ветско првенство во водени спортови 2011 – 1500м краул за мажи (прелиминации)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-30.[мртва врска]
  2. „ветско првенство во водени спортови 2011 – 1500м краул за мажи (финале)“ (PDF). Омега Тајмингg. Посетено на 2011-07-31.[мртва врска]

External links[уреди | уреди извор]