Пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - 50м градно во машка конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
50м градно за мажи
на Светско првенство во водени спортови 2011
Датијули 26, 2011 (прелиминации и полуфинале)
јули 27, 2011 (финале)
Натпреварувачи51 од 48 нации
Победничко време27.01
Медалисти
Златен медал   Бразил
Сребрен медал   Италија
Бронзен медал   Јужна Африка
«20092013»
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварите во 50м градно за мажи во пливачките дисициплини на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржаа на 26 јули со прелиминациите и полуфиналето и на 27 јули со финалето.

Рекорди[уреди | уреди извор]

Пред натпреваруањето, светските и шампиоантските рекорди беа следниве:

Име Нација Време Локација Датум
Светски рекорд
Рекорд на Шампионтот
Камерон ван ден Бург Јужна Африка ЈАР 26.67 Рим 29 јули 2009

Ниту светски ниту шампионатски рекорд беа поставени во ова натпреварување.

Резултати[уреди | уреди извор]

Прелиминации[уреди | уреди извор]

51 пливачи учествувааво 7 групи.[1]

Место Група Линија Име Нација Време Забелешки
1 6 4 Фелипе Франка Силва  Бразил 27.19 Q
2 5 3 Матјаж Маркич  Словенија 27.36 Q
3 7 5 Дамир Дугоњич  Словенија 27.47 Q
4 7 6 Марк Ганглоф  САД 27.49 Q
5 6 6 Алексанер Даел Оен  Норвешка 27.51 Q
6 6 2 Глен Снидерс  Нов Зеланд 27.52 Q
7 7 4 Камерон ван ден Бург  Јужна Африка 27.58 Q
8 5 4 Хендрик Фелдвер  Германија 27.67 Q
9 6 3 Драгос Агаче  Романија 27.75 Q
10 6 5 Фабио Скоцоли  Италија 27.84 Q
10 7 7 Александар Трицнов  Русија 27.84 Q
12 4 6 Петер Бартунек  Чешка 27.86 Q
13 5 5 Брентон Рикард  Австралија 27.89 Q
14 6 7 Чаба Силагји  Србија 27.93 Q
15 7 3 Ленарт Стекеленбург  Холандија 27.95 Q
16 7 8 Владислав Пољаков  Казахстан 28.00 Q
17 5 2 Тио Татеиши  Јапонија 28.01
18 5 6 Бери Марфи  Ирска 28.13
19 4 4 Гу Биаоринг  Кина 28.14
20 6 1 Гиедрус Титенис  Литванија 28.14
21 4 7 Едгар Креспо  Панама 28.15
22 5 1 Мохамад Алирезаи  Иран 28.18
23 7 2 Ендрју Дикенс  Канада 28.19
24 4 1 Родион Давелар  Холандски Антили 28.21
25 3 4 Амини Фонуа  Тонга 28.23
26 4 8 Набил Кебаб  Алжир 28.25
27 6 8 Малик Фал  Сенегал 28.33
28 4 5 Давид Шулих  Полска 28.34
29 4 3 Филип Проворков  Естонија 28.39
30 4 2 Јаков Дорч  Шведска 28.42
31 7 1 Валери Димо  Украина 28.44
32 5 8 Исаки Ратилаинен  Финска 28.58
33 3 5 Лорент Карнол  Луксембург 28.63
34 5 7 Индра Гунаван  Индонезија 28.81
35 3 6 Томаш Клобучник  Словачка 28.95
36 3 7 Џулија Флечер Flag of Bermuda.svg Бермуда 29.11
37 3 3 Диего Сантандер  Чиле 29.85
38 2 4 Мубарак Ал-Бешер  ОАР 30.02
39 3 1 Андреа Агуис  Малта 30.47
40 3 2 Шајахан Али  Бангладеш 30.88
41 2 7 Мамаду Фофана  Мали 32.03
42 2 2 Понлу Хем Тон  Камерун 33.48
43 2 1 Фдингу Екане  Камерун 34.34
44 2 6 Ганзи Сему Магула  Уганда 34.38
45 2 3 Руслан Олифтаев  Таџикистан 37.56
46 3 8 Абдулрахамн Мохамед Осман  Џибути 37.60
47 1 3 Јао Меса Роџер Амегбето  Того 41.43
48 1 4 Мохамад Мамамив Сани  Нигер 41.86
49 2 5 Јоханта Мохамед Осман  Џибути 43.37
50 2 8 Разак Марафа  Нигер 47.58
1 5 Мохамад Камара  Гвинеја DSQ

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Полуфиналето се одржа во 18:19.[2]

Semifinal 1[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
1 2 Фабио Скоцоли  Италија 27.37 Q
2 6 Хендрик Фелдвер  Германија 27.53 Q
3 5 Марк Ганглоф  САД 27.57 Q
4 3 Глен Снидерс  Нов Зеланд 27.64
5 4 Матјаж Маркич  Словенија 27.71
6 8 Владислав Пољаков  Казахстан 27.81
7 7 Петр Бартунек  Чешка 27.87
8 1 Чаба Силаги  Србија 27.89

Полуфинале 2[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
1 6 Камерон ван ден Бург  Јужна Африка 26.90 Q
2 4 ФелипеФранка Силва  Бразил 26.95 Q
3 3 Александер Дале Оен  Норвешка 27.33 Q
4 5 Дамир Дугоњич  Словенија 27.51 Q
4 8 Ленарт Стекеленбург  Холандија 27.51 Q
6 2 Драгос Агаче  Романија 27.71
7 7 Александр Трицнов  Русија 27.73
8 1 Врентон Рикард  Австралија 27.80

Финале[уреди | уреди извор]

Финалето се одржа во 19:37.[3] Видео снимките покажуваат дек Фелипе Франка Силва направил нелегален делфин скок на крајот; сепак судијата на теренот не го видел и затоа резултат се важи..[4]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
Gold medal icon.svg 5 Фелипе Франка Силва  Бразил 27.01
Silver medal icon.svg 6 Фаби Скоцоли  Италија 27.17
Bronze medal icon.svg 4 Камерон ван ден Бург  Јужна Африка 27.19
4 1 Хендрик Фелдвер  Германија 27.41
5 3 Александер Дале Оен  Норвешка 27.43
6 8 Марк Ганглоф  САД 27.58
7 7 Ленарт Стекеленбруг  Холандија 27.65
8 2 Дамир Дугоњич  Словенија 28.00

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 50м градно за мажи (прелиминации)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-26.[мртва врска]
  2. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 50м градно за мажи (полуфинале)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-26.[мртва врска]
  3. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 50м градно за мажи (финале)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-27.[мртва врска]
  4. „Дали пливачот мамеше во неговиот пат од злато на Светското Првенство?“. Универзал Спортс. Посетено на 2011-07-28.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]