Пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - 100м краул во женска конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
100м краул за жени
на Светско првенство во водени спортови 2011
Датијули 28, 2011 (прелиминации и полуфинале)
јули 29, 2011 (финале)
Натпреварувачи79 од 66 нации
Победничко време53.45
Медалисти
Златен медал 
Бронзен медал   Холандија
«20092013»
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварите во 100м краул за жени во пливачките дисициплини на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржаа на 28 јули со прелиминациите и полуфиналето и на 29 јули со финалето.

Рекорди[уреди | уреди извор]

Пред натпреварувањето, светските и шампионатските рекорди беа следниве:

Име Нација Време Локација Датум
Светски рекорд
Рекорд на Првенството
Брита Стефен  Германија 52.07 Рим 31 јули 2009

Ниту светски ниту шампионатски рекорди беа поставени во ова натпреварување.

Резултати[уреди | уреди извор]

Прелиминации[уреди | уреди извор]

77 пливачи учествуваа во 10 групи.[1]

Место Група Линија Име Нација Време Забелешки
1 8 4 Фемке Химскирк  Холандија 53.75 Q
2 8 6 Жанет Отесен  Данска 53.88 Q
3 9 3 Раноми Кромовиџоџо  Холандија 54.10 Q
4 8 5 Дана Волмер  САД 54.24 Q
5 10 3 Камил Муфат  Франција 54.35 Q
6 8 3 Јолан Кукла  Австралија 54.37 Q
6 10 5 Алисија Кутс  Австралија 54.37 Q
6 10 6 Танг Ји  Кина 54.37 Q
9 10 4 Франческа Халсал  Обединето Кралство 54.38 Q
10 9 5 Александра Герасимења  Белорусија 54.47 Q
11 8 8 Аријана Вандерпул-Валас  Бахами 54.51 Q
12 9 4 Натали Коглин  САД 54.72 Q
13 8 2 Викторија Пун  Канада 54.74 Q
14 8 7 Ида Марко-Варга  Шведска 54.81 Q
15 9 1 Габриела Фагундез  Шведска 54.81 Q
16 9 6 Брита Стефен  Германија 54.86 Q
17 10 2 Вероник Попова  Русија 54.88
18 10 7 Ејми Смит  Обединето Кралство 54.93
19 9 7 Ванг Шијиа  Кина 54.99
20 7 6 Хана-Марија Сепала  Финска 55.06
21 7 4 Шантал Ванландегем  Канада 55.07
22 10 1 Перниле Блум  Данска 55.14
23 8 1 Даниела Шрајберт  Германија 55.24
24 7 1 Теодора Драку  Грција 55.52
25 9 8 Татијана Лемос Барбоса  Бразил 55.55
26 6 5 Карин Принслу  Јужна Африка 55.57
27 7 3 Хана Вилсо  Хонгконг 55.71
28 7 5 Наташа Хинд  Нов Зеланд 55.72
29 6 4 Биргит Кошичек  Австрија 55.75
30 9 2 Евелин Верасто  Унгарија 55.76
31 6 3 Сара Исакович  Словенија 55.81
32 7 8 Нина Рангелова  Бугарија 55.81
33 6 2 Лилијана Ибањез  Мексико 56.07
34 6 6 Рагнхеидур Рагнарсдотир  Исланд 56.28
35 7 7 Нацуки Хагесава  Јапонија 56.30
36 7 2 Мирослава Најдановски  Србија 56.42
37 6 8 Катарина Листопадова  Словачка 56.52
38 5 5 Натанан Јункрајанг  Тајланд 56.86
39 6 1 Аманда Лим  Сингапур 57.00
40 6 7 Катарина Филова  Словачка 57.06
41 5 2 Шинјер Пигот  Суринам 57.34
42 5 6 Никол Хорн  Зимбабве 57.70
43 5 3 Меган Фонтено  Американска Самоа 57.85
44 5 4 Џасмин Ал-Калди  Филипини 58.02
45 4 5 Карен Торез  Боливија 58.05
46 4 4 Ана-Лиза Мопио  Папуа Нова Гвинеја 58.86
47 5 8 Бајан Јумах  Сирија 59.22
48 5 7 Киера Аиткен Flag of Bermuda.svg Бермуда 59.39
49 5 1 Клелија Тини  Сан Марино 59.50
50 4 3 Карен Шулц  Парагвај 59.52
51 4 2 Кристине Брајденхан  Намибија 59.55
52 4 6 Џесиак Виера  Мозамбик 1:00.14
53 4 8 Бранка Врањес  Босна и Херцеговина 1:00.40
54 4 7 Џејд Ешлиг Хауард  Замбија 1:01.24
55 3 6 Британи ван Ланге  Гвајана 1:01.39
56 3 3 Џудит Меаури  Папуа Нова Гвинеја 1:01.54
57 3 5 Моника Василјан  Ерменија 1:01.82
58 3 2 Заманта Хос  Панама 1:02.12
59 3 1 Ифизегбе Гагбе  Нигерија 1:02.44
60 4 1 Фабиола Исабел Еспиноза  Никарагва 1:03.54
61 3 4 Естела Филс Рабетсара  Мадагаскар 1:03.62
62 2 4 Амели Тринкуер  Монако 1:04.08
63 3 7 Решика Удугампола  Шри Ланка 1:04.23
64 2 3 Магдалена Моши  Танзанија 1:05.39
65 2 6 Селесте Браун  Кукови Острови 1:05.76
66 2 2 Кухелијани Сноу  Француска Полинезија 1:05.99
67 2 1 Кеша Кин  Палау 1:06.15
68 3 8 Марем Фае  Сенегал 1:06.37
69 2 8 Дебра Даниел  СД Микронезија 1:06.87
70 1 5 Осисанг Шилтон  Палау 1:07.62
71 1 7 Гуедија Муафо  Камерун 1:09.28
72 2 7 Грејс Кимбал  Северни Маријански Острови 1:09.70
73 1 2 Шејра Дитал    Непал 1:10.82
74 1 4 Катерина Измаилова  Таџикистан 1:11.56
75 1 3 Сара Ал Флаиџ  Бахреин 1:14.86
76 1 1 Елси Увамахоро  Бурунди 1:17.70
77 1 6 Сихаме Ајуба Али  Комори 1:21.54
2 5 Гури Котеча  Танзанија DNS
10 8 Федериак Пелегрини  Италија DNS

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Полуфиналето се одржа во 18:02.[2]

Полуфинале 1[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
1 6 Франческа Халсал  Обединето Кралство 53.48 Q
2 4 Жанет Отесен  Данска 53.88 Q
3 5 Дана Волмер  САД 54.05 Q
4 2 Аријана Вандерпул-Валас  Бахами 54.46
5 7 Викторија Пун  Канада 54.82
6 3 Јолан Кукла  Австралија 54.87
7 1 Габриела Фагундез  Шведска 54.92
8 8 Ејми Смит  Обединето Кралство 55.33

Полуфинале 2[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
1 4 Фемке Химскирк  Холандија 53.67 Q
2 6 Алисија Кутс  Австралија 53.78 Q
3 5 Раноми Кромовиџоџо  Холандија 53.94 Q
4 7 Натали Коглин  САД 54.05 Q
5 2 Александра Герасимења  Белорусија 54.26 Q
6 3 Камил Муфат  Франција 54.28
7 1 Ида Марко-Варга  Шведска 54.78
8 8 Вероника Попова  Русија 54.82

Финале[уреди | уреди извор]

Финалето се одржа во 18:02.[3]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
Gold medal icon.svg 6 Жанет Отесен  Данска 53.45
Gold medal icon.svg 8 Александра Герасимења  Белорусија 53.45
Bronze medal icon.svg 2 Раноми Кромовиџоџо  Холандија 53.66
4 4 Франческа Халсал  Обединето Кралство 53.72
4 5 Фемке Химскирк  Холандија 53.72
6 3 Алисија Кутс  Австралија 53.81
7 7 Дана Волмер  САД 54.19
8 1 Натали Коглин  САД 54.22

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 100м краул за жени (прелиминации)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-28.[мртва врска]
  2. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 100м краул за жени (полуфинале)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-28.[мртва врска]
  3. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 100м краул за жени (финале)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-29.[мртва врска]

Надоврешни врски[уреди | уреди извор]