Скокови во вода на светското првенство во водени спортови 2011 - скок од 10м во женска конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварите во скокови во вода за жени од 10м на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржаа на 20 јули со прелиминарната рунда во утринската, а полуфиналето во вечерната сесија. Финалето се одржа на 21 јули.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Чен Руолин
 Кина
Ху Јадан
 Кина
Паола Еспиноса
 Мексико

Резултати[уреди | уреди извор]

Прелиминарната рунда се одржа на 20 јули во 10:00.[1] Финалето се одржа истиот ден во 14:00.[2] Финалето се одржа на 21 јули во 17:15.[3]

Зелената ги означува финалистите

Сината ги означува полуфиналистите

Место Скокач Нација Прелиминации Полуфинале Финале
Бодови Место Бодови Место Бодови Место
Gold medal icon.svg Чен Руолин  Кина 370.30 2 385.95 2 405.30 1
Silver medal icon.svg Ху Јадан  Кина 382.25 1 403.65 1 394.00 2
Bronze medal icon.svg Паола Еспиноза  Мексико 328.35 5 366.65 3 377.15 3
4 Меган Бенфеито  Канада 336.90 3 327.70 7 375.50 4
5 Панделела Ринонг  Малезија 330.70 4 348.70 4 355.85 5
6 Јулија Прокопчук  Украина 321.35 7 316.95 10 340.15 6
7 Алекс Крок  Австралија 320.50 8 330.35 6 337.75 7
8 Розелин Филион  Канада 324.20 6 326.15 8 333.00 8
9 Тонија Куч  Обединето Кралство 317.10 9 313.35 11 315.05 9
10 Британи Виола  САД 279.15 14 305.70 12 308.05 10
11 Јулија Култова  Русија 287.20 13 317.80 9 293.90 11
12 Нора Субшински  Германија 289.50 12 331.70 5 286.30 12
13 Ким Јин-Ок  Северна Кореја 268.15 18 304.35 13
14 Трејси Вивиен  Малезија 274.85 16 294.35 14
15 Џесика Парато  САД 273.35 17 294.25 15
16 Алехандра Ороско  Мексико 304.35 10 284.35 16
17 Британи Бробен  Австралија 276.55 15 263.95 17
18 Маи Накагава  Јапонија 304.00 11 257.25 18
19 Марија Курјо  Германија 267.60 19
20 Марија Флоренсија Бетанкурт  Венецуела 267.50 20
21 Мара Аикобае  Романија 265.10 21
22 Каролина Муриљо  Колумбија 262.05 22
23 Фука Тацуми  Јапонија 261.95 23
24 Џенифер Ковен  Обединето Кралство 254.70 24
25 Наталија Гончарова  Русија 254.10 25
26 Ноеми Батки  Италија 251.35 26
27 Чое Кум-Хуи  Северна Кореја 243.20 27
28 Сахили Мартинез Flag of Cuba.svg Куба 242.05 28
29 Виљо Кормос  Унгарија 233.75 29
30 Лисет Рамирез  Венецуела 217.55 30
31 Корина Поповици  Романија 207.95 31
32 Џулија Лонегран  Шведска 200.65 32
33 Одреј Лабреу  Франција 98.50 33
Анија Ривера Flag of Cuba.svg Куба DNS

References[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]