Скокови во вода на светското првенство во водени спортови 2011 - скок од 3м во машка конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварите во Скокови во вода за мажи од 3м на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржаа на 21 јули со прелимарната рунда и полуфиналето и финалето на 22 јули.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Хе Чонг
 Кина
Иљја Захаров
 Русија
Евгениј Кузнецов
 Русија

Резултати[уреди | уреди извор]

Прелиминарната рунда се одржа во 09:00,[1] и полуфиналето во 14:00 на 21 јули.[2] Финалето се одржа во 17:00 на 22 јули.[3]

Зелената ги означува финалистите

Сината ги означува полуфиналистите

Место Скокач Нација Прелиминации Полуфинале Финале
Бодови Место Бодови Место Бодови Место
Gold medal icon.svg Хе Чонг  Кина 500.40 2 523.50 1 554.30 1
Silver medal icon.svg Иљја Захаров  Русија 485.15 3 470.50 3 508.95 2
Bronze medal icon.svg Евгениј Кузнецов  Русија 442.50 6 447.65 7 493.55 3
4 Квин Каи  Кина 504.75 1 523.25 2 481.90 4
5 Троа Диме  САД 434.95 9 466.80 5 479.45 5
6 Јахел Кастиљо  Мексико 455.60 4 445.15 9 464.10 6
7 Метју Росет  Франција 433.00 10 445.25 8 455.45 7
8 Џек Лагер  Обединето Кралство 405.05 18 436.60 11 453.50 8
9 Хавиер Иљјана Гарсија  Шпанија 427.95 11 435.50 12 429.00 9
10 Хулијан Санчез  Мексико 435.25 8 467.15 4 408.60 10
11 Брајан Никсон  Малезија 426.75 12 442.70 10 404.90 11
12 Олексиј Прихоров  Украина 408.35 17 448.25 6 399.30 12
13 Шо Сакаи  Јапонија 438.15 7 430.85 13
14 Кен Тераучи  Јапонија 444.75 5 426.70 14
15 Патрик Хаусдинг  Германија 422.30 14 408.70 15
16 Стефан Фек  Германија 419.95 15 405.90 16
17 Дмитро Меженскји  Украина 415.90 16 396.20 17
18 Себастијан Виља  Колумбија 425.30 13 375.80 18
19 Константин Блаха  Австрија 392.90 19
20 Томазо Маркони  Италија 391.05 20
21 Александрос Манос  Грција 390.75 21
22 Ројбен Рос  Канада 388.15 22
23 Цезар Кастро  Бразил 388.05 23
24 Еирик Валхејм  Норвешка 387.70 24
25 Јео Кин Ни  Малезија 385.80 25
26 Микеле Бенедети  Италија 384.60 26
27 Грант Нел  Австралија 383.95 27
28 Стефанос Папарунас  Грција 379.20 28
29 Францоис Имбеу Дулак  Канада 376.40 29
30 Кристофер Меарс  Обединето Кралство 371.10 30
31 Кристијан Ипсен  САД 370.60 31
32 Хорхе Луис Пупо Flag of Cuba.svg Куба 367.10 32
33 Виље Вахтола  Финска 364.80 33
34 Еспен Валхејм  Норвешка 363.05 34
35 Анджеј Ржесутек  Полска 359.75 35
36 Чола Чантурија  Грузија 356.45 36
37 Јорик де Бруијн  Холандија 355.25 37
38 Дамиен Кели  Франција 354.70 38
39 Едиксон Контрерас  Венецуела 342.10 39
40 Џонатан Јорнфалк  Шведска 339.45 40
41 Рамон де Меијер  Холандија 335.55 41
42 Александер Андерсен  Шведска 328.85 42
43 Рене Хернандез Flag of Cuba.svg Куба 327.90 43
44 Шота Коракашвили  Грузија 313.50 44
45 Диего Каркун  Чиле 312.90 45
46 Игнас Баргаускас  Литванија 304.15 46
47 Сергеј Базиук  Литванија 301.20 47
48 Андреа Алоисо  Швајцарија 300.10 48
49 Дмитри Сорокин  Азербејџан 272.10 49
50 Џејсон Пун Flag of Hong Kong.svg Хонк Конк 270.05 50
51 Рашид Ал-Харби Flag of Kuwait.svg Кувајт 250.35 51
52 Фарид Гурбанов  Азербејџан 231.50 52

Наводи[уреди | уреди извор]

Надоврешни врски[уреди | уреди извор]