Прејди на содржината

Пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - 50м краул во машка конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
50м краул за мажи
на Светско првенство во водени спортови 2011
Датијули 29, 2011 (прелиминации и полуфинале)
јули 30, 2011 (финале)
Натпреварувачи121 од 96 нации
Победничко време21.52
Медалисти
Златен медал   Бразил
Сребрен медал   Италија
Бронзен медал   Франција
«20092013»
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварувањето во 50м краул за мажи во пливачките дисциплини на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржаа на 29 јули со прелиминациите и полуфиналето и на 30 јули со финалето.

Пред натпреварувањето, светските и шампионатскиот рекорд беа следниве:

Име Нација Време Локација Датум
Светски рекорд Цезар Сиело  Бразил 20.91 Саун Пауло 18 декември 2009
Рекорд на Првенството Цезар Сиело  Бразил 21.08 Рим 1 август 2009

Ниту светски ниту шампионатски рекорди беа поставени во ова натпреварување.

Резултати

[уреди | уреди извор]

Прелиминации

[уреди | уреди извор]

117 пливачи учествуваа во 16 групи.[1]

Место Група Линија Име Нација Време Забелешки
1 14 4 Цезар Сиело  Бразил 22.03 Q
2 15 4 Натан Адријан  САД 22.03 Q
3 15 8 Џорџ Боуел  Тринидад и Тобаго 22.03 Q
4 16 8 Адам Браун  Обединето Кралство 22.08 Q
5 15 2 Криштијан Такаш  Унгарија 22.15 Q
6 16 5 Стефен Нистранд  Шведска 22.15 Q
7 15 1 Серге Фешиков  Русија 22.16 Q
8 16 1 Марко Орси  Италија 22.16 Q
9 16 6 Метју Абуд  Австралија 22.17 Q
10 15 3 Алан Бернард  Франција 22.19 Q
11 16 2 Гидон Лоу  Јужна Африка 22.21 Q
12 15 6 Лука Дото  Италија 22.25 Q
13 14 5 Бруно Фратус  Бразил 22.26 Q
14 15 7 Мат Таргет  Австралија 22.31 Q
15 16 7 Роланд Шуман  Јужна Африка 22.32 Q
16 14 3 Андреј Гречин  Русија 22.33 Q
17 15 5 Врент Хејден  Канада 22.34
18 13 1 Дејвид Данфорд  Кенија 22.34
19 14 8 Доминик Козма  Унгарија 22.36
20 16 3 Кулен Џонс  САД 22.37
21 16 4 Фредерик Бускет  Франција 22.38
22 14 6 Андриј Говоров  Украина 22.51
23 14 7 Сајмон Барнет  Обединето Кралство 22.54
24 13 4 Лу Зиву  Кина 22.55
25 11 5 Брет Фрејзер Кајмански Острови 22.65
26 14 2 Марко ди Карли  Германија 22.65
27 13 3 Ари-Пека Лиуконен  Финска 22.67
28 12 8 Рој Барч Бермуда 22.69
29 12 4 Хансер Гарсија  Куба 22.72
30 13 2 Јаспер Арентс  Белгија 22.73
31 13 8 Флори Ланг  Швајцарија 22.80
32 13 6 Александре Агостино  Португалија 22.81
33 13 7 Одисеас Меладинис  Грција 22.90
34 12 3 Миндаугас Садаускас  Литванија 22.95
35 12 1 Бари Марфи  Ирска 22.96
36 14 1 Филип Рипих  Полска 22.99
37 13 5 Елвис Бароус  Бахами 23.14
38 12 7 Шебаб Јунис  Египет 23.17
39 11 4 Сидни Хокса  Албанија 23.18
40 12 6 Вирдхавал Викрам Каде  Индија 23.21
41 12 5 Хуан Мануел Камбиндо  Колумбија 23.31
42 11 3 Иварс Акментис  Латвија 23.57
43 10 4 Ендрју Четкути  Малта 23.65
44 10 2 Амине Куами  Мароко 23.83
45 9 4 Лук Хал  Есватини 23.92
46 10 3 Јелоу Јеијах  Нигерија 24.01
47 11 2 Оливер Елиот Бенадос  Чиле 24.01
48 10 6 Хосе Монтоја  Костарика 24.12
49 11 8 Ентони Кларк  Француска Полинезија 24.15
50 11 6 Сергеи Голбан  Молдавија 24.23
51 11 1 Мохамад Бидарјан  Иран 24.33
52 11 7 Карим Енаб  Јордан 24.35
53 9 7 Чакил Камал  Мозамбик 24.40
54 9 5 Кристофер Деунас  Гуам 24.41
55 10 5 Микаел Колојан  Ерменија 24.45
56 9 2 Жулиен Брус  Света Луција 24.59
57 8 3 Хесхан Унамбув  Шри Ланка 24.64
58 9 3 Џерард Бадрих Пујол  Андора 24.64
59 10 1 Кевин Авила  Гватемала 24.66
60 8 6 Есау Симпсон  Гренада 24.72
61 9 6 Николас Коард  Гренада 24.78
62 9 8 Нил Робертс  Гвајана 24.80
63 8 4 Махфизур Рахман  Бангладеш 24.82
64 10 8 Абас Рад  Либан 24.95
65 8 7 Сергеј Кровјаков  Туркменистан 25.11
66 4 8 Адама Уедраго  Буркина Фасо 25.33
67 9 1 Емиле Бакале  Конго 25.38
68 7 7 Марк Томпсон  Замбија 25.70
69 7 1 Индра Ракотондразанака  Мадагаскар 25.72
70 8 5 Керсон Хандри  СД Микронезија 25.72
71 7 5 Броу Куси Оливиер  Брег на Слоновата Коска 25.81
72 7 2 Кристијан Никлс  Брунеј 25.86
73 6 3 Толга Акчајли  Свети Винцент и Гренадини 25.96
74 7 8 Мамаду Соумаре  Мали 26.05
75 10 7 Тамир Андреи  Монголија 26.26
76 8 1 Џон Камјука  Боцвана 26.30
77 8 2 Шејн Мангру  Сејшели 26.32
78 7 3 Тепаи Пејн  Кукови Острови 26.50
79 6 4 Тавил Мајд  Палестински територии 26.65
80 6 5 Исрар Хусаин  Пакистан 27.03
81 6 8 Понели Хем Тон  Камерун 27.22
82 6 7 Прасида Јунг Шах    Непал 27.30
83 5 7 Чамраен Јури Максимов  Камерун 27.48
84 6 1 Ганзи Сему Мугула  Уганда 27.58
85 4 3 Фдинуе Екане  Камерун 27.58
86 6 6 Шаилех Шумшер Рана    Непал 27.58
87 3 2 Мохамед Абд Елраф Махмуд  Судан 27.67
88 4 4 Абдулрахман Мохамед Осман  Џибути 27.69
89 4 5 Фархан Султан  Бахреин 27.70
90 4 2 Гиордан Харис  Маршалски Острови 27.71
91 2 2 Џексон Нијамубаго  Руанда 27.73
92 3 6 Веи Чинг Маои  Американска Самоа 27.73
93 2 7 Патрик Рукандо  Руанда 28.08
94 5 6 Зандан Гунсероу  Монголија 28.14
95 3 4 Шон Валас  Палау 28.21
96 8 8 Атумани Јусуф  Комори 28.52
97 4 6 Џефри Орел  Антигва и Барбуда 28.57
98 5 3 Конрад Гаира  Уганда 28.65
99 5 8 Мулуалем Гумра  Етиопија 28.81
100 7 4 Ахмед Чавали  Комори 28.82
101 3 8 Патана Интавонг  Лаос 28.94
102 5 2 Чингизов Алишер  Таџикистан 29.05
103 4 7 Амар Гадијали  Танзанија 29.23
104 4 1 Анаушка Ндинга  Конго 29.24
105 2 4 Мохамед Елтајаб  Судан 29.49
106 1 4 Насиф Кристијан Џидагуи  ЦАР 29.71
107 5 4 Амаду Камара  Гвинеја 29.72
108 3 3 Гудуну Вилфред Твоеџре  Бенин 31.49
109 2 5 Даниел Лангинбелик  Маршалски Острови 31.73
110 3 1 Јурханта Мохамед Осман  Џибути 31.79
111 7 6 Еле Бенџамин Нтаи  Лесото 32.74
112 3 7 Мохамед Мамаив Сани  Нигер 33.37
113 3 5 Разак Марафа  Нигер 33.83
114 5 5 Цепо Мафа  Лесото 34.54
115 1 5 Гаилоти Кројеб  ЦАР 35.11
116 2 3 Ејкуб Либеид  Мавританија 45.18
1 3 Јау Мутас  ДР Конго DNS
2 6 Хамза Лабеид  Мавританија DSQ
5 1 Мамут Фае  Гамбија DNS
6 2 Фоларин Огунсола  Гамбија DNS
12 2 Набил Кебаб  Алжир DNS

Полуфинале

[уреди | уреди извор]

Полуфиналето се одржа во 18:35.[2]

Полуфинале 1

[уреди | уреди извор]
Место Линија Име Нација Време Забелешки
1 4 Натан Адријан  САД 21.94 Q
2 7 Лука Дотот  Италија 21.97 Q
3 2 Алан Бернард  Франција 22.07 Q
4 1 Мет Таргет  Австралија 22.09
5 6 Марко Орси  Италија 22.13
6 5 Адам Браун  Обединето Кралство 22.21
7 3 Стефен Нистранд  Шведска 22.23
8 8 Андреј Гречин  Русија 22.36

Полуфинале 2

[уреди | уреди извор]
Место Линија Име Нација Време Забелешки
1 1 Бруно Фратус  Бразил 21.76 Q
2 4 Цезар Сиело  Бразил 21.79 Q
3 3 Криштијан Такеш  Унгарија 21.97 Q
4 5 Џорџ Боуел  Тринидад и Тобаго 22.02 Q
4 7 Гидон Лоу  Јужна Африка 22.02 Q
6 6 Сергеј Фешиков  Русија 22.09
7 2 Метју Абуд  Австралија 22.16
8 8 Роланд Шуман  Јужна Африка 22.42

Препливување

[уреди | уреди извор]

[3]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
1 4 Мет Таргет  Австралија 22.15
2 5 Сергеј Фешиков  Русија 22.32

Финалето се одржа во 18:09.[4]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
5 Цезар Сиело  Бразил 21.52
6 Лука Дото  Италија 21.90
8 Алан Бернард  Франција 21.92
4 3 Натан Адријан  САД 21.93
5 4 Бруно Фратус  Бразил 21.96
6 2 Криштијан Такаш  Унгарија 21.99
7 1 Џорџ Боуел  Тринидад и Тобаго 22.04
8 7 Гидон Лоу  Јужна Африка 22.11

Рефернци

[уреди | уреди извор]
  1. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 100м краул за мажи (прелиминации)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-29.[мртва врска]
  2. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 100м краул за мажи (полуфинале)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-29.[мртва врска]
  3. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 100м краул за мажи (препливување)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-29.[мртва врска]
  4. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 100м краул за мажи (финале)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-30.[мртва врска]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]