Синхронизирано пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - техничко поединечно

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварувањата во технички поединечно од натпреварите од синхорнизирано пливање на Светско првенство во водени спортови 2011 беа одржани на 17 јули со тоа што прелиминарната рунда се одржа во утринската, а финалето во вечерната сесија.

Медалсити[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Наталија Исченко
 Русија
Хуанг Сјуечен
 Кина
Андреа Фуентес
 Шпанија

Резултати[уреди | уреди извор]

Прелиминарната рунда се одржа во 09:00 по месно време.[1] Финалето се одржа од 17:15.[2]

Зелената ги означува финалистите

Место Пливач Нација Прелиминации Финале
Бодови Место Бодови Место
Gold medal icon.svg Наталија Исченко  Русија 97.900 1 98.300 1
Silver medal icon.svg Хуанг Сјуечен  Кина 95.500 2 96.500 2
Bronze medal icon.svg Андреа Фуентес  Шпанија 94.600 3 95.300 3
4 Марие-Пјер Бодреу Гањон  Канада 93.600 4 94.500 4
5 Јуми Адачи  Јапонија 91.900 5 92.600 5
6 Лолита Аванасова  Украина 89.600 6 90.700 6
7 Деспона Соломоу  Грција 89.200 7 89.400 7
8 Џена Рандал  Обединето Кралство 89.100 8 89.000 8
9 Лунда Черути  Италија 88.400 9 88.300 9
10 Анастасија Глушков  Израел 87.700 10 87.500 10
11 Мари Килман  САД 87.700 10 87.100 11
12 Ванг Ок-Гјонг  Северна Кореја 87.300 12 86.600 12
16.5 H09.5 00:55.635 O
13 Ана Кулкина  Казахстан 83.400 13
14 Парк Хјун-Ха  Јужна Кореја 83.300 14
15 Џована Стефан  Бразил 82.900 15
16 Надин Брандл  Австрија 82.500 16
17 Езтер Цекус  Унгарија 78.400 17
17 Етел Санчез  Аргентина 78.400 17
19 Калина Јорданова  Бугарија 77.000 19
20 Анастасија Рузметова  Узбекистан 76.100 20
21 Кристина Карјчовикова  Словачка 75.700 21
22 Ешли Алегрија  Колумбија 75.600 22
23 Грејси Гомез  Венецуела 74.700 23
23 Катрина Ан  Малезија 74.700 23
25 Елена Тини  Сан Марино 74.500 25
26 Јомана Мохаме Калед  Египет 73.400 26
27 Тугче Таниш  Турција 73.000 27
28 Виолета Митиниан  Костарика 69.300 28
29 Кирстин Андерсон  Нов Зеланд 68.800 29
30 Нантаја Полсен Flag of Thailand.svg Тајланд 67.900 30
31 Барбара Луна Flag of Cuba.svg Куба 67.500 31
32 Адела Аманда Нирмала Flag of Indonesia.svg Индонезија 66.000 32
33 Лаура Стругнел  Јужна Африка 61.800 33

Наводи[уреди | уреди извор]