Далечинско пливање на светското првенство во водени спортови 2011

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварите од далечинско пливање на Светско првенство во водени спортови 2011 ќе се одржат од 19-23 јули во Шангај, Кина на Градската Плажа во Јинсан.[1]

Натпреварувања[уреди | уреди извор]

Следниве натпреварувања ќе се одржат и за мажи и за жени во Шангај:

  • 5 км
  • 10 км
  • 25 км

Во продолжение, ќе има тимски натпревар за мажи и жени.

Табела на медали[уреди | уреди извор]

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1  Германија 1 2 1 4
2  Грција 1 1 1 3
3  САД 1 0 1 2
4  Бразил 1 0 0 1
 Бугарија 1 0 0 1
 Обединето Кралство 1 0 0 1
 Швајцарија 1 0 0 1
8  Русија 0 1 2 3
9  Италија 0 1 1 2
10  Австралија 0 1 0 1
 Франција 0 1 0 1
12  Унгарија 0 0 1 1
Вкупно 7 7 7 21

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Мажи[уреди | уреди извор]

Event Злато Сребро Бронза
5 км
подробно
 Томас Лурц (GER) 56:16.2  Спиридон Гианиотис (GRE) 56:17.4  Евгениј Драцев (RUS) 56:18.5
10 км
подробно
 Спиридон Гианиотис (GRE) 1:54:24.7  Томас Лурц (GER) 1:54:27.2  Сергеј Болшаков (RUS) 1:54:31.8
25 км
подробно
 Петар Стојчев (BUL) 5:10:39.8  Владимир Дјацин (RUS) 5:11:15.6  Чаба Герчак (HUN) 5:11:18.1

Жени[уреди | уреди извор]

Event Злато Сребро Бронза
5 км
подробно
 Сван Оберсон (SUI) 1:00:39.7  Орели Милер (FRA) 1:00:40.1  Ешли Твичел (USA) 1:00:40.2
10 км
подробно
 Кери-Ан Пејн (GBR) 2:01:58.1  Мартина Грималди (ITA) 2:01:59.9  Маријана Лимперта (GRE) 2:02:01.8
25 км
подробно
 Ана Марсела Куња (BRA) 5:29:22.9  Ангела Мејер (GER) 5:29:25.0  Алис Франко (ITA) 5:29:30.8

Тим[уреди | уреди извор]

Event Злато Сребро Бронза
Team
подробно
 Ендрју Гемел (USA) (56:59.9)
 Син Рајан (USA) (57:00.0)
 Ешли Твичел (USA) (57:00.6)
57:00.6  Мелиса Горман (AUS) (57:01.4)
 Рајс Маинстон (AUS) (57:01.7)
 Кај Хурст (AUS) (57:01.8)
57:01.8  Јан Волфгартен (GER) (57:40.4)
 Томас Лурц (GER) (57:42.0)
 Исабеле Хаерле (GER) (57:44.2)
57:44.2

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ФИНА го објави стадионот за далечинско пливање, распоред за Светското Првенство“. Пливачки Светски Магазин. 2011-04-20. Посетено на 2011-04-20. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]